Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez oszustwa internetowe 56-latek z powiatu bydgoskiego stracił ponad milion złotych

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Policjanci niemal codziennie odnotowują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych.
Policjanci niemal codziennie odnotowują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Szymon Starnawski
Policjanci z Bydgoszczy informują, że kolejna osoba padła ofiarą oszustów w internecie i straciła oszczędności, korzystając z rzekomej strony brokerskiej. Chodzi o 56-letniego mieszkańca powiatu bydgoskiego, uboższego o ponad milion złotych.

Sprawcy oszustw internetowych podszywają się pod doradców inwestycyjnych czy maklerów giełdowych. Zachęcają, aby inwestować środki w akcje oraz kryptowaluty. W sieci tworzą strony, które służą do wyłudzania pieniędzy.

– Bądźmy czujni i nie instalujmy na komputerach oraz telefonach nieznanych aplikacji, nie przekazujmy swoich danych osobowych i do bankowości internetowej obcym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji. Nie wierzmy w oferty, które mówią o dużych zyskach w krótkim czasie i nie „inwestujmy” w nie – informuje kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.

Policjanci niemal każdego dnia odnotowują przypadki oszustw dokonywanych przez internet. Choć wielokrotnie apelowano o to, aby zachować czujność, to sposoby działania oszustów są różnorodne i nie wszyscy są w stanie ją zachować.

W ostatnim czasie ofiarą oszustwa padł 56-latek z powiatu bydgoskiego. Mężczyzna chciał zainwestować pieniądze za pośrednictwem strony brokerskiej oferującej powielenie oszczędności. Przez ponad rok – od września 2022 r. do połowy października 2023 r. – stracił w ten sposób ponad 920 tys. złotych.

To jednak nie koniec historii. Mężczyzna chciał przez internet skorzystać z usług kancelarii prawnej, która miała działać na Śląsku. Stracił ponad 100 tysięcy złotych, bo ponownie doszło do wyłudzenia, polegającego na przelewie pieniędzy, które miały być poświadczeniem legalności posiadanych środków. We wtorek (31 października) 56-latek zgłosił policjantom, że został oszukany.

Policjanci przypominają, że uzyskiwanie danych personalnych lub do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania oraz oferowanie dużych zysków z inwestycji w krótkim czasie to częste sposoby działania oszustów. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących możliwych inwestycji, warto zadzwonić na policję.

– Niejednokrotnie zostało już powiedziane, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinno się także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy – przestrzega KMP w Bydgoszczy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto