Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O mocy wielkanocnego jajka

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Jajko, oprócz tego, że stanowi doskonały przysmak wielkanocnych stołów, posiada również bogatą symbolikę, którą odnajdziemy niemal w każdej kulturze.

Symbol nieśmiertelności

Jajko jest symbolem nieśmiertelności i wieczności. Stanowi próbę cierpliwości w oczekiwaniu na pojawienie się  nowego życia. W mitach kultur śródziemnomorskich oznacza nieboskłon złożony z siedmiu sfer. W literaturze fińskiej odnajdujemy wziankę o tym, że wszechświat narodził się w sześniu złotych jajach. Wiele kultur wyznaje, że jajko to znak domu, miłości, zdrowia i urody oraz powrotu wiosny. Niektóre wierzenia ludowe wskazują na magiczną wartość jajka, które chroni przed złem.

 

Wyrafinowany przysmak

Bogate w substancje odżywcze jajko stanowi podstawowy element wielu potraw. Najpopularniejsze potrawy z jaj to: kogel-mogel, jajo na twardo lub na miękko, pasta jajeczna, jajo w koszulce lub jajo faszerowane.  Jajko stanowi również podsawowy składnik wielu ciast, panierek i naleśników.

Cudowne własności jajka

Zdobienie jaj kojarzone jest przede wszystkim z obchodami Świąt Wielkiej Nocy, choć jak podają źródła, tradycja ich malowania sięga starożytności. Pierwsze pisanki powstawały w rejonie Asyrii, Egiptu, Rzymu i Chin, gdzie obdarowywano się nimi pierwszego dnia wiosny. Do Europy zwyczaj malowania jaj trafił prawdopodobnie dzięki Persom. W ludowych wierzeniach techniki malowania jaj przyjęły wymiar symboliczny. Pisanka bogata w motywy geometryczne oznaczała nieskończoność, elementy solarne symbolizowały odrodzenie. Czarne i białe jajka oddawały cześć duchom ziemi, czerwone i białe - duchom domowym, brązowe - symbolizowały szczęście rodzinne.

 

W zależności od technik zdobienia, pisanki mają różne nazwy: kraszanki: powstają poprzez gotowanie jajka w specjalnym wywarze, którego składniki pochodzą głównie ze źródeł naturlanych. Jak wykorzystać do zdobienia rośliny? Różowa pisanka to efekt gotowania jajka w soku z buraków, fioletowa - płatki kwiatu ciemnej malwy, czarna- łupiny orzecha włoskiego, brązowa - łupiny cebuli, złota - kora młodej jabłoni, zielona - pędy młodego żyta.**Nalepianki:**powstają poprzez ozdabianie jajka wycinankami z papieru. Oklejanki: Zdobione są płatkami kwiatów, gałązkami krzewów, listkami lub tkaninami.**Pisanki:**Powstają poprzez rysowanie gorącym woskiem po skorupce i zanużane w barwniku.

Najdroższymi jajkami są jaja carskie ze złota, zdobione kamieniami szlachetnymi, projektowane i wykonywane dla rodziny cara Aleksandra III Romanowa w pracowni nadwornego złotnika Petera Carla Fabergé.

__

źródło: inf. własna, Wikipedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto