Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sputnik nad Bydgoszczą w Kinie Orzeł [konkurs]

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską to kulturalny ...
Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską to kulturalny ... Marta Czarnecka
Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską to kulturalny pomost między dwoma narodami. W dniach 11-18 stycznia 2013 roku w Kinie Orzeł i Klubie Mózg zobaczyć można zarówno dzieła rozpoznawalnych mistrzów, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów. Mamy dla Was karnet na to wydarzenie.


Sputnik nad Bydgoszczą - program, bilety

Jeśli zdjęcie jest tysiącem słów, film jest ich milionem. Ta myśli jest punktem wyjścia dla serii cykli filmowych w Kinie Orzeł pod hasłem „ŚWIAT MOVIE”. Tym razem Rosja, niezmierzona kopalnia kulturalna, stała się punktem centralnym poszukiwań, które doprowadziły do 4. odsłony Sputnika nad Bydgoszczą. Tegoroczna edycja festiwalu jest wynikiem porozumienia miedzy Kinem Orzeł w Miejskim Centrum Kultury, Kinem Moment oraz Klubem Mózg.

Bydgoska replika Sputnika nad Polską podzielona została na pięć bloków. W Orle zobaczymy Nowe Kino Rosyjskie, Wielką Literaturę w Kinie Radzieckim oraz Klasykę Kina Radzieckiego. W Mózgu (kino Moment) zobaczymy zaś Retrospektywę Sergieja Eisensteina oraz Aleksandra Sokurowa.

KONKURS!*

Mamy dla Was podwójny karnet na Festiwal Sputnik w Bydgoszczy. Aby go wygrać, wystarczy w komentarzu pod artykułem w kilku zdaniach zdaniach odpowiedzieć na pytanie: Jak rozumiesz zdanie "Jeśli zdjęcie jest tysiącem słów, film jest ich milionem"? Prosimy także o wysłanie maila z imieniem, nazwiskiem i loginem na adres: [email protected]. Najciekawszy wpis zostanie nagrodzony.


Na Wasze odpowiedzi czekamy do 10 stycznia włącznie. Uwaga! Konkurs tylko dla zarejestrowanych Użytkowników MM-ki.

*Konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych z późniejszymi nowelizacjami. Nagrodę w konkursie otrzyma autor najciekawszej odpowiedzi. O wyborze zwycięzcy zadecyduje jury, w skład którego wejdą przedstawiciele redakcji MM Bydgoszcz.
Uczestnikiem konkursu może być każda osoba fizyczna, pod warunkiem, że nie jest pracownikiem / współpracownikiem firmy Media Regionalne Sp. z o.o. (wydawca MM Bydgoszcz) lub podmiotów od niej zależnych.

Sputnik nad Bydgoszczą - PROGRAM

11.01.2012, piątek

Kino Orzeł - Nowe kino rosyjskie

17:00 „Kokoko” melodramat, reż. Awdotja Smirnowa, Rosja 2012, 100 min.

Bohaterkami filmu są dwie kobiety, które z pozoru nie maja ze sobą nic wspólnego. Liza jest typową przedstawicielką petersburskiej inteligencji. Pracuje w muzeum etnografii, wieczorami ogląda wiadomości na PEН-TV, a w weekendy spotyka się z byłym mężem. Wika to zwyczajna kobieta z prowincji. Urlop w Sankt Petersburgu to dla bohaterki alkohol, imprezy i miłosne przygody. Spotkanie kobiet jest zderzeniem dwóch żywiołów - wody i ognia. Liza i Wika przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji.

19:00 „Konwój” dramat, reż. Aleksiej Mizgiriow, Rosja 2012, 80 min

Film przedstawia historię oficera o randze kapitana, który konwojuje dezertera do jednostki wojskowej. Bohaterowie spędzają w Moskwie 24 godziny. Są tam świadkami licznych sytuacji, które ukazują realia życia we współczesnej metropolii. Wspólna podróż wpłynie na los dwojga żołnierzy.

Mózg - Retrospektywa Sergieja Eisensteina

21:00 „Aleksander Newski” Historyczny, wojenny, Reż.: Siegiej Eisenstein, Dmitrij Wasiljew
ZSRR 1938, 112 min.

Akcja toczy się w XII-wiecznej Rosji, rozbitej na feudalne części. Mocno osłabiony najazdami tatarskimi kraj zostaje napadnięty przez Zakon Krzyżacki. Niemieccy Kawalerowie Mieczowi grabią bezkarnie przygraniczne wioski, wszędzie, gdzie się pojawią, siejąc, gwałt i spustoszenie. Kiedy wrogowie zbliżają się do bram Nowogrodu, jego przerażeni mieszkańcy zwracają się po pomoc do znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego.

12.01.2013, sobota

Kino Orzeł - Nowe kino rosyjskie

17:00 „Też chcę”, reż. Aleksiej Bałabanow, Rosja 2012, 89 min

(najnowszy film twórcy "Ładunku 200")

Film opowiada historię podróży pięciorga osób - Bandyty, jego przyjaciela Matwieja i starszego ojca, Muzyka oraz pięknej, młodej dziewczyny. Wybierają się oni razem na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica „zabiera” ludzi, spełniając ich marzenia. Ale nie wszystkich. Każdy z jadących ciemnym, dużym samochodem wierzy, że Dzwonnica „zabierze” właśnie jego i pozwoli osiągnąć mu wieczne szczęście.

19:00 „Szczęśliwi ludzie”, film dokumentalny, reż. Dmitrij Wasiukow, Rosja 2010, 90 min

W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.

Mózg - Retrospektywa Sergieja Eisensteina

21:00 „Październik”, ZSRR 1927, 104 min.

„Październik" jest niewątpliwie monumentalnym dziełem, co zresztą widać w niemal każdej minucie tego obrazu. Historia burzliwych wydarzeń 1917 roku ukazana jest z iście typowym dla Eisensteina patosem - na ulicach Leningradu powiewają rewolucyjne flagi, tłum potajemnie organizuje powstanie zaś wszyscy czekają na historyczny wystrzał z Aurory.

13.01.2013, niedziela

Kino Orzeł - Nowe kino rosyjskie

17:00 „Portret o zmierzchu”, dramat psychologiczny, reż. Angelina Nikonowa, Rosja 2011, 105 min

Kiedy pogrążona w małżeńskim kryzysie psycholog zostaje napadnięta i zgwałcona, zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie.

19:00 „Beduin”, dramat, reż. Igor Wołoszyn, Rosja 2011, 90 min

Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą – surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać. Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.

Mózg - Retrospektywa Sergieja Eisensteina

21:00 „Niech żyje Meksyk”, dokumentalny, ZSRR 1932, zrekonstruowany w 1979 r. przez Grigorija Aleksandrowa, 87 min.

Niezrealizowane dzieło Siergieja Eisensteina miało być epizodyczną opowieścią o meksykańskiej kulturze i polityce. Rekonstrukcja filmu dokonana w 1979 roku przez Grigorija Aleksandrowa miała być w założeniu jak najwierniejsza oryginalnej wersji Eisensteina. Film jest zbiorem sześć epizodów ukazujących tysiąclecie osobliwej kultury meksykańskiej. Eisenstein stworzył wstrząsający portret dramatycznego zderzenia pomiędzy starożytną cywilizacją Majów a hiszpańskimi konkwistadorami oraz obraz modernistycznej mitologii Rewolucji Meksykańskiej z początku XX wieku.

14.01.2013, poniedziałek

Kino Orzeł - Nowe kino rosyjskie

17:00 „Ja” dramat, reż. Igor Wołoszyn, Rosja 2009, 89 min

Rosyjska prowincja lat 90. Bohaterem filmu jest młody człowiek, który już od dzieciństwa ma kontakt z narkotykami. Pisze awangardowe sztuki teatralne, żyje poza prawem. Przyjaciółmi jego są sami narkomani, kryminaliści, punki. Kiedy kończy 18 lat, postanawia udawać schizofrenika, by uniknąć wojska. Jednak jego niefrasobliwy plan nie udaje się. Pobyt w szpitalu okazuje się koszmarem. Lekarze włączają mu straszliwe, przymusowe leki. Farmakologiczne leczenie, żarty z sanitariuszani, wyznania psychopatów, halucynacje składają się na nową realność bohatera.

19:00 „Rzeka”, dramat, reż. Aleksiej Bałabanow, Rosja 2002, 50 min

Akcja filmu toczy się w końcu XIX w. pośród malutkiej kolonii trędowatych w jakuckiej tajdze. Młoda, zdrowa dziewczyna, która trafia tu przypadkowo, zakochuje się w jednym z chorych — młodym chłopaku, z którym zachodzi w ciążę. Niespodziewanie z „kontynentu” przyjeżdża do niego żona. W tym miłosnym trójkącie dojrzewać będzie tragedia.

Mózg - Retrospektywa Sergieja Eisensteina

20:00 „Iwan Groźny”, dramat historyczny, reż. Siergiej Eisenstein, ZSRR 1944, 99 min

Film opowiada o życiu cara Iwana Groźnego (1530–1584). Pierwsza część dzieła opisuje początki jego panowania – koronację w 1547 r., ślub z Anastazją, wyprawy wojenne na Krym i Inflanty.

15.01.2013, wtorek

Kino Orzeł - Wielka literatura w kinie radzieckim

17:00 „Don Kichot”, dramat, ZSRR 1957, reż. Grigorij Kozincew

Adaptacja opowiadania Jewgienija Szwarca o tym samym tytule na motywach powieści Miguela De Cervantesa. Don Kichot natchniony historiami o rycerzach postanawia wyruszyć w świat w poszukiwaniu damy swojego serca. W otoczeniu zostaje to odebrane jako działanie bezmyślne i śmieszne, ludzie kpią z niego. Mimo tego Kichot zachowuje wiarę w ludzi i ich wrodzoną dobroć.

19:00 „Hamlet” dramat, kostiumowy, ZSRR 1964, reżyseria: Grigorij Kozincew, 140 min.

Dwuodcinkowa adaptacja jednej z największych tragedii Wiliama Shakespeara na podstawie tłumaczenia Borysa Pasternaka. Mimo tego, że sztuka była wielokrotnie przekładana na język filmu, interpretację Kozincewa uważa się za najlepszą. Być może właśnie dlatego, że nie jest to po prostu sztuka teatralna pokazana na ekranie. Jest to pełnowymiarowy film, stworzony z zachowaniem wszystkich środków artystycznych przyjętych dla tej dziedziny sztuki.

Mózg – Retrospektywa Aleksandra Sokurowa

21:30 „Cielec”, biograficzny, dramat, Rosja 2001, czas: 124 min.

Akcja filmu toczy się w 1922 roku i ukazuje ostatnie chwile z życia wodza bolszewickiej rewolucji Włodzimierza Ilicza Lenina. Obraz nie jest ani historycznym, ani politycznym przedstawieniem. Jest to raczej kontemplacja nad losem człowieka u schyłku jego życia. Nie widzimy tutaj wielkiego rewolucjonisty, a bezbronnego staruszka, którego z dnia na dzień co raz bardziej zawodzi umysł.

16. 01.2013, środa

Kino Orzeł - Wielka literatura w kinie radzieckim

17:00 „Król Lear”, dramat, ZSRR 1971, reż. Grigorij Kozincew, 139 min

Dwuodcinkowa ekranizacja tragedii Wiliama Shakespear’a na podstawie tłumaczenia Borysa Pasternaka.
Kozincew dość nietypowo podchodzi do tego tematu. Stara się jak najbardziej odteatralizować sztukę. I po raz kolejny w przypadku sztuki teatralnej używa typowo filmowych środków przekazu.

19:30 „Wujaszek Wania”, dramat obyczajowy, ZSRR 1970, reż. Andriej Konczalowski 104 min

Profesor Aleksandr Sieriebriakow ze swoją młodą żoną Heleną przybywa do majątku ziemskiego, odziedziczonego po pierwszej żonie i zarządzanego przez jej brata, Iwana Wojnickiego. Profesor chce sprzedać posiadłość, Wojnicki kocha się zaś skrycie w jego żonie, którą na miejscu uwodzi przyjaciel rodziny, dr Astrow. W nim z kolei zakochana jest córka profesora, Sonia. W tej dusznej atmosferze prowincji, pośród wzajemnych żalów i tłumionych namiętności dojdzie wkrótce do dramatycznego wybuchu skrywanych emocji...

Mózg - Retrospektywa Aleksandra Sokurowa

21:30 „Smutna obojętność”, dramat wojenny, psychologiczny, ZSRR 1987, 110 min

„Tytuł filmu został wzięty z terminologii medycznej. Jako reżyser robiłem film o smutnej obojętności - chorobie na którą może cierpieć tylko człowiek... O tym jak trudno rozróżnić i wyczuć te granice, po przekroczeniu której przestajesz chorować na ludzkie przypadłości i chorujesz jak zwierzę. Nieuleczalnie.” – Aleksander Sokurow

17.01.2013, czwartek

Kino Orzeł - Wielka literatura w kinie radzieckim

17:00 „Bracia Karamazow” cz. 1

19:00 „Bracia Karamazow” cz. 2, dramat kostiumowy, ZSRR 1969, reżyseria: Iwan Pyrjew, Kiriłł Ławrow, Mikhail Ulyanov

Ekranizacja głośnej powieści Fiodora Dostojewskiego, której akcja rozgrywa się w scenerii XIX-wiecznej Rosji, okazała się ostatnim dziełem klasyka kina radzieckiego Iwana Aleksandrowicza Pyrjewa. Nagła śmierć przeszkodziła reżyserowi w ukończeniu filmu, zakończyli go Kurił Ławrow i Michaił Uljanow.

Mózg - Retrospektywa Aleksandra Sokurowa

21:00 „Dni zaćmienia”, dramat sci-fi, ZSRR 1989 czas: 133 min

Głównym bohaterem jest młody lekarz, pracujący w niewielkim Turkmeńskim miasteczku. Mężczyzna zajmuje się leczeniem dzieci, a w międzyczasie próbuje swoich sił jako pisarz. Rzucony w obcy sobie świat z nieznanym mu językiem i obyczajami Malianow powoli odnajduje się w nowej rzeczywistości.

18.01.2013, piątek

Kino Orzeł - Klasyka kina radzieckiego

17:00 „Stalker” dramat, reż. Andriej Tarkowski, ZSRR 1972, 163 min

Film zrealizowany na motywach powieści Braci Strugackich „Piknik na skraju drogi”. Akcja toczy się w bliżej nieokreślonej, zamkniętej Strefie. Podobno istnieje tam komnata, która spełnia marzenia. W podróż do komnaty udają się modny Pisarz i poważany Profesor. Ich przewodnikiem zostaje tajemniczy Stalker – „ni to jurodiwy, ni to apostoł nowej wiary”.

20:00 „Lecą żurawie” melodramat, reż. Michaił Kałatozow, ZSRR 1957, 94 min

Piękna, romantyczna i zarazem tragiczna historia miłości pary kochanków, którym na drodze do szczęścia stanęła wojna. Nie ma tu monumentalnych scen batalistycznych czy łopoczących sztandarów. Kałatozow pokazuje wojnę jako siłę całkowicie niszczącą człowieka fizycznie i degradującą moralnie. Akcja filmu toczy się głównie na zapleczu frontu i ukazuje codzienny, morderczy wysiłek ludzi rzuconych w wir wojennej machiny.

Bilet na pojedynczy seans: 5/10 zł, karnet na całość: 40/70 zł.

[email protected]

- tel. 52 32 55 540

Zobacz też:


Lodowiska w Bydgoszczy

Ferie zimowe w Bydgoszczy

WOŚP 2013 w Bydgoszczy

Premiery kinowe 2013
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
ť dodaj artykuł
ť dodaj zdjęcia
ť dodaj wydarzenie
ť dodaj wpis do bloga
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto