Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedługo powitamy na świecie pierwsze dzieci z bydgoskiego programu in vitro

Redakcja
Program jest skierowany do mieszkańców Bydgoszczy. Już 57 par zakwalifikowało się do programu i skorzysta z dofinansowania. Zdjęcie ilustracyjne
Program jest skierowany do mieszkańców Bydgoszczy. Już 57 par zakwalifikowało się do programu i skorzysta z dofinansowania. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Bydgoski ratusz podzielił się właśnie radosną wiadomością. Trzy uczestniczki programu leczenia niepłodności metodą in vitro są w ciąży. Czekamy na kolejnych bydgoszczan

Można powiedzieć, że bydgoski program in vitro przynosi pierwsze efekty. Trzy kobiety biorące w nim udział, są w ciąży.

Do tej pory 57 par zakwalifikowało się do programu i skorzysta z dofinansowania. - Do końca czerwca efektem programu są trzy ciąże - poinformował wczoraj bydgoski ratusz.

Aby skorzystać z dofinansowanego przez miasto programu, trzeba spełnić kilka wymogów. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata (wg rocznika urodzenia). Para musi spełniać ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka.
Trzeba być również mieszkańcem Bydgoszczy i wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Co miesiąc na rządowy program 500+ przeznaczane jest około 2 mld zł. Pieniądze wspierają budżety domowe około 3 milionów polskich rodzin. Od lipca tego roku wnioski o przyznanie 500 plus mogą składać także rodziny z jednym dzieckiem, które do tej pory nie otrzymywały pieniędzy, gdyż przekraczały próg dochodowy. Pieniądze miały być w zamyśle przeznaczone na edukację i rozwój dzieci, na oszczędzanie - a jak to wygląda w rzeczywistości? Na co ludzie wydają pieniądze z 500 plus, co kupują? 

Sprawdźcie >>>

500 plus. Na co ludzie wydają pieniądze z rządowego programu...

Pary spełniające kryteria określone w programie powinny zgłosić się bezpośrednio do wybranej przez siebie kliniki.
Tam czeka ich kwalifikacja pod względem medycznym. Wizyta kwalifikacyjna jest bezpłatna. Zainteresowane pary na wizytę kwalifikacyjną do programu mogą umówić się telefonicznie w dwóch miejscach. Są to: Klinika Zdrówko, tel. 52 375 25 07 (poniedziałek-piątek, w godz. 8-14 i 18-20); Gameta-Szpital, tel. 42 645 77 77 (poniedziałek-piątek, godz. 8-20, sobota 8-15)

Na wizytę kwalifikacyjną należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną. W trakcie wizyty lekarz omówi całą procedurę leczenia i przekaże dokumentację niezbędną do podjęcia leczenia.
W marcu bydgoski ratusz poinformował, że zakończyły się procedury związane z wyborem realizatorów „Programu polityki zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Miasta Bydgoszczy w latach 2019-2022” .

Program w Bydgoszczy próbowano wdrożyć dwukrotnie. Za pierwszym razem uchwałę bydgoskich radnych uchylił wojewoda kujawsko-pomorski, a później jego decyzję podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Po raz drugi uchwałę przegłosowano na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, jaka została zwołana na wniosek radnych PO i SLD 17 października 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Bydgoszcz wciąż się rozrasta i zmienia, zmieniają się też osiedla i dzielnice miasta. Mieszkańcy mogą korzystać z dobrodziejstw BBO, w ramach tego projektu na osiedlach powstają plenerowe siłownie, place zabaw, remontowane są chodniki, parkingi, montowane jest oświetlenie. Jednym słowem - mieszka nam się coraz lepiej. A w której dzielnicy jest najlepiej? 

Zobaczcie nasz subiektywny ranking >>>

Na tych osiedlach w Bydgoszczy mieszka się najlepiej [TOP 12]

Misją Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy jest opieka nad pozbawionymi domu psami i udomowionymi kotami, które dom utraciły. Psy i koty, które zmuszone są do życia w schronisku mogą być wyjątkowe, niepowtarzalne i co najważniejsze – mają wiele do zaoferowania. Nigdzie, nawet w najbardziej renomowanej hodowli, nie znajdzie się tak różnorodnych cech psów i nie ma takiego dużego wyboru. Są tutaj małe i duże czworonogi oraz mniej lub bardziej energiczne, a także młodsze i starsze. Każda klatka, każdy boks to osobne imię, charakter i historia. Jest dużo dorosłych zwierząt, ale także szczeniaki i małe kociaki czekają na nowy dom. 

Zobaczcie zwierzaki, które można adoptować >>>

Te koty i psy ze schroniska w Bydgoszczy czekają na nowy dom [zdjęcia]

Zobacz także wideo: Pit 0 dla młodych

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto