Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z najwybitniejszych współczesnych medalierów polskich z wystawą w Bydgoszczy

Redakcja
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Już 28 listopada swoją wybitną twórczość medalierską zaprezentuje Józef Stasiński. Wystawa będzie jedną z największych z dotychczasowych, indywidualnych prezentacji tego artysty, w którego twórczości przewija się również wątek bydgoski.

Zobacz wystawę medali muzealnych

Od lat 70. XX wieku Muzeum w Bydgoszczy zapoczątkowało cykl wystaw poświęconych najwybitniejszym polskim medalierom. Dotychczas zaprezentowano pamiątkowe medale bite i lane artystów takich jak: Jan Wysocki, Konstanty Żmigrodzki, Józef Gosławski, Józef Aumiller, Wacław Kowalik, Józef Markiewicz, Stanisław Sikora czy Jerzy Jarnuszkiewicz. Teraz przyszedł czas na wystawę Józefa Stasińskiego.

Celem wystawy jest upowszechnienie, a także przybliżenie mieszkańcom Bydgoszczy i regionu bydgoskiego twórczości Józefa Stasińskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych medalierów polskich.

Józef Konstanty Stasiński urodził się w 1927 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był wieloletnim wykładowcą w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego w Poznaniu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną rzeźby a także ponad dwieście prac medalierskich związanych tematycznie z aktualnymi wydarzeniami politycznymi, społecznymi oraz religijnymi, w tym najsłynniejsze cykle: "Polska walcząca na frontach II wojny światowej", "W trzechsetną rocznicę wygaśnięcia rodu Piastów Śląskich" oraz seria poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II. Dla naszego miasta zaprojektował w 1968 roku dwa medale: pierwszy z nich powstał z okazji odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza; drugi to medal nagrodowy Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy.

Dopełnieniem wystawy są prezentacje filmowe o życiu i twórczości medaliera. Pierwszy film: Mała spiżowa brama (1990), którego scenarzystą i reżyserem był Adam Kochanowski został zrealizowany przez Telewizję Polską w Poznaniu. Drugi z nich: Historie mówione powstał w 2012 roku z inicjatywy Biblioteki Raczyńskich.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28.11.2013 o godz. 13 w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11. Wstęp wolny. Ekspozycja będzie czynna do 26.01.2014.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto