Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent jest na tak dla 18. południka

Redakcja
18. południk ma być oznaczony na płycie Starego Rynku, może nawet podświetlony. Ale czy Łuczniczka Nova stanie na tej długości geograficznej przy ul. Karmelickiej? To już nie zależy od miasta - odpowiedział prezydent Konstanty Dombrowicz.

W ostatni dzień wakacji, 31 sierpnia 2010 roku, spotkałem się prezydentem Konstantym Dobrowiczem, w celu przekazania dokumentacji z pomiarów przeprowadzonych w czasie wyznaczania przebiegu południka.
Przypomnę, że Mirosław Kawalir geodeta z firmy Geo-Invest pochodzący z Lidzbarku Warmińskiego, a zamieszkały teraz w Bydgoszczy, razem z portalem MM Bydgoszcz, profesjonalnie, z dokładnością do centymetra wyznaczył go za darmo.

Na płycie Starego Rynku zostały umieszczone punkty pomiarowe w formie pięciu metalowych bolców, które służą do stabilizacji punktów tyczonych. W czasie spaceru warto ich poszukać między kostką brukową.

Prezydent jest na tak
Dowiedziałem się, że już w przyszłym roku rozpoczną się przygotowania do prac związanych z rewitalizacją płyty Starego Rynku i przyległych uliczek.
- Nie będzie to inwestycja w zabudowę zachodniej pierzei, ale m.in. wyeksponowanie pod szkłem pozostałości renesansowego ratusza - informuje prezydent.  - Zadaniem architektów będzie również wyeksponowanie oznaczenia przebiegu południka na płycie rynku - dodaje.
Pomysł, o którym usłyszał prezydent bardzo mu się podoba. - To ciekawa inicjatywa, można by podświetlić przebieg południka lampkami LED - sypie pomysłami i planami mój rozmówca.
Nad rozłożonymi mapami z oznaczonym przebiegiem południka rozmawiamy o tradycji, jaka mogłaby się urodzić w Bydgoszczy - tradycji obchodzenia osiemnastych urodzin przy 18. południku.

Co dalej z Łuczniczką Nova?
Sprawa z postawieniem postumentu na południku przy skwerze na ul. Karmelickiej komplikuje się z kilku powodów.
- To dobry pomysł. Niestety miasto nie jest inwestorem i pomysłodawcą ustawienia Łuczniczki Nova - informuje prezydent.
Pomnik, zgodnie z ustaleniami między Operą Nova a fundatorami, ma stanąć na terenie należącym do Opery Nova. Umowa została już podpisana, a pomnik ma być odsłonięty jesienią tego roku. Ponieważ jest to element małej architektury, miejski konserwator nie musi wydawać zgody.

Wystarczy mniej niż 100 metrów
Mimo prób nie udało mi się porozmawiać z zastępcą dyrektora opery, panem Zbigniewem Ostrowskim, który odpowiedzialny jest za realizacje projektu.

Wielka szkoda, że prywatni sponsorzy i Opera Nova nie biorą pod uwagę, że przesuwając lokalizację południka o mniej niż 100 metrów, nadadzą pomnikowi nowoczesnego i ponadczasowego wymiaru, w nawiązaniu do tradycji historycznych.
W tym miejscu zwracam się do Dyrektora Opery Nova Pana Macieja Figasa z serdeczną prośbą o rozważenie przesunięcia lokalizacji pomnika. Proszę dać szansę i połączyć dar od geografii, razem z historią i współczesnością w jednej linii na 18. południku.

Zobacz też:



od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto