Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mury miejskie Bydgoszczy [foto]

diabeł
diabeł
Bydgoskie mury obronne kojarzą się wszystkim z małym ich fragmentem, widocznym na wysokości ul. Wały Jagiellońskie.

Zostały zbudowane przed stuleciami w określonym celu obrony miasta. Bydgoszcz posiadała naturalną linię obrony na Brdzie, zatem fortyfikacje obronne powstały od południowej strony miasta. Niestety z tej średniowiecznej budowli niewiele już dzisiaj pozostało. Niniejszy materiał ma nieco przybliżyć jego historię i lokalizację.

Mury Miejskie w Bydgoszczy wybudowano na przełomie XV i XVI wieku. Ta kamienno-ceglana budowla obronna powstała na terenie dawnych wałów ziemnych. Ówczesny mur miał długość około 0,7 km, wysokość 7 m  i ciągnął się od Bramy Kujawskiej do Bramy Poznańskiej.

Budowla posiadała 5 baszt oraz 2 bramy - Kujawską i Poznańską. Każda z bram posiadała opuszczaną kratę i wielkie dwuskrzydłowe wrota. Początkowo także most zwodzony przez fosę. Bramy znajdowały się na przeciwnych końcach obecnej ulicy Długiej. Była też trzecia Brama Gdańska, która znajdowała się po przeciwnej stronie Brdy (obecny Plac Teatralny). Kolejna z bram prowadziła z miasta na zamek, a znajdowała się u wylotu dzisiejszej ul. Magdzińskiego - nazywano ją Bramą Grodzką.

Bramę Poznańską nazywano także bramą Chwytowską, z uwagi na nazwę przedmieścia usytuowanego w jej okolicy. Natomiast bramę Kujawskę, której powstanie datuje się na 1523 rok, nazywano także Bosacką lub Bernardyńską. Przywilej zamieszkiwania w tych bramach posiadali urzędnicy miejscy, a także kat.

Na całym odcinku bramy połaczone były wysokim na 7 metrów murem. Jego szerokość natomiast wynosiła od 1,5 do 1,8 metra.

Fortyfikacje miejskie zostały niemal doszczętnie zniszczone w czasie potopu szwedzkiego i wojny tureckiej, wraz z zamkiem. Na początku XIX wieku zostały niemal całkowicie rozebrane, wraz z budową synagogi, a w latach następnych rozebrano bramy miejskie.

Przebudowa murów jak i część ich odbudowy miała miejsce w okresie zaborów. Prusacy znaczną ich część odbudowali około 1780 roku. Należy pamiętać, że w XIX wieku mury służyły jako ściany szczytowe i elementy nośne przy budowanych w jego sąsiedztwie budynkach. Wielokrotnie zatem ingerowano w wygląd i strukturę murów. Dziś jego konstrukcja, na skutek tych prac, często odbiega od oryginału lub ma niewiele z nim wspólnego.

Do dzisiaj pozostało niewiele fragmentów murów, ktore znajdują sie w 2 miejscach wzdłuż ulicy Pod Blankami, w tym najdłuższy, 30-metrowy, w sasiedztwie ul. Wały Jagiellońskie. Poczynione ostatnio prace konserwatorskie "wyrównały" i "uzupełniły" zabytkowe mury, przez co zyskały one kilkanaście centymetrów. Nie znam się absolutnie na pracach konserwatorskich, ale taka dobudowka budzi moje wątpliwości. Nikomu wszak przez wieki nie przyszło do głowy odbudować ściany rzymskiego Koloseum.

Zobacz też:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto