Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto pamięta o seniorach. W Bydgoszczy powstaną kolejne domy dziennego pobytu

Jolanta Zielazna
archiwum "Gazety Pomorskiej"
Władze miasta planują utworzyć dwa ośrodki dziennego wsparcia dla seniorów. Ale to perspektywa kilku najbliższych lat.

- Zajmujemy się osobami już nie trzeciego, ale czwartego wieku - mówi Honorata Wilk, szefowa Domu Dziennego Pobytu „Senior” przy ul. Jodłowej. Coraz więcej osób jest coraz starszych, mniej sprawnych i mniej samodzielnych. Wielu uczestników zajęć przychodzi ponad 10 i więcej lat.

W Bydgoszczy mamy tylko 2 domy dziennego pobytu dla osób starszych. Prócz tego przy ul. Jodłowej działa jeszcze dom na Kapuściskach. Oba są na 55 miejsc, ale na Kapuściskach 20 przeznaczonych jest dla osób z choroba Alzheimera. Na pozostałe miejsca czeka 18 osób. Na Leśnym - 10 osób, ale te liczby się zmieniają.

Obie placówki prowadzone są przez stowarzyszenia, jednak miasto finansuje je co roku przeznaczając ponad 1,2 mln zł.
Domy dziennego pobytu są najlepsza formą wsparcia osób starszych. Zapewniają zajęcia, aktywność, posiłek, a jednocześnie seniorzy funkcjonują w swoim otoczeniu. Na znaczenie tych placówek ostatnio zwrócił uwagę NIK. Wskazał, że takich miejsc jest za mało.

- Powinno być ich zdecydowanie więcej - uważa Ryszard Musielewicz, prezes stowarzyszenia Bydgoska Pomoc Społeczna, które prowadzi dom na Kapuściskach. - Moim zdaniem przydałaby się placówka, do której łatwo byłoby dojechać ze Szwederowa, Błonia, z Fordonu.

Przeczytaj koniecznie: Zmiany w 500 plus. O pieniądze będzie trudniej!

- Czy jeśli powstaną domy w dzielnicach peryferyjnych, będą do nich chętni? Chcieliśmy porozmawiać o tym z radami osiedli, jednak niewielu szefów przyszło na spotkanie- mówi Honorata Wilk, która jest także członkiem Bydgoskiej Rady Seniorów.

Jakie plany mają władze miasta? Czy myślą o utworzeniu domów dziennego pobytu? Bydgoszcz nie stara się o pieniądze z rządowego programu Senior Plus. Nie stara się, bo jak wyjaśnia rzecznik prezydenta Marta Stachowiak, pieniądze, które oferuje program są niewspółmiernie niskie do wymaganego wkładu własnego i wygórowanych wymagań.

W Bydgoszczy jest bardzo duża oferta uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, kół emerytów - i to podkreśla miasto, mówiąc, że jest dużo możliwości aktywizacji osób starszych, wiele imprez kulturalnych, zajęć rekreacyjnych dla nich organizowanych. Jednak do domów dziennego pobytu nie są kierowani ci, którzy uczestniczą w uniwersytetach, klubach i tp.

Jednak domy dziennego pobytu są dla innej grupy seniorów.

Miasto, zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku strategią rozwiązywania problemów społecznych, planuje uruchomić dwa 30-osobowe ośrodki wsparcia dla osób starszych, Maja one funkcjonować przy Zespole Domów Pomocy Społecznej. Nie podaje jednak konkretnego terminu.

Więcej miejsc mogłoby być na Kapuściskach. Są takie możliwości lokalowe. - Wszystko rozbija się o pieniądze - mówi Ryszard Musielewicz. - Potrzeba jakieś 80 tys. jednorazowo na te prace, a później około 190 tys. zł rocznie. I to jest problem.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 6 lipca 2017.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto