Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Białych Błot pod Bydgoszczą na obwodnicę czekają od lat. Czy się w końcu doczekają?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Im większy ruch samochodowy tym bardziej stanowczo mieszkańcy Błot Błot pod Bydgoszczą domagają się obwodnicy.
Im większy ruch samochodowy tym bardziej stanowczo mieszkańcy Błot Błot pod Bydgoszczą domagają się obwodnicy. Tomasz Czachorowski
W zeszłym roku cztery samorządy połączyły siły w jednym celu – zbudować w końcu obwodnicę Białych Błot, na którą czekają wszyscy bez wyjątku. Kiedy się jej doczekamy?

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

- Myślałem, że skoro biorą się za to największe samorządy województwa, w końcu coś w tej sprawie się ruszy. Obwodnicy domagamy się od lat, korki są potężne, miejscowość podzielona jest właściwie na pół – mówi pan Mieczysław z Białych Błot. - Wiadomo, że sami tej drogi nie zbudujemy, ale chyba władze nie mają żadnej siły przebicia, skoro powstają obwodnice wokół innych miejscowości, a u nas ciągle panuje „niedasizm” – irytuje się mężczyzna.

Przypomnijmy, 27 listopada 2020 roku Gmina Białe Błota zawarła porozumienie z Województwem Kujawsko Pomorskim, Powiatem Bydgoskim i Miastem Bydgoszcz, w sprawie wspólnego działania w kierunku opracowania dokumentacji Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla połączenia Miasta Bydgoszczy z węzłem drogowym na trasie szybkiego ruchu S5 i S10 w miejscowości Białe Błota. Formalnie gmina Białe Błota jest liderem przedsięwzięcia, natomiast pozostałe strony porozumienia uczestniczą w inwestycji w charakterze partnerów.

Obwodnica Białych Błot - zadanie na lata

W jakim miejscu budowy obwodnicy jesteśmy? Na takim, że o budowie przez kilka najbliższych lat nie ma nawet mowy.

- Aktualnie został opracowany i uzgodniony z wszystkimi partnerami opis przedmiotu zamówienia, który szczegółowo określa zakres rzeczowy zamówienia oraz etapy jego realizacji. W ramach zadania zostanie opracowane Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla kilku wariantów przebiegu drogi, a także Program Funkcjonalno-Użytkowy, który umożliwi realizację zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj". Ponadto wykonawca pozyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, specjalista ds. informacji w Urzędzie Gminy Białe Błota.

Tylko na dokumentację wydamy 600 tysięcy złotych

Koszty pierwszego etapu inwestycji, związanego z opracowaniem dokumentacji STEŚ szacuje się na około 600 tysięcy złotych.

- Obecnie trwa doszczegółowienie zapisów projektu umowy, co jest niezbędne do ogłoszenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Po zakończeniu etapu uzgadniania wszelkich dokumentów z partnerami Gmina Białe Błota ogłosi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Przewidywany termin realizacji opracowania kompletnej dokumentacji wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami wynosi 24 miesiące od podpisania umowy z wykonawcą – wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych uzależniony będzie od terminu zakończenia opracowania dokumentacji, kosztów inwestycji oraz dalszych ustaleń z partnerami porozumienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto