Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Brdą o globalnym ociepleniu

Redakcja
Piątkowe wydarzenia w WSG koncentrowały się wokół ekologii, konsumeryzmu i globalizacji. Zwieńczeniem konferencji była projekcja filmu oraz spotkanie z Zielonymi 2004.

Wczoraj (18 kwietnia) w Wyższej Szkole Gospodarki odbyła się **

konferencja naukowa "Być człowiekiem w globalnym świecie"

**, organizowana przez Pracownię Kultury Współczesnej, Akademicką Przestrzeń Kulturalną WSG, Akademicki Klub Filmowy WSG oraz Forum EKO-ROZWOJU.

Wieczorem w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG został wyświetlony głośny film Ala Gore'a  "Niewygodna prawda". Gore jest byłym prezydentem USA i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku. W 2000 roku przegrał z Bushem batalię o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Film w plastyczny sposób ukazuje problem globalnego ocieplenia. Gore, przedstawiając wyniki badań naukowych twierdzi, że w ciągu ostatnich 50 lat nastąpił bardzo szybki wzrost emisji gazów cieplarnianych (przede wszystkim dwutlenku węgla) do atmosfery, a co za tym idzie temperatury na ziemi. Jeżeli tego procesu nie powstrzymamy to za kolejne pół wieku, a nawet szybciej, my lub nasze dzieci możemy doświadczyć katastrofalnych skutków. Już teraz, jak pokazuje dokument, odczuwamy pierwsze rezultaty ocieplenia klimatu. Średnia temperatura na naszej planecie rośnie, mamy do czynienia z upalnymi latami, także w Europie. Na Antarktydzie, Arktyce i Grenlandii systematycznie zmniejsza się pokrywa lodowa, co powoduje podnoszenie się poziomu mórz i oceanów wraz z ich ocieplaniem. Wszystko to powoduje zaburzenia prądów powietrznych i morskich, skutkując wielkimi powodziami, powtarzającymi się huraganami i innymi anomaliami pogodowymi. Ta sytuacja przekłada się negatywnie na życie człowieka, który coraz częściej zaczyna doświadczać katastrof naturalnych. Zagrożone są również zwierzęta, wiele gatunków może wyginąć ze względu na powstałe zmiany środowiskowe.

Film przekonuje widza, że sytuacja jest wręcz dramatyczna i należy na całym świecie powziąć radykalne decyzje w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych poprzez obniżenie zużycia energii oraz przestawienie się na korzystanie z jej odnawialnych źródeł, jak słońce czy wiatr. Niezbędne jest jednak poparcie opinii publicznej, przede wszystkim polityków, oraz walka z lobby paliwowym, które jest przeciwne ograniczeniu CO2.

Projekcji towarzyszył wykład prof. Ludwika Tomiałojća na temat przyczyn oraz skutków globalnego ocieplenia. Profesor opowiadał, jak człowiek poprzez swoją działalność przyczynia się do
powstawania efektu cieplarnianego, podawał również argumenty na rzecz korzystania ze źródeł energii odnawialnej i zaniechaniu budowy elektrowni jądrowych.

Po seansie członkowie partii Zielonych 2004, prezentując broszurę "Zielone miasto nowej generacji", przekonywali słuchaczy do zmiany swych nawyków, jak i większego angażowania się w sprawy społeczne.

W swojej publikacji radzą jak w codziennym życiu możemy wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii i zanieczyszczenia planety:

- docieplmy swoje domy i uszczelnijmy okna;
- chodźmy na piechotę, korzystajmy z rowerów i komunikacji zbiorowej, unikajmy jazdy samochodem (szczególnie bez pasażerów);
- zamiast jeździć np. do urzędu, załatwiajmy sprawy przez internet czy przez telefon;
- korzystajmy z energooszczędnych urządzeń AGD, energooszczędnego oświetlenia, itp;
- oszczędzajmy wodę;
- ograniczajmy konsumpcję mięsa - jego produkcja (szczególnie przemysłowa szkodzi środowisku);
- ograniczmy ilość śmieci, np. nie używajmy jednorazowych opakowań czy jednorazowych plastikowych toreb, segregujmy surowce wtórne.

Film i spotkanie w ramach Forum EKO-rozwoju przyciągnęły zaledwie ok. 20 osób. Byli to jednak głównie ludzie młodzi co rodzi nadzieję, że wśród młodego pokolenia zwiększać się będzie świadomość problemu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto