Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystań nadziei

Gary Grey
Gary Grey
Pomagają chorym wstać, gdy przygniecie ich ciężar choroby. Potem pokazują jak raczkować, by nie czekać na łaskę losu i stanąć na równe nogi.

Asekurują ich, podczas gdy stawiają pierwsze, chwiejne kroki. Później idą już sami, lecz ludzie, którzy uczyli ich chodzić nie spuszczają ich z oka. Tacy** właśnie ** są wolontariusze i specjaliści z Klubu Pacjenta „Przystań nadziei”.

Dotknięci chorobą duszy bez wsparcia i zrozumienia ze strony innych są jak zagubione statki dryfujące po morzu, szukające portu, do którego mogą bezpiecznie zawinąć. Takim portem jest dla nich „Przystań nadziei”. Chorzy na schizofrenię i ich rodziny znajdują tu to, co najważniejsze, czyli wsparcie oraz zrozumienie ze strony innych pacjentów, przyjaciół i kadry lekarskiej. Tutaj nikt potrzebujący nie pozostanie bez opieki. Każdy kto poprosi o pomoc, otrzyma ją.

Klub Pacjenta „Przystań nadziei” został założony w roku 2002 przez dr n. med. Marię Linkę, która w sposób absolutnie nowatorski sformułowała cele oraz określiła sposób ich realizacji w leczeniu pozafarmakologicznym, zapewniając profesjonalną opiekę chorym i ich rodzinom. Realizację programu Klubu Pacjenta rozpoczęto w ramach działalności Fundacji na Rzecz Rozwoju Psychiatrii Regionu Kujawsko-Pomorskiego im. Dr Józefa Bednarza w Bydgoszczy.

Prócz placówki macierzystej powstały dwie nowe placówki w Inowrocławiu i Mroczy. W ciągu czterech pierwszych lat swojego istnienia Klub Pacjenta, działający pod patronatem Fundacji im. Józefa Bednarza, pozyskiwał środki głównie z konkursów, darowizn i dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Również popularność Klubu znacznie wzrosła. Dziś Klub skupia około 160 chorych i około 50 członków ich rodzin.

Do zadań Klubu Pacjenta „Przystań nadziei” należy zapewnianie edukacji i wsparcia psychoterapeutyczne oraz integrację, pomoc w powrocie do przerwanej nauki lub pracy, edukacja młodzieży szkolnej o chorobach psychicznych, współpraca z pedagogami szkolnymi, rozwijanie zainteresowań oraz talentów. Zadania te realizowane są dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Prezydentów Miast: Bydgoszczy i Inowrocławia, Burmistrza Miasta Mrocza, Starostw Inowrocławskiego i Nakielskiego oraz środków z PFRON.

Ze względu na rosnące potrzeby związane z rozszerzeniem działalności Klubu, które przestały się mieścić w celach statutowych Fundacji im. Józefa Bednarza, powołano organizację ze statusem działalności pożytku publicznego.

W czwartą rocznicę swojego istnienia, a było to w listopadzie 2006 roku, Klub Pacjenta „Przystań nadziei” otrzymał od Prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza statuetkę i dyplom za swoją działalność. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 29 marca 2006 roku powstała Fundacja „Przystań nadziei”.

W Polsce na schizofrenię choruje blisko 400 tys. ludzi. Trudno określić ich ilość na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i samej Bydgoszczy. W Polsce nie ma obszarów większej lub mniejszej zachorowalności. Nikt nie wybiera sobie chorób. Zachorować może bezwzględnie każdy. Każdy z nas może znaleźć się w ciężkiej sytuacji i nie widzieć perspektyw na lepsze, zdrowsze jutro. Chorzy nie zawsze ją widzą. W większości przypadków dopada ich depresyjny marazm i chandra. Są bez nadziei, dlatego potrzebują ludzi, którzy tę nadzieję im dadzą, nie żądając niczego w zamian. Tacy są właśnie ludzie z „Przystani nadziei”.

Wbrew powszechnym przesądom choroba duszy nie różni się wiele od chorób ciała. Cierpienie wszyte jest w każdą chorobę. Cierpią tak samo ci, których dopadł nowotwór, jak i ci, którzy chorują na schizofrenię. Nie jest niczyim celem licytować się, która z chorób duszy lub ciała jest poważniejsza. Celem jest uzbrojenie ludzi w wiedzę. Tylko wtedy, na rzetelnej wiedzy, można budować solidne konstrukcje, których nie sposób zniszczyć.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto