Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miało być darmowe, a trzeba płacić

Redakcja
AG
Według oferty rekrutacyjnej UKW moduł nauczycielski miał być darmowy. W październiku okazuje się, że studenci będą płacić.

Na początku września Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało nowelizację zmieniającą zasady studiowania. UKW nie dostosował jednak swojej oferty edukacyjnej i nadal proponował studiowanie dodatkowego modułu nauczycielskiego za darmo. Gdy rozpoczął się już rok akademicki, studenci dowiedzieli się, że - wbrew informacjom na stronie uczelni - będą musieli za dodatkowe zajęcia zapłacić.

- Czujemy się oszukani. Wielu z nas wybrało tę uczelnię tylko dlatego, że kwalifikacje nauczycielskie można było zdobyć za darmo - mówi jedna ze studentek. - Inne uczelnie oferowały odpłatne studia podyplomowe. A teraz, gdy rekrutacja się skończyła i uczelnia ma studentów, dowiadujemy się, że będziemy płacić - komentuje.

- Odpłatność za moduł nauczycielski nakłada na nas Nowelizacja Ustawy o Szkolnictwie Wyższym - informuje Małgorzata Jendryczka, rzecznik prasowy UKW. - Dotychczasowe 30 punktów ECTS, które dawniej można było wykorzystać w ramach darmowego modułu nauczycielskiego, teraz wykorzystuje się na możliwość studiowania drugiego kierunku studiów bez żadnych opłat.

Jak się okazuje, nowelizacja została opublikowana na początku września, czyli jeszcze podczas rekrutacji na studia. Uniwersytet mógł zatem zmienić swoją ofertę kształcenia, poinformować studentów i dać im szansę na wybór innego kierunku lub uczelni. UKW tłumaczy się jednak, że do rozpoczęcia modułu jest jeszcze sporo czasu: - Rekrutacja na moduł nauczycielski rozpocznie się dopiero w grudniu, a zajęcia odbędą się w semestrze letnim, czyli od lutego 2015 r. - tłumaczy rzecznik UKW.

- W tej chwili są opracowywane propozycje odpłatności za moduł nauczycielski i robimy wszystko, aby ta opłata była jak najniższa. Szacujemy, że koszt będzie wynosił od 100 do 110 złotych za miesiąc, w zależności od liczby chętnych - informuje Jendryczka. - Dodatkowo, podyplomowe studia pedagogiczne dające uprawnienia do nauczania zwykle kosztują co najmniej 1200 złotych za semestr, więc opłata 110 złotych jest dużo mniejszym obciążeniem dla studenta. 

Patrycja Szopiera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto