Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tramwajem ze Szwederowa do centrum Bydgoszczy. Powstaje nowa linia tramwajowa

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Szwederowo z centrum Bydgoszczy połączy zielone torowisko.
Szwederowo z centrum Bydgoszczy połączy zielone torowisko. Arkadiusz Wojtasiewicz
Szwederowo z centrum Bydgoszczy połączy zielone torowisko. Nowa linia tramwajowa ma biec z ronda Kujawskiego do pętli tramwajowej przy ul. Bielickiej. Docelowo planowane jest wydłużenie torowiska aż do ronda Grunwaldzkiego. Przebudowana ma też zostać pętla tramwajowa Las Gdański, przy której powstaną m.in. dodatkowe perony i ekologiczne wiaty z roślinami na dachach. Miasto ogłosiło już przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Zobacz wideo z drona: Przebudowa torowiska i skrzyżowania w rejonie ul. Perłowej i Toruńskiej

od 16 lat

Tramwajowe inwestycje w Bydgoszczy

W ciągu ostatniej dekady bydgoska sieć tramwajowa jest stale unowocześniana i rozbudowywana. Zwiększono długość torowisk z 28 do 41 kilometrów. Powstały nowe połączenia na dworzec kolejowy, do Fordonu oraz wzdłuż ul. Kujawskiej. W budowie jest też nowy most tramwajowy spinający ulicę Toruńską z ulicą Fordońską. W przyszłości planowane jest połączenie Bielaw z rondem Fordońskim oraz pętli przy ul. Rycerskiej z ulicą Gdańską. W ostatnich latach wymieniono też dużą część taboru: obecnie po Bydgoszczy kursuje 35 nowoczesnych składów z Pesy, a zamówiono już kolejne 10 sztuk.

Nowa linia tramwajowa połączy Szwederowo z centrum Bydgoszczy

Ulice Solskiego, Piękna, Szubińska i Kruszwicka to jeden z korytarzy transportowych od wielu lat rezerwowany pod nową linię tramwajową. Po dogłębnej analizie oraz przy uwzględnieniu wyników konsultacji społecznych, budowę torowiska w tej części miasta uznano za priorytet. Dwutorowa linia tramwajowa o długości 3,4 km pozwoli na lepsze skomunikowanie licznie zamieszkałych osiedli Szwederowo, Górzyskowo oraz części Błonia z centralną częścią miasta. Będzie to także alternatywna trasa pomiędzy Górnym Tarasem, a Śródmieściem.

Zobacz część trasy, którą miałaby biec nowa linia tramwajowa w Bydgoszczy:

Rusza pierwszy etap budowy nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy

Ze względu na dużą skalę przedsięwzięcia, będzie ono realizowane etapami. W pierwszej kolejności zostanie przygotowana dokumentacja dla budowy odcinka o długości 1,5 km torowiska od ronda Kujawskiego do pętli tramwajowej przy ul. Bielickiej (z wyprowadzeniem torów w kierunku ul. Pięknej). Ważną częścią tej inwestycji będzie dostosowanie ciągu ulic Solskiego do przekroju dwujezdniowego, z obustronnymi chodnikami, drogami rowerowymi, infrastrukturą dla komunikacji publicznej, zgodnego z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Miasto ogłosiło już przetarg na przygotowanie dokumentacji dla tego zadania. Przygotowanie kompletnej dokumentacji wraz z decyzją środowiskową i decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) zajmie wykonawcy około 20 miesięcy. W ramach tego zadania powstanie także projekt przebudowy pętli tramwajowej w Myślęcinku przy ul. Rekreacyjnej. Tramwajowa inwestycja ma być realizowana po uzyskaniu przez miasto funduszy europejskich na perspektywę 2021-27.

Tak ma przebiegać nowa linia tramwajowa ze Szwederowa do centrum BydgoszczyUM Bydgoszcz

Przebudowa ul. Solskiego na Szwederowie w Bydgoszczy

Ulica Solskiego w obecnym stanie jest na części odcinka ulicą dwujezdniową, dwupasową, na części jednojezdniową. Tramwaje pojadą w pasie rozdzielającym jezdnie obsługujące przeciwne kierunki ruchu.**Ma to być pierwsze zielone torowisko w Bydgoszczy, na którym będzie mógł rosnąć trawnik lub rozchodniki.** W ramach inwestycji powstaną ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych oraz nowe przystanki autobusowe i tramwajowe dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Przebudowana zostanie też cała podziemna infrastuktura oraz fragmenty ulic dojazdowych do nowej trasy. Pętla tramwajowa zostanie zlokalizowana na placu po północno-zachodniej stronie skrzyżowanie ulicy Solskiego i Bielickiej. Część terenu zajmują obecnie garaże "blaszaki".

Realizację inwestycji ułatwią tory wyprowadzone z ronda Kujawskiego w kierunku Szwederowa, które powstały wraz z rozbudową ulicy Kujawskiej.

Zobaczcie zdjęcia:

Bydgoska pętla Las Gdański z zielonymi wiatami

Przebudowa pętli w Lesie Gdańskim zakłada m.in. wyposażenie pętli w dodatkowy tor peronowy dla osób wysiadających oraz dodatkowy tor peronowy dla wsiadających. Powstaną tam wiaty przystankowe zgodne ze standardami stosowanymi w Bydgoszczy - zielone, z wkomponowaną roślinnością. Planowane są też nowe ławki, ogrodzenia, nasadzenia drzew i krzewów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto