Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy dagerotypy współistnieją z komórkami

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Dziś o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej bwa, w ramach prezentacji fotograficznych "SZKLARNIA", zostaną otwarte dwie wystawy główne.

Idea projektu "SZKLARNIA" narodziła się 13 lat temu m.in. z inicjatywy Jerzego Zegarlińskiego, Stanisława Wasilewskiego, Wojtka Woźniaka, Andrzeja Maźca i Zbyszka Kluszczyńskiego. Kolejne edycje bydgoskiego przedsięwzięcia przynosiły zmiany formuły, niezmienna pozostawała jednak idea przyglądania się tendencjom panującym w zastosowaniu medium, jakim jest fotografia.

We wnętrzach Galerii bwa będzie można zobaczyć wystawę pokonkursową prac 17 autorów wyłonionych spośród 44 zgłoszeń. Kuratorami wystawy są Kinga Eliasz i Marek Noniewicz. W tym roku w konkursie mogli startować twórcy nie tylko z Bydgoszczy, ale i z całego naszego województwa. Owocowało to zauważeniem wielu młodych, pod względem doświadczenia, cennych twórców, do tej pory nie promowanych.
- Nie chodzi o wykształcenie, ale o świadomość, czym jest fotografowanie – uwagę poświęconą amatorom komentuje Rada Programowa (Tomasz Dobiszewski, Kinga Eliasz, Viola Kuś, Marek Noniewicz i Wojciech Woźniak) – Mamy nadzieję, że znani bydgoscy twórcy nie będą nam mieli za złe, że skupiliśmy się na "młodszym" środowisku.

Jak zauważa jeden z członków Rady, wystawa pozwala dojść do wniosku, że w regionie funkcjonują wszystkie dziedziny fotografii:
- Zdjęcie jest tu tylko punktem wyjścia do dalszej kreacji. Właśnie to chcieliśmy pokazać - mówi Tomasz Dobiszewski.

Początkowym założeniem "SZKLARNI" było zestawienie twórców wyłonionych w konkursie z artystami już rozpoznawalnymi, których prace prezentowane są na drugim piętrze obiektu w ramach wystawy kuratorskiej (kuratorzy: Anna Wolska i Paweł Kula). Organizatorzy zrezygnowali jednak z konfrontacji na rzecz badania regionu, a hasłem wywoławczym prezentacji pozostała "Kreacja" i fotografia jako jej cel i podstawa.
- Poprzeczka ustawiona przez fotografię polską okazała się nieco za wysoka – uzasadnia Rada Programowa.
- Nie mniej jednak trzeba powiedzieć, że kilka prac z wystawy pokonkursowej z powodzeniem mogłoby znaleźć się piętro wyżej - dodaje fotografik Marek Noniewicz, a Paweł Kula wyjaśnia:
- To nie tak, że umieszczenie wystawy pokonkursowej na niższym piętrze ma znaczenie symboliczne. Rozgraniczenie na prace z regionu i ogólne tendencje w fotografii jest umowne, nie ma właściwie racji bytu.

Konkurs pozwolił na wskazanie nazwisk także tych osób, którym zdarzało się już zaistnieć w środowisku fotograficznym w Polsce:
- Nie wiedzieliśmy, że niektóre z tych osób są z naszego regionu. Konkurs pozwolił nam uświadomić sobie, że wokół nas żyją czasami już mocno zaangażowani w działanie twórcy.

Druga wystawa, wystawa prac reprezentujących tendencje w fotografii polskiej, została zaaranżowana nietypowo, w formie labiryntowych uliczek. Przestrzeń ta, wzbogacona dźwiękiem i obrazem ruchomym, to nie tylko miejsce prezentacji, ale też instalacja akcentująca wielowymiarowość zjawiska fotografii i równocześnie prowokująca do refleksji na temat subiektywnego widzenia, losu, ludzkich doświadczeń, relacji i stawianych przez człowieka pytań.

Na wystawie zobaczymy fotografie artystów doświadczonych, niekiedy posługujących się fotografią jako narzędziem wspomagającym inne działania twórcze. Są to m.in. Konrad Kwasek, fotografujący intuicyjnie amator, 76-letni już Bogdan Ziętek, znany przede wszystkim jako rzeźbiarz, Karolina Miller, która w projekcie "Pożeganie z S." demitologizuje miejsce swojego dorastania, czy Marysia Stafyniak, zwracająca uwagę na album fotograficzny jako pełnoprawne medium.

Jak zauważa Paweł Kula, czasy, w których żyjemy, są dla fotografii przełomowe:
- Z jednej strony mamy zainteresowanie zjawiskami z początków historii tego medium, takimi jak dagerotyp, z drugiej powstają zdjęcia wykonywane telefonami komórkowymi.

"SZKLARNI”, której współorganizatorami są Wyższa Szkoła Gospodarki i Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz, będą towarzyszyć wykłady, prezentacje i warsztaty:


04.09.2008

godz. 12.30, sala widowiskowa Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14): dr Małgorzata Jankowska z UMK, "O różnorodności i stylistyce współczesnej fotografii"

godz. 16.00, Galeria nad Brdą (ul. Królowej Jadwigi 14): Wystawa autorska Dr hab. Zdzisłąwa Mackiewicza z Zakładu Fotografii Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

godz. 18.00, Klub Mózg (ul. Gdańska 10) i Eljazz (ul. Kręta 3):
Wystawy prac studentów (Monika Grubizna, Żaneta Gruchała, Paulina Jarosz, Jakub Jaszewski, Magdalena Osowińska, Julia Skorupa, Anna Szumańska)

05.09.2008

godz. 20.00, Aula Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych (ul. Konarskiego 2): DEBIUTY – przeglądy portfolio młodzieży

16.09.2008

godz. 14.45, sala widowiskowa Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14): Wojciech Woźniak - wykład pt. "Zbiory Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy", prezentacja diapozytywów z okresu międzywojennego

godz. 16.00, Muzeum Fotografii (ul. Królowej Jadwigi 14): Warsztaty Marka Noniewicza (tematem jest technika pozwalająca przy użyciu chemii fotograficznej i aparatu z prywatnych zbiorów artysty stworzyć jedno zdjęcie, bez negatywu). Zapisy: [email protected]. Ilość miejsc ograniczona.



Uwaga! Galeria Miejska bwa apeluje do bydgoszczan z prośbą o przekazywanie starych walizek, niezbędnych do planowanej przy Festiwalu Prapremier instalacji. W zamian oferuje możliwość bezpłatnego zwiedzenia wystawy wraz z przewodnikiem.



Galeria Miejska bwa
ul.Gdańska 20
tel 052/339 30 50

e-mail: [email protected]
www.galeriabwa.bydgoszcz.pl

godziny otwarcia
wtorek - czwartek: 10.00 - 18.00
piątek: 12.00 - 20.00
sobota - niedziela: 11.30 - 16.30
ceny biletów:
normalny: 6 zł
ulgowy: 3 zł
przewodnik dla grup: 6 zł
sobota: WSTĘP WOLNY

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto