Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podzielone opinie mieszkańców na temat hotelu B&B u zbiegu ulic Śniadeckich i Gdańskiej w Bydgoszczy

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy zapewnia, że projekt był opiniowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydział Gospodarki Komunalnej i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy zapewnia, że projekt był opiniowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydział Gospodarki Komunalnej i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Dariusz Bloch
U zbiegu ulic Śniadeckich i Gdańskiej, obok Domu Handlowego Rywal, ma stanąć nowy hotel. Pracownia architektoniczna Arbapol Sp. z o.o. poinformowała na swojej stronie internetowej o pozwoleniu na budowę nowego hotelu B&B w Bydgoszczy.

Hotel ma stanąć przy Domu Handlowym Rywal. Inwestorem jest B&B Hotels Polska. Wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do Urzędu Miasta Bydgoszczy pod koniec lutego 2020 roku. Pozytywną decyzję miasto wydało w październiku 2020 roku. Jak dowiadujemy się z opisu inwestycji na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, wniosek nie wymagał uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Plany budowy skomentował w mediach społecznościowych Maciej Bakalarczyk, Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia

Pod postem Macieja Bakalarczyka pojawiły się liczne komentarze mieszkańców Bydgoszczy. Krytycy postawienia nowoczesnego hotelu w tym miejscu piszą m.in.: „ Architektura godna, z całym szacunkiem, Kcyni bądź Radziejowa. Ale nie reprezentacyjnej ulicy stolicy województwa”. Inna osoba skomentowała: „Skąd takie pomysły. Pomiędzy stare zdobione kamienice takie proste jak z prlu klocki. Gdyby ktoś chciał nadać dawnego charakteru tej ulicy powinien elewację wzbogacić o sztukaterie rodem z XIX w. Wtedy to by było pięknie”. Kolejny internaura napisał: „Budynek nie jest zły. Od prosty hotel. Ale gdzieś na osiedlach, gdzie więcej zabudowań z wielkiej płyty a nie pomiędzy zabytkowe kamienice”. I jeszcze: „Hotel ok, ale powinien nawiązywać do sąsiedniej zabudowy. Koszmar”.

Obrońcy tego rozwiązania piszą z kolei: „Mamy XXI w., a nie XIX. Udawanie stylu, który obowiązywał 130 lat temu, to najgorszy kicz, choćby nie wiem jak ten styl był ładny”. Inny bydgoszczanin stwierdza: „Nowe się miesza ze starym. Najważniejsze, że będzie funkcjonalne, estetyczne”. Kolejna osoba dodaje: „Architektura budynku nawiązuje do biurowca BSS, wprowadza ład na placu, ma ciekawe detale”.

Wizualizację hotelu można zobaczyć TUTAJ

- W opisie inwestycji na stronie GUNB zdziwiło mnie, że nie było opinii konserwatora - mówi w rozmowie z nami Maciej Bakalarczyk. - Często tak ważne inwestycje są też opiniowane przez Społeczną Radę ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy. Tutaj tak nie było, co mnie martwi. Rada jest oczywiście zawieszona (od października 2020 - red.), ale ten projekt ma przecież długą historię, to nie jest nowość z ostatnich 2-3 miesięcy - dodaje.

Menedżera Starego Miasta i Śródmieścia niepokoi też, że pozwolenie jest tylko na połowę inwestycji, a pusty zostanie narożnik placu. - Jeśli inwestycja powstanie tylko w pierwszym etapie, to będzie 7 kondygnacji ślepej ściany i urbanistyczny chaos - mówi.

O komentarz poprosiliśmy Pracownię architektoniczną Arbapol Sp. z o.o oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. O tym, jakie odpowiedzi uzyskaliśmy piszemy w naszej galerii:

Polecamy

Miesięcznik "Perspektywy" ocenił licea. Z jego rankingu wyciągnęliśmy te bydgoskie. Oto jakie miejsca zajęły

Bydgoszcz. TOP 15 najlepszych liceów. Oto, jak zostały ocen...

Trwa głosowanie...

Na którym osiedlu Bydgoszczy chciałbyś mieszkać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto