Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs MM: Kino Orzeł - Podwójna niepodległość filmowa [mamy karnety]

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
Miejskie Centrum Kultury
Z okazji Święta Niepodległości Kino Orzeł zaprasza na specjalną imprezę filmową pt. "Podwójna Niepodległość Filmowa w Kinie Orzeł", która odbędzie się już 10 listopada. W związku z pokazem, mamy dla Was dwa karnety rodzinne (na jeden karnet mogą wejść aż cztery osoby).

W ramach imprezy "Za 10 minut 12.00" Miejskiego Centrum Kultury, która odbędzie się 10 listopada w kinie Orzeł zobaczymy pokaz pt. "Podwójna niepodległość filmowa".

Na dużym ekranie pojawią się wtedy dwa filmy związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku: "Pruska kultura" z 1908 roku opisujący słynny strajk dzieci z Wrześni oraz "Ucieczka z kina wolność" film rozliczający czas cenzury w Polsce i wiążący się z odzyskaniem niepodległości w 1989 roku.

KONKURS

W związku z pokazem pt. "Podwójna niepodległość filmowa", mamy dla Was dwa karnety rodzinne. Jeden karnet uprawnia do wstępu na pokaz aż cztery osoby. Aby wygrać jeden z takich karnetów, wystarczy w komentarzu pod artykułem napisać swoimi słowami czym jest dla Was wolność. Dwa najciekawsze komentarze zostaną nagrodzone. Oprócz tego, należy wysłać do nas maila z imieniem, nazwiskiem oraz loginem na adres mailowy [email protected]. Na Wasze odpowiedzi czekamy do piątku do godziny 20.00. Konkurs tylko dla zarejestrowanych Użytkowników MM Bydgoszcz.

*Konkurs
nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca
1992 r. o
grach losowych i zakładach wzajemnych z późniejszymi
nowelizacjami.
Nagrody w konkursie otrzymają autorzy
najciekawszych
komentarzy. O
wyborze zwycięzców zadecyduje jury, w skład którego
wejdą
przedstawiciele redakcji MM
Bydgoszcz.
Uczestnikiem
konkursu
może być każda osoba fizyczna, pod warunkiem, że nie
jest
pracownikiem /
współpracownikiem firmy Media Regionalne Sp. z
o.o.
(wydawca MM
Bydgoszcz) lub podmiotów od niej zależnych.
Konkurs
przeznaczony dla osób, które mogą osobiście odebrać nagrodę w
Redakcji
Gazety Pomorskiej w Bydgoszczy.

A poniżej prezentujemy opisy filmów oraz trailery:

10 listopada
Kino ORZEŁ

PRUSKA KULTURA
godz. 17:30

Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1908
Premiera: wiosna 1908

Zdjęcia kręcono w Wielkopolsce. Wyświetlanie filmu zostało zakazane przez carskie władze administracyjne, natomiast z powodzeniem pokazywany był we Włoszech. Film prawdopodobnie wznowiono we wrześniu 1914 r. pt. PRUSKA KULTURA. Film - przez wiele lat uznawany za zaginiony - został w roku 2000 odnaleziony we francuskim archiwum filmowym przez profesorów Małgorzatę i Marka Hendrykowskich. Składa się z 7 scen:

Części filmu:
1. Szkoła ludowa we Wrześni
2. Profesor Kulturtreger
3. Katusze dzieci
4. Wywłaszczanie
5. Pruskie żołdactwo
6. Wóz Drzymały
7. Apoteoza Polski (Jutrzenka)

Zwiastun:

Wstęp wolny

UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ
(ZREMASTEROWANA WERSJA CYFROWA)

godz. 18:00

Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1990
Premiera: 1990. 10. 15
Gatunek: Film psychologiczny
Dane techniczne: Barwny. 87 min.

Janusz Gajos stoi oniemiały w ciemnej sali kinowej. Przed oczami ma widok niezwykły. Na ekranie zbuntowani aktorzy nie chcą dalej grać swych fałszywych, ogłupiających ról. Próbują im w tym przeszkodzić histeryczne, pełne paniki reprymendy, dobiegające z widowni. To przedstawiciele oficjalnej komisji starają się zagłuszyć swój strach i bezradność.

Jeszcze chwila i Janusz Gajos wybuchnie śmiechem. "Poruszająca scena, przywodząca na myśl "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa" - orzekli krytycy. W filmie Marczewskiego jest jeszcze wiele sekwencji równie wymownych i dramatycznych. Wspólnie tworzą dzieło, które stało się wydarzeniem artystycznym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku - Gdyni w 1990 r.

Uhonorowano je wówczas Grand Prix i nagrodą dziennikarzy. Wyróżnienie dla najlepszej głównej roli męskiej otrzymał Janusz Gajos. "Ucieczkę..." nagradzano jeszcze kilkakrotnie, także za granicą, np. na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Avoriaz. Wcześniej najważniejsze trofea zdobywały tam m.in. "Carrie" Briana de Palmy, "Pojedynek na szosie" Stevena Spielberga i "Terminator" Jamesa Camerona.

Pierwiastek fantastyczny odgrywa w filmie Marczewskiego rolę niepoślednią, choć nie w sposób właściwy produkcjom science fiction. Służy bowiem ukazaniu przemiany duchowej cenzora - niegdyś poety i krytyka literackiego, obecnie (tak go określił reżyser) człowieka "spsiałego", pozornie groźnego, lecz w rzeczywistości zastraszonego i samotnego.

Oba światy: realny i fantasmagoryczny przenikają się. Cenzor przekracza granicę ekranu, wchodzi do wnętrza filmu, powodowany miłością do jednej z jego bohaterek - Małgorzaty. Jednak i tam spotyka go rozczarowanie. Wraca do rzeczywistości, lecz nie będzie już tym samym człowiekiem. Niegdyś poeta, potem cenzor, teraz - kto?

Jeden z krytyków pisał: "W tym filmie każdy chce wyjść z ram własnego życia. Buntuje się cenzor. Buntują się postacie filmowe. Wszyscy szukają wolności, której nie ma. Jej przebłysk jest może tylko w idei ucieczki. Wystarczy nocą wejść na dach własnej kamienicy, aby przekonać się, ilu ludzi znajduje się w stanie ucieczki. "Aż tak wielu?" - dziwi się cenzor, obserwując dachy pełne ludzi. Sam jest jednym z lunatyków."

W kinie "Wolność" odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji.

Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu - Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą napisał przed laty, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia. Cenzor postanawia skończyć z tym, co robił do tej pory.

Decydenci postanawiają zniszczyć kopię "Jutrzenki". W proteście cenzor wchodzi do filmu, w celu uniemożliwienia spalenia kopii. W "Jutrzence" spotyka bohaterów różnych filmów, których kiedyś wyciął. Odbywa z nimi rozmowy, pod wpływem których staje się innym człowiekiem.

Zwiastun:

Bilet: 11/14 zł

Zobacz zdjęcia

Zobacz też:


Wars Wita Was - zdjęcia

Akcja "Znicz 2012" w regionie

Photo Day 23.0 - trwają zapisy

Otrzęsiny studenckie 2012 - konkurs
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto