Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Oto 9 miast regionu, w których przybyło mieszkańców

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Oto lista 9 miast w Kujawsko-Pomorskiem, które odnotowały wzrost liczby mieszkańców w ciągu ostatnich 20 lat. Szczegóły w naszej galerii >>>>
Oto lista 9 miast w Kujawsko-Pomorskiem, które odnotowały wzrost liczby mieszkańców w ciągu ostatnich 20 lat. Szczegóły w naszej galerii >>>>Google Street View
Liczba mieszkańców w większości miast Kujawsko-Pomorskiego odnotowała spadek w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jednakże mamy w naszym regionie miejscowości, w których populacja wzrosła. Gdzie dokładnie nastąpił ten wzrost? Prześledźmy listę miast, które zanotowały największy przyrost.

Spis treści

Wzrosty i spadki liczby ludności w Polsce

Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego, 64% gmin zanotowało spadek liczby zameldowanych mieszkańców o ponad 2% w porównaniu do 2011 roku. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat procesy depopulacyjne silnie przyspieszyły we wszystkich obszarach wiejskich oraz w miastach średnich i małych, z wyjątkiem stref podmiejskich oraz największych pięciu miast.

Strefy podmiejskie - tutaj się przeprowadzamy

Z kolei, gminy podmiejskie wyróżniają się wzrostem populacji. Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że od 20 lat gminy te notują największy przyrost liczby mieszkańców. W ostatniej dekadzie odnotowano średnio 10,5% wzrostu, podczas gdy w okresie 2002-2011 było to 10,3%. Spośród 30 gmin, które zanotowały największy wzrost liczby ludności (powyżej 84% od 2002 roku), większość zlokalizowana jest w sąsiedztwie większych miast, takich jak Poznań, Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto.

Korzyści mieszkania na strefach podmiejskich

Dziennik.pl zachęca do rozważenia życia na obrzeżach dużych miast, argumentując, że jest to korzystne zarówno ekonomicznie, jak i pod względem dostępu do usług. Domy i mieszkania są tam tańsze, łatwiej znaleźć miejsce w przedszkolu, a także podnosi się jakość edukacji szkolnej. Ponadto, dostępność opieki medycznej jest lepsza, a podróż do centrum metropolii staje się łatwiejsza.

Oto lista 9 miast w Kujawsko-Pomorskiem, które odnotowały wzrost liczby mieszkańców w ciągu ostatnich 20 lat:

W naszej galerii znajdziecie zestawienie 9 miast z Kujawsko-Pomorskiego, gdzie odnotowano wzrost liczby mieszkańców w ostatnich 20 latach. Warto zauważyć, że w tym czasie większość miast w regionie zanotowała spadki. Dane te zostały zebrane z Głównego Urzędu Statystycznego za lata 2002-2022 i opublikowane na portalu polskawliczbach.pl. Ranking uwzględnia procentowy przyrost populacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto