Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Czytelnia Uśmiechu" także w bydgoskim szpitalu

(gaz)
„Czytelnie Uśmiechu” powstały w szpitalach w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Łodzi, Kielcach, Zielonej Górze, Chorzowie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Zabrzu, a także w Bydgoszczy.

„Czytelnie Uśmiechu” pojawiły się już na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce. Projekt jest realizowany przez Fundację WARTY i Kredyt Banku „Razem możemy więcej”.

Między 14 września a 1 października br. ponad 80 wolontariuszy – pracowników Kredyt Banku i WARTY, pomogło w inauguracji „Czytelni Uśmiechu” na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce.

Dzięki mobilizacji wolontariuszy, dzieci i młodzi ludzie poddawani trudnej terapii nowotworowej już od dwóch tygodni mogą korzystać z bogatych zasobów czytelni. Pacjenci mogą wybierać spośród blisko 180 książek i audiobooków, podzielonych na 8 kategorii wiekowych. W kolekcji znalazły się największe hity literatury dziecięcej i młodzieżowej takie jak „Pipi Pończoszanka”, „Mikołajek” i „Opowieści z Narnii”. Młodzi czytelnicy mogą również zapoznać się z wieloma nagrodzonymi nowościami literackimi. W doborze tytułów wchodzących w skład „Czytelni Uśmiechu” pomagali specjaliści z Wydziału Pedagogicznego UW.

Na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce w jednym czasie przebywa ponad 700 dzieci. Ich leczenie chemioterapią, radioterapią, często przeszczepami szpiku jest trudne i bolesne. Nadrzędnym celem programu „Czytelnia Uśmiechu” jest pomoc małym pacjentom w lepszym radzeniu sobie z rzeczywistością choroby poprzez zapewnienie im dostępu do wartościowej rozrywki.

Joanna Kmita, psychoonkolog w Klinice Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka wyjaśnia:
- Nasi pacjenci, poddawani obciążającym zabiegom operacyjnym spędzają w szpitalu wiele tygodni. Bardzo ważne jest żeby mimo długotrwałego pobytu w szpitalu sięgali po książki i dzięki temu rozwijali się intelektualnie i emocjonalnie. Sama wykorzystuję książki do pracy terapeutycznej z pacjentem. Książki otwierają ich emocje i pozwalają porozmawiać na trudne tematy. Ponadto uruchamiają one wyobraźnię i pomagają dzieciom tworzyć więzi z innymi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Czytelnia Uśmiechu" także w bydgoskim szpitalu - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto