MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nieszawa Chopinowi

Wanda Wasicka
Wanda Wasicka
W sobotę 5 listopada w Nieszawie zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający pobyt w tym mieście Fryderyka Chopina 29 sierpnia 1824 r. Monument stanie przy ulicy Mickiewicza obok Muzeum Stanisława Noakowskiego.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpocznie się o godz. 15.00. W programie także „Popołudnie z Chopinem”, na które złożą się wiersze o Chopinie, pieśni i muzyka Fryderyka Chopina. Do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu zaprasza Nieszawskie Towarzystwo Kulturalne, któremu szefuje Teresa Maksim.

Przypomnijmy, śladów Fryderyka Chopina w Nieszawie należy szukać w „Kurierze Szafarskim”, wakacyjnej gazetce czternastoletniego Frycka. Jak napisał, przejeżdżając przez Nieszawę, usłyszał siedzącą na płocie Catalani, nieszawską dziewczynę, która śpiewała „mazureczka”. Angelika Catalani była słynną włoską śpiewaczką operową, przed którą Chopin wystąpił jako „cudowne dziecko”. Otrzymał nawet od niej złoty zegarek.

W żyłach znakomitego kompozytora płynie nie tylko polska, ale i kujawska krew. Jego matka była Kujawianką. Tekla Justyna z Krzyżanowskich Chopin urodziła się w 1782 r. w folwarku Długie, kilka kilometrów od Izbicy Kujawskiej. Zatem Kujawianie mogą się czuć krajanami Chopina.

Inicjatyw odnoszących się do Fryderyka Chopina w Nieszawie było sporo. 25 września 2005 r. w nieszawskim kościele farnym pw. św. Jadwigi Śląskiej, odbył się koncert „Śladami Chopina”. Wystąpiła japońska pianistka Rinko Kobayashi, laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w 1980 r. Rinko Kobayashi za propagowanie twórczości naszego kompozytora, na całym świecie, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Została również nagrodzona Złotą i Platynową Płytą za nagranie utworów Chopina. Natomiast w 2008r., na promie w Nieszawie powstały zdjęcia do filmu o Fryderyku Chopinie. Po raz pierwszy w historii tej jednostki pływającej na jej pokładzie ustawiono fortepian. Z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis wystąpił m.in. znany pianista Paweł Kowalski, który wykonał koncert fortepianowy f-moll. 15 sierpnia 2010 r. na przystani promowej w Nieszawie, z udziałem kilkuset osób odbyła się dziesiąta jubileuszowa edycja koncertu na wodzie. Przy fortepianie po raz drugi w tym miejscu zasiadł Paweł Kowalski. Tym razem wykonał Koncert fortepianowy e-moll.

Na zdjęciu: Fragment inscenizacji „Chopin i nieszawska Catalani” z 2008 r. Na pierwszym planie Natalia Organiściak i Mateusz Lipigórski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto