Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny weekend

(gaz)
Stanisław Gazda
W najbliższy weekend na koncerty zapraszają bydgoska Filharmonia Pomorska i Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Trzy przedstawienia obejrzeć będzie można dzięki artystom z Teatru Horzycy w Toruniu i Opery Nova w Bydgoszczy. Na zainteresowanych czekają także wystawy, między innymi w Galerii Sztuki Wozownia i Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Imprezy muzyczne

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni usłyszymy utwory Cavaradossiego, Bocellego, Straussa i Kiepury w wykonaniu śpiewaka operowego toruńskiej sceny muzycznej. Andrzej Kuba Kubacki koncertował ze znanymi polskimi gwiazdami, takimi jak Jacek Wójcicki, Mieczysław Fogg, Rudi Schubert i Kombi. Tenor odbył wiele podróży zagranicznych, w tym dwie do Kanady. Swoim śpiewem zaczarował Polonię kanadyjską. „Karnawał z operą” rozpocznie się w niedzielę (27 lutego) o godzinie 17.

W Filharmonii Pomorskiej odbędzie się w niedzielę (27 lutego, godzina 19) “Zakończenie IX Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych”. Przegląd najbardziej utalentowanych młodych artystów zakończy występ między innymi Tomasza Darocha i Tomasza Arnolda. Impreza prezentuje solistów, którzy zdobyli w ostatnim czasie wysokie miejsca, bądź wyróżnienia w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Niewątpliwie gratką dla widzów będzie występ Pawła Wakarecego, który w zeszłym roku zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Panistycznym imienia Fryderyka Chopina. Artyści wykonają utwory Beethoveena, Dvořaka, Schwantnera i Liszta.

W piątek (25 lutego, godzina 19) w bydgoskiej filharmonii odbędzie się koncert zatytułowany „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”. Utwory Zamuszki, Strawińskiego i Hendricha zagra orkiestra symfoniczna wraz z Patrycją Piekutowską, która wykona partie solowe na skrzypcach. Po raz pierwszy w Polsce wykonany zostanie koncert skrzypcowy Fabiana Panisello, którego zobaczymy w podwójnej roli, gdyż tego wieczoru pokaże się także jako dyrygent.

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na przedstawienie, które zostało laureatem nagrody imienia Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy spektakl muzyczny 2007 roku”. „Pan Twardowski” to balet Ludomira Różyckiego w choreografii Marka Zajączkowskiego. Na deskach bydgoskiej opery balet był wystawiany w latach 1966 i 1982. Widowisko zachwyca wspaniałą urodą tańca, muzyki, wielością kolorowych kostiumów, wysmakowaną scenografią i wspaniałą grą świateł. Zapraszamy na nie w sobotę (26 lutego, godzina 19) i niedzielę 27 lutego, godzina 17).

Spektakle

Toruński Teatr Horzycy zagra dwa przedstawienia, których premiery przypadły na 2008 rok.
Spektakl „Maria Stuart” Fryderyka Schillera został uhonorowany wieloma nagrodami, między innymi za najlepszą reżyserię dla Grzegorza Wiśniewskiego na IV Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. W roli tytułowej występuje Maria Kierzkowska. Spektakl będzie grany w piątek i sobotę (25 i 26 lutego) o godzinie 18. W niedzielę nastąpi pożegnanie tytułu. Więcej informacji na stronie teatru .

Drugi spektakl grany jest specjalnie na życzenie widzów, gdyż zakończenie jego wystawiania nastąpiło w grudniu zeszłego roku. „S.O.S. ginącej miłości” przedstawia świat piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Twórcy zinterpretowali piosenki, które były wykonywane przez legendy polskiej estrady, takie jak Kabaret Starszych Panów i Kalina Jędrusik. Widowisko jest żywe, pełne humoru i zaskakujących rozwiązań aktorskich. Na spektakl zapraszamy w piątek, sobotę i niedzielę o godzinie 19.

Wystawy

W tym tygodniu w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbyły się aż dwa wernisaże. Wystawy można oglądać przez cały weekend w godzinach otwarcia galerii.
„Wieża Babel” to niecodzienna wystawa prac młodej artystki, Justyny Gruszczyk-Woltman, która swoje dzieła wykonała techniką Tiffany’ego. Są to niewielkie trójwymiarowe, ażurowe konstrukcje z liter, oświetlone od środka. Inspiracją była architektura Italii, jej miastami, murami i wieżami. Więcej o wystawie na naszej stronie oraz na stronie galerii.

Drugą wystawę można oglądać od (24 lutego). Autorką prac jest Katarzyna Jastrzębska, a tytuł ekspozycji „Zobaczyć, poczuć, wyrazić” ma znaczenie dwojakie. Z jednej strony charakteryzuje samą artystkę, z drugiej strony oglądający ma możliwość szerokiej interpretacji własnej. Wystawa stworzona jest różnymi technikami – malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową, komputerową, a także fotografią.

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wystawę dokumentującą życie polskich wyznawców prawosławia. Autorem zdjęć jest Tadeusz Żaczek, który z wielką pasją fotografuje najważniejsze wydarzenia z życia prawosławnej społeczności, a także zamknięte życie monasterskich mnichów. „Rzeczywistość i niezwykłość polskiego prawosławia. Fotografie z lat 1987 – 2010” to prace zawierające różne święta i uroczystości, takie jak Boże Narodzenie, Święto Jordanu, śluby i pogrzeby. Mieszkając na kresach, autor doskonale wyczuwa przenikanie kultur i religii. Swoimi fotografiami sięga w głąb czasu opowiadając to, co zauważył.Źródło:Urząd Marszałkowski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto