Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powierzchnie biurowe w Polsce. Bydgoszcz i Toruń w raporcie 12 lokalizacji dla najemców w kraju

(TIK)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com
Firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport dotyczący dwunastu alternatywnych lokalizacji dla najemców z sektora BSS w Polsce. W raporcie znalazły się m.in. Bydgoszcz i Toruń.

Choć nowoczesne powierzchnie biurowe są w większości ulokowane w największych polskich aglomeracjach, to firmy coraz częściej szukają biur w miastach regionalnych, w tym także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport dotyczący 12. alternatywnych lokalizacji dla najemców z sektora BSS w Polsce. W raporcie wzięto pod uwagę m.in. Bydgoszcz. i Toruń.

W raporcie "Rynek biurowy w Polsce – alternatywne lokalizacje dla najemców z sektora BSS" firma przeanalizowała Bydgoszcz m.in. pod kątem dostępności powierzchni biurowej, wysokości czynszów czy wskaźnika pustostanów. Eksperci przedstawili także dane związane z demografią, edukacją oraz gospodarką.

Jak wygląda rynek powierzchni biurowej w Bydgoszczy

Z raportu wynika, że w mieście całkowite zasoby powierzchni biurowej to 100 tys. mkw., z czego dostępne jest 6,6 tys. mkw. W budowie znajduje się obecnie 15,1 tys. mkw., a w planach jest jeszcze 40 tys. mkw. Stawki czynszu wahają się między 35-55 zł/mkw./miesiąc.

- Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu nie pozostał bez odzewu deweloperów powierzchni biurowych. W ostatnich latach lokalny rynek wzbogacił się o ponad 30 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej w najwyższym standardzie, doskonale ulokowanej w centrum miasta, z dostępem do komunikacji publicznej i licznych udogodnień w postaci zaplecza gastronomicznego czy usługowego w bezpośrednim sąsiedztwie – uważa Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Bydgoszcz jest doskonałym przykładem wschodzącego rynku biurowego w Polsce – miasto od kilku lat plasuje się w czołówkach rankingów jako miejsce najlepsze na inwestycje. W ostatnich latach zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosły o około 30 proc. i większość z niej została wynajęta przez inwestorów z sektora BPO/SSC, a wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się poniżej poziomu 7 proc. W budowie są dwa kolejne budynki, które zostaną oddane do użytkowania najemców – Preludium o powierzchni 5500 mkw. oraz kolejny budynek w największym parku biznesowym w mieście - Biznes Park Kraszewskiego o powierzchni 4500 mkw. Bez wątpienia wybór przez deweloperów lokalizacji na nowe budynki, które zlokalizowane są główniew centrum miasta, jest zasługą ciągłego rozwoju infrastruktury, zaplecza kulturalnego oraz zapewnienia najlepszych warunków do życia z zachowaniem zasady work-life balance – mówi Katarzyna Ciszewska, młodszy negocjator Cushman & Wakefield

.

Szukacie pracy? Przygotowaliśmy dla was oferty z Centralnej Bazy Ofert Pracy. Wybraliśmy oferty pracy, w których wynagrodzenie wynosi minimum 4 tys. złotych brutto. 

Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>>

Praca w Kujawsko-Pomorskiem za minimum 4 tys. złotych! Zobacz oferty

Bydgoszcz przyciąga inwestorów

Jednak jak podkreśla prezes BARR, Bydgoszcz przyciąga też ze względu na liczbę studentów, wysoką jakość życia czy dogodne warunki inwestycyjne.

- Bydgoszcz to przede wszystkim miasto z wielkim potencjałem do rozwoju. Wraz z otaczającą aglomeracją umożliwia dostęp do blisko milionowej populacji, co w połączeniu z silnym zapleczem akademickim zapewnia dobrą perspektywę dla rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu. Widać to doskonale w liczbach – obecnie w sektorze pracuje prawie 10 tys. wykwalifikowanych specjalistów w większości biegle posługujących się językami obcymi, dodatkowo wspieranych przez coraz liczniejsze grono osób z zagranicy, które właśnie w Bydgoszczy upatrują miejsce rozwoju swojej kariery zawodowej – dodaje Edyta Wiwatowska.

Eksperci prognozują, że miasta regionalne będą przyciągać do siebie nowych najemców

Ich liczba będzie zależała m.in. od zasobu powierzchni biurowych, dostępu do wykwalifikowanych pracowników i oferty wsparcia działań proinwestycyjnych przez władze poszczególnych miast.

- W najbliższych latach będziemy mogli dalej obserwować wzrost branży usług wspólnych, która w opinii naszej firmy przyspieszy wraz z przejściem większości rozwiniętych gospodarek w fazę spowolnienia lub recesji spowodowanej wybuchem światowej pandemii. Polska, która jest liderem regionu w zakresie obsługi sektora usług wspólnych, powinna utrzymać swoją pozycję jako pożądana lokalizacja dla firm szukających oszczędności poprzez przeniesienie części swoich procesów do tańszych lokalizacji – uważa Jan Szulborski, starszy konsultant Cushman & Wakefield.

Jak wygląda rynek powierzchni biurowych w Toruniu

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w grodzie Kopernika to 58 500 metrów kwadratowych. Dostępna powierzchnia 2 300 mkw. Wskaźnik powierzchni niewynajętej 3,9 proc. Stawki czynszów to 35-45 zł/mkw./miesiąc.

- W Toruniu obserwowany jest w ostatnim czasie dynamiczny rozwój lokalnego rynku nowoczesnych powierzchni biurowych, tworzących idealną przestrzeń do rozwijania różnego profilu działalności biznesowej. Na inwestorów czeka również niemal 100 ha atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, położonych w dogodnych lokalizacjach, umożliwiających realizację nowych inwestycji bądź kooperację z podmiotami prowadzącymi już działalność w Toruniu. Są to miejsca przeznaczone pod budowę powierzchni biurowych, hal produkcyjnych, magazynów i centrów logistycznych - potwierdza Adrian Aleksandrowicz z biura prasowego Urzędu Miasta w Toruniu.

- Korzystny klimat gospodarczy oraz dobre warunki do życia i rozwoju przedsiębiorstw, lokalizacja miasta, a także wsparcie ze strony lokalnego samorządu - zaangażowanie w realizację projektów inwestycyjnych, pomoc w przeprowadzeniu przez procedury administracyjne oraz kompleksowa opieka - sprawiają, iż Toruń jest idealnym miejscem do lokowania biznesu. Do tego w Toruniu obowiązują zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy czy realizujących nową inwestycję. Przychylne podejście władz miasta w tym zakresie powoduje, iż przedsiębiorcy osiągają realne korzyści, inwestując w grodzie Kopernika - dodaje Adrian Aleksandrowicz.

Długi weekend trwa, a to w weekendy właśnie w Przystani Bydgoszcz wypożyczyć można sprzęt wodny i zwiedzić miasto z perspektywy rzeki.

W soboty i niedziele wypożyczalnia czynna jest w godz. 11-19. Wypożyczyć sprzęt wodny może praktycznie każdy - nie jest wymagany patent. Dostępne są: kajaki (1- i 2-osobowe), „samochodziki wodne” z napędem, rowery wodne tradycyjne, a nawet smocze łodzie.

Zwiedzanie miasta z perspektywy rzeki to atrakcja turystyczna, ale także sposób na spędzenie wolnego czasu. Z wodnego sprzętu mogą bezpiecznie korzystać także rodziny z dziećmi, osoby do 16. roku życia pod opieką dorosłych. Na miejscu dostępni są instruktorzy. Szczegóły TUTAJ

W długi weekend zwiedź Bydgoszcz z pokładu roweru wodnego lu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powierzchnie biurowe w Polsce. Bydgoszcz i Toruń w raporcie 12 lokalizacji dla najemców w kraju - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto