Tak ma wyglądać Plac Wolności w Bydgoszczy po remoncie. Prace rozpoczną się już jesienią [wizualizacje]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tak po zmianach ma wyglądać plac Wolności w Bydgoszczy. Początek prac jesienią tego roku.
Tak po zmianach ma wyglądać plac Wolności w Bydgoszczy. Początek prac jesienią tego roku. UMB
Udostępnij:
Jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace nad dokumentacją projektową modernizacji placu Wolności w Bydgoszczy. Inwestycja, która ma zmienić obraz tego miejsca, kosztować będzie minimum 5 milionów złotych.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

- Jesteśmy na etapie końcowej fazy opracowania dokumentacji projektowej placu Wolności - zadeklarował ostatnio Sebastian Fifielski, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Miasta bydgoskiego ratusza.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec maja będziemy mieli zatem gotowy projekt modernizacji placu Wolności. Dojść do tego etapu udało się dzięki temu, że już pod koniec 2020 roku Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla placu Wolności. Chodziło o to, by w planie zawrzeć możliwość budowy nowych pawilonów dla kwiaciarek. Stare zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce, pod ziemią, powstanie zbiornik retencyjny, który chce zbudować MWiK i na który ma już unijne wsparcie w ramach programu przebudowy kanalizacji deszczowej i retencji wody w mieście. Istotne jest też to, że kwiaciarnie "wadzą" wyznaczonej nowej osi widokowej wzdłuż ulicy Gdańskiej. Przyjęcie planu otworzy również drogę do dyslokacji pomnika z placu Wolności, likwidacji parkingu przy Gdańskiej i przebudowy publicznych szaletów.

Przyjęcie planu umożliwiło przystąpienie do prac projektowych, wykonuje je firma LS-Project. Wcześniej jednak, co nie dziwi w wypadku tak eksponowanego i ważnego dla miasta placu - zgłoszono wiele uwag i wniosków. Ogromną pracę wykonali społecznicy (w tym Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta), a także miejski plastyk. Wiele ich uwag trafiło do dokumentacji projektowej.

Problem jednak w tym, że nawet po ukończeniu prac nad projektem nie będzie go można zrealizować od razu. Wszystko przez opóźnienia z inwestycją wodociągowców, bez zakończenia której rewitalizacja placu Wolności nie ruszy. Budowa zbiornika retencyjnego już ma spory poślizg. Pierwotnie prace przy jego budowie planowano zakończyć... jesienią ubiegłego roku.

Są jednak i dobre wiadomości. Pierwsza to taka, że MWiK nie straciły unijnego dofinansowania i niezwykle istotną z punktu widzenia gospodarki wodnej inwestycję w Bydgoszczy zrealizują. O drugiej mówi wiceprezydent miasta Michał Sztybel.

- MWiK organizuje przetarg na budowę zbiorników retencyjnych, ten na placu Wolności będzie budowany jako jeden z pierwszych. Ale my nie będziemy czekać na zakończenie prac wodociągowców, tylko prowadzić swoje roboty równolegle. Oceniam, że jesienią zacznie zarówno rewitalizacja placu, jak i budowa zbiornika retencyjnego. Mamy zabezpieczone 5 milionów złotych na ten cel, choć zdajemy sobie sprawę, że w dobie rosnących kosztów może to nie wystarczyć - mówi Michał Sztybel.

Najważniejsze cele modernizacji placu Wolności:

  • odtworzenie ciągu pieszego wzdłuż ulicy Gdańskiej poprzez likwidację parkingu przy ul. Gdańskiej oraz wprowadzenie liniowych nasadzeń zieleni wzdłuż ulicy;
  • wyznaczenie miejsc pod lokalizację odrębnych sześciu pawilonów kwiaciarni oraz budowę sieci wodno-kanalizacyjnej dla tych pawilonów oraz zagospodarowanie terenu jako ciągu komunikacyjnego z zielenią;
  • remont elewacji istniejącej toalety publicznej, mający na celu poprawę estetyki;
  • przebudowa i rozbudowa oświetlenia terenu;
  • montaż małej architektury;
  • nasadzenia drzew i krzewów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie