Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jemioła - pasożyt przynoszący szczęście

J.Ziółkowski
J.Ziółkowski
Co roku święta nie mogą się obejść bez jemioły. Wieszana pod sufitem ma przynosić szczęście i dostatek. Jest to jeden z zabobonów związanych z działaniem tej rośliny, ale jak się okazuje nie jedyny...

Jemioła pospolita (staropolska nazwa – starzęśla), to bardzo popularny w Polsce gatunek rośliny z rodziny sandałowcowatych. Jest półpasożytem, sama syntetyzuje substancje odżywcze, jednak wodę i sole mineralne musi pobierać od rośliny żywicielskiej. Co ciekawe, jest rośliną leczniczą znaną już od starożytności. Własności lecznicze jemioły opisywał już w III w. p.n.e. Teofrast, uczeń Arystotelesa.

Właściwości lecznicze

Świeże liście jemioły zawierają duże ilości alkaloidów, wiskoli, choliny, amyriny i wiskotoksyny. W dzisiejszych czasach wyciąg z pędów i liści jest używany w leczeniu choroby nadciśnieniowej, ponieważ znacząco obniża ciśnienie tętnicze krwi. Stosowany również przy podwyższonym ciśnieniu, spowodowanym bodźcami psychicznymi, czy pomocniczo w zwalczaniu miażdżycy. Z jemioły przemysł farmaceutyczny produkuje takie preparaty jak Cardiosan, Neocardina, Sklerosan. Wykorzystanie togo surowca wywodzi się już z czasów starożytnych, gdzie najbardziej pożądaną jemiołą, była ta, rosnąca na drzewach dębu.

Symbolika

Jemioła w pradawnych wierzeniach miała wiele znaczeń. Kilka najważniejszych to:

  • Słońce i Księżyc - źródło tego symbolu najprawdopodobniej wywodzi się jeszcze od Celtów; Związany jest on z rytualnym, corocznym ścinaniem przez druidów krzaków jemioły z dębu przy pomocy sierpa wykonanego ze złota.

  • Życie - symbol ten związany jest z biologicznym ukształtowaniem jemioły. Jemioła jest rośliną wiecznie zieloną.

  • Płodność - symbol wywodzący się z wierzeń Celtów.

Zwyczaje i przesądy

Pierwszym zwyczajem pochodzącym z krajów nordyckich jest wieszanie jemioły nad sufitem lub nad drzwiami. Jemioła ma przynieść domownikom szczęście i dostatek w nadchodzącym roku. Promieniująca moc rośliny miała odpędzać nieszczęścia i demony z domostwa.

Drugi zwyczaj dotyczy bezkarnego całowania się pod jemiołą. Pochodzi on prawdopodobnie z siedemnastowiecznej Angli. Uważano, że owoce jemioły są symbolem płodności. Po każdym pocałunku mężczyzna zrywał jeden owoc. Uważano, że ten, który zerwie ostatni, otrzyma dar płodności. Najprawdopodobniej wiara w magiczną moc jemioły wiązała się z charakterystycznym lepkim sokiem z jej owoców, który brano za boskie nasienie.

Zgodnie z panującymi obyczajami gałązka jemioły powinna być zawieszona nad wigilijnym stołem, nad kuchnią oraz nad frontowymi drzwiami. Bożonarodzeniową gałązkę powinno się zatrzymać po świętach i ususzoną zatrzymać do następnych świąt. W przeciwnym razie magiczna moc rośliny może nie zadziałać.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto