Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UPR o inicjatywie grupy "Dajmy Szansę Bydgoszczy"

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Poniżej przedstawiamy oświadczenie Unii Polityki Realnej w sprawie referendum o odwołanie prezydenta Bydgoszczy, z dnia 11 stycznia 2009 roku.

Bez wątpienia wydarzeniem pierwszej połowy stycznia jest rozpoczęcie procedury zmierzającej do ogłoszenia referendum w sprawie odwołania Konstantego Dombrowicza z funkcji prezydenta miasta. Oddział Bydgoski Unii Polityki Realnej zdecydowanie postrzega tę inicjatywę jako polityczną przygrywkę do zbliżających się wyborów do parlamentu europejskiego i akcję pozbawioną merytorycznych przesłanek.

Przyjęty w grudniu ubiegłego roku budżet miasta, w którym z inicjatywy prezydenta Dombrowicza zapisano aż 230 milionów złotych na inwestycje, to naszym zdaniem gwarancja stabilnego rozwoju Bydgoszczy. Zgodnie z tym dokumentem, w bieżącym roku bydgoscy podatnicy wydadzą aż 20 procent budżetu miasta na inwestycje. To rekordowo dużo. Istotną sprawą jest dla nas również fakt, że mimo inwestycji zadłużenie miasta jest wciąż bezpieczne i nawet nie zbliża się do dozwolonego prawem poziomu 60 procent dochodów.

Unia Polityki Realnej pozytywnie ocenia przyjęty przez prezydenta Dombrowicza kierunek inwestycji: budowa linii tramwajowej do Fordonu, trasa Nowoogińskiego, odbudowa linii tramwajowej do Dworca Głównego PKP - te inwestycje dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych mogą w naszej ocenie realnie polepszyć sprawność bydgoskiego układu komunikacyjnego.

Również pozytywnie odbieramy utworzony w budżecie miasta zapis dotyczący zarezerwowania kwoty 16 milionów złotych na wkład własny, pozwalający elastycznie ubiegać się przez miasto o granty i inne formy pozyskiwania środków z programów pomocowych.

Unia Polityki Realnej jest zwolennikiem ograniczania wydatków na administrację, także samorządową. Wymaga to jednak radykalnych zmian w ustawodawstwie krajowym i unijnym. W tym kontekście pozytywnie oceniamy niezwiększanie przez prezydenta Bydgoszczy wydatków na administrację miejską, które w bieżącym roku nie przekroczą poziomu ubiegłorocznego.

Podsumowując, Unia Polityki Realnej nie znajduje powodów do poparcia inicjatorów referendum. Wręcz przeciwnie, uważamy, że według różnych szacunków – od kilkuset tysięcy do blisko miliona złotych potrzebnych do przeprowadzenia referendum – pieniądze te można wydać dużo racjonalniej.

Z poważaniem

za Zarząd Oddziału Bydgoskiego UPR
Leszek Matowski
Sekretarz Oddziału Bydgoskiego UPR

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto