Po przebudowie ul. Kujawskiej w Bydgoszczy jest bezpieczniej. Przez rok nie doszło tam do wypadku

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Rondo Bernardyńskie było czarnym punktem na mapie Bydgoszczy, ale już od roku nie doszło tam do poważnego zdarzenia drogowego
Rondo Bernardyńskie było czarnym punktem na mapie Bydgoszczy, ale już od roku nie doszło tam do poważnego zdarzenia drogowego UMB
Udostępnij:
Tramwaje kursują ulica Kujawską od 6 grudnia 2020 roku. Uruchomienie połączenia między rondami Kujawskim i Bernardyńskim wymusiło również przebudowę obu. Od tamtego czasu w tym rejonie miasta doszło tylko do 33 kolizji, a wcześniej rondo Bernardyńskie było uznawane za jedno z najbardziej kolizyjnych.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

Jak wynika z policyjnych statystyk, przed przebudową Kujawskiej i obu rond, które łączy ta ulica, każdego roku dochodziło tam do około 50 zdarzeń drogowych. Większość stanowiły kolizje, ale zdarzały się też poważne wypadki.

Po roku od uruchomienia arterii miasto informuje, że liczba wypadków w tych miejscach spadła do zera. Doszło do 33 kolizji. To ważne rozróżnienie. W policyjnych statystykach jako wypadki kwalifikuje się sytuacje, w których uczestnicy odnoszą obrażenia, są hospitalizowani albo giną.

- Wnioskowaliśmy o dane bezpośrednio do policji - mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Otrzymaliśmy na piśmie statystyki zdarzeń drogowych obejmujące czas od 6 grudnia 2020 roku do 1 grudnia tego roku. Wynika z nich jednoznacznie, że bezpieczeństwo na ulicy Kujawskiej, jak i w rejonie rond Kujawskiego i Bernardyńskiego poprawiło się bardzo znacząco.

To był czarny punkt na mapie Bydgoszczy

Urząd Miasta Bydgoszczy informuje ponadto, iż rondo Kujawskie przed budową sygnalizacji świetlnej uznawane było przez ekspertów z ówczesnego UTP za najniebezpieczniejsze skrzyżowanie dla rowerzystów. Ta sytuacja się zmieniła.

"Tak wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantuje szereg nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w trakcie budowy, m.in. rozdzielenie ruchu samochodowego, pieszego i rowerowego, zabezpieczenie przystanków i wykopów barierami, oznakowanie poziome grubowarstwowe, czytelne oznakowanie pionowe, zlokalizowanie torowiska poza jezdniami, sygnalizacje świetlne wpięte w system ITS oraz szereg rozwiązań dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i starszych" - czytamy w komunikacie bydgoskiego ratusza.

- Dziś zyskujemy jeszcze większą pewność, że warto było realizować tę oczekiwaną inwestycję - mówi z kolei prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

- Rozbudowana Kujawska nie tylko skróciła czas przejazdu, przede wszystkim komunikacją publiczną. Ten efekt będzie jeszcze bardziej odczuwalny po całkowitym uruchomieniu Trasy Uniwersyteckiej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie dochodzi do wypadków. Nie ma nic cenniejszego od życia i zdrowia bydgoszczan.

Wcześniej na jednojezdniowej Kujawskiej występowały opóźnienia w kursowaniu miejskich autobusów. Ten problem - jak podkreślają specjaliści z ZDMiKP - rozwiązały nowa jezdnia oraz dodatkowy buspas w kierunku ronda Bernardyńskiego. Drogowcy wskazują, iż np. na linii 53 odnotowano wzrost punktualności z 79 proc. w listopadzie 2019 roku do ponad 87 proc. w 2021 (zmieniono też trasę tego autobusu), a na linii 56 wzrost punktualności obrazują wskaźniki z 66 proc. do prawie 80 proc. Przez rok - wylicza urząd - tą trasą tramwaje przejechały ponad 100 tysięcy razy.

Rozbudowa ul. Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem nowoczesnych tramwajów i zrealizowaną już przebudową węzła Szarych Szeregów, to ponad 350 mln zł. Sam koszt prac budowlanych na Kujawskiej to 168 mln zł. Najdłużej trwały prace na rondzie Kujawskim. Powodem opóźnień były rozbieżności między mapami, a faktycznym przebiegiem infrastruktury podziemnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie