Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy powstanie obwodnica podbydgoskich Białych Błot? Do budowy nadal jeszcze daleko

WM
Obwodnica podbydgoskich Białych Błot to temat, który powraca jak bumerang. Po przetargu na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ), wielu mieszkańców zastanawia się, co dalej z drogowym projektem. Czy obwodnica Białych Błot jest bliżej realizacji? Więcej na ten temat w naszym artykule.

Przetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe

Zakończył się przetarg na długo wyczekiwaną obwodnicę Białych Błot. Tyle tylko, że to przetarg na STEŚ, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Od tego dokumentu do obwodnicy jeszcze daleka droga. To informacja, która wprowadza nas w temat obwodnicy Białych Błot. Przetarg na STEŚ to krok w stronę realizacji projektu, ale od samego studium do obwodnicy jeszcze daleka droga.

7 grudnia 2017 roku w bydgoskim ratuszu zawierano porozumienie w sprawie opracowania studium dla przebiegu obwodnicy Białych Błot. Wszystkie okoliczne samorządy są obwodnicą zainteresowane, a nawet wspierają finansowo to przedsięwzięcie. Wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale czy rzeczywiście tak jest?

Wsparcie finansowe od samorządów

W grudniu 2017 roku w Bydgoszczy poinformowano, że gmina Białe Błota, wraz z Powiatem Bydgoskim, miastem Bydgoszczą i Województwem Kujawsko-Pomorskim dołożą po 150 tys. zł na opracowanie studium, które ma wskazać przebieg obwodnicy. Naturalną kontynuacją tego byłoby ogłoszenie przetargu i wybór wykonawcy. To kolejny krok w stronę realizacji obwodnicy Białych Błot. Wsparcie finansowe ze strony samorządów to dobry znak dla przyszłości projektu.

Jednak jak pokazuje historia, nie wszystko poszło gładko. Do 2021 roku, bo nie było chętnych, został unieważniony. Kolejna próba była podjęta niedługo później, wtedy jednak jedyna oferta przewyższała budżet i trzeba było trochę dołożyć. Chęć proporcjonalnego dołożenia wyrażał prezydent Bydgoszczy, ale ostatecznie przetarg także unieważniono.

Trzeci przetarg na obwodnicę Białych Błot

Trzeci przetarg ogłoszono 15 listopada 2023 roku, oferty poznaliśmy 24 listopada – najtańsza opiewa na 736 tys. zł, zatem trzeba dołożyć około 136 tys. zł, dzieląc to na cztery zainteresowane samorządy. To informacja, która pokazuje, że droga do realizacji obwodnicy Białych Błot jest jeszcze długa.

Dariusz Fundator, obecny wójt Białych Błot, zapewnia, że dokumentacja na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe powinna być gotowa do końca marca. Przetarg na dokumentację został rozstrzygnięty. To wszystko pokazuje, że mimo wielu przeszkód, obwodnica Białych Błot jest coraz bliżej realizacji. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Czas pokaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto