Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska Noc Profilaktyki

KWP w Bydgoszczy
KWP w Bydgoszczy
KWP w Bydgoszczy
W dniu 22 czerwca 2013 r. zorganizowane zostanie ogólnopolskie przedsięwzięcie profilaktyczne pn. Ogólnopolska Noc Profilaktyki.

W dniu 22 czerwca 2013 r. zorganizowane zostanie ogólnopolskie przedsięwzięcie profilaktyczne pn. Ogólnopolska Noc Profilaktyki.

Przedsięwzięcie to zostało zainicjowane przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Jego pomysłodawcą jest insp. Grzegorz Jach Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Zaproponował on, aby ta akcja stała się ogólnonarodowym zrywem jedności pokoleniowej, instytucjonalnej i środowiskowej w działaniach skierowanych na przeciwdziałanie uzależnieniom, przemocy i obojętności na drugiego człowieka.

W dniu 14 maja 2013 r. do wszystkich prezydentów i burmistrzów miast, starostów powiatowych i wójtów gmin wystosowane zostało zaproszenie do przyjęcia funkcji gospodarzy tej inicjatywy na podległym terenie i zainicjowania organizacji przedsięwzięć zaproponowanych w ramach Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. W zaproszeniu zaproponowano władzom samorządowym, aby zaprosiły lokalne media do aktywnej obecności w tym przedsięwzięciu w celu pokazania, że lokalne władze są z młodzieżą i dla niej.

Pomysłodawcy Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki zaproponowali również, aby w dniu 22 czerwca 2013 r. o godz. 15:30 na terenie całej Polski, w parkach, na rynkach, czy innych publicznych miejscach, zorganizowane zostały happeningi pod hasłem „Przestańmy biec!”. O godz. 16:00 uczestnicy tych happeningów wykonać mają gest symbolizujący poparcie idei serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka, który polegać będzie na położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund rytmu jego bicia. Po happeningu planuje się organizację lokalnych spotkań profilaktycznych w formie spektakli teatralnych, musicali lub filmów edukacyjno-profilaktycznych, itp.

A tak wygląda propozycja przebiegu poszczególnych wydarzeń, planowanych w ramach obchodów Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki:

15.30 – 15.55 – happening „Przestańmy biec!”

Zawołania promujące modę na życie wolne od uzależnień. Podczas happeningu młodzież rozdaje naklejki „Ogólnopolska Noc Profilaktyki – moda na życie bez uzależnień”. Szczegółowe opisy i rozwiązania metodyczno-logistyczne publikowane są na stronie internetowej programu PaT.

15.55 – odczytanie odezwy społeczności PaT

Odezwa została wysłana z Impresariatu PaT pocztą elektroniczną do każdego prezydenta i burmistrza miasta, starosty powiatu oraz wójta gminy na terenie całego kraju. Listy intencyjne zapraszające do włączenia się w ideę Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki skierowali do kierowników jednostek organizacyjnych Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Edukacji Narodowej oraz Komendant Główny Policji.

16.00 – społeczny zryw WOLNE SERCA

Ogólnopolski happening trwający 60 sekund w całym kraju, 22 czerwca punktualnie o godz. 16.00, który polega na wspólnym wybijaniu prawą dłonią rytmu serca.

16.01 – 18.00 – lokalne programy profilaktyczno-artystyczne

Happeningi, sztuka ulicy, koncerty, pokazy w terenie otwartym.

19.00 – 21.00 – twórcza profilaktyka

To czas przeznaczony na prezentacje spektakli teatralnych, musicali, filmów i wystaw edukacyjno-profilaktycznych zrealizowanych przez młodzież, które odbędą się w teatrach, kinach, domach kultury, świetlicach lub szkołach.

21.00 – 24.00 – nocne rozmowy o profilaktyce „Głos profilaktyki”

Ten czas kończący Ogólnopolską Noc Profilaktyki przeznaczony jest na otwartą rozmowę pokoleniową na temat profilaktyki, jej słabych i mocnych stron, planów i oczekiwań społecznych. Do rozmowy koniecznie powinna być zaproszona młodzież, policjant, psycholog, pedagog oraz prowadzący rozmowę moderator. Spotkanie może odbyć się w sali konferencyjnej urzędów miasta, powiatu lub gminy w kinie, domu kultury lub innym dogodnym miejscu. Organizatorzy powinni zapewnić swobodę wypowiedzi uczestników spotkania unikając odczytywania referatów. Bardzo istotnym partnerem tej inicjatywy są Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W tej chwili trwają jeszcze przygotowania do realizacji tej ogólnopolskiej akcji. Na dzień dzisiejszy mamy zapewnienie, że w jej realizacje włączą się władze samorządowe: Brodnicy, Chełmna i Lipna. W tych miastach już trwają przygotowania do organizacji happeningów, przedstawień, czy debat poświęconych propagowaniu mody na życie wolne od uzależnień.

Wyrażamy głęboką nadzieję, że do tych samorządowych pionierów dołączy jeszcze wiele innych miast i gmin w naszym regionie. Wierzymy w to, że z województwa kujawsko-pomorskiego popłynie wyraźny głos nawołujący do przeciwdziałania uzależnieniom, przemocy i obojętności na drugiego człowieka.

podkom. Marek Kolinski
Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy


Zobacz też:

Bajkowa Bydgoszcz

Mistrzostwa kendo

Festyn "Śluzy"

Tony Clifton Presents

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto