Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy uczczono 102. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
W Bydgoszczy uczczono 102. rocznicę Powstania Wielkopolskiego
W Bydgoszczy uczczono 102. rocznicę Powstania Wielkopolskiego UM Bydgoszcz
Tegoroczne obchody odbyły się pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wiązankę w imieniu Miasta złożył zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

Zobacz wideo: Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Obchody 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy

Tegoroczne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego z powodu pandemii były bardzo symboliczne. Pamięć bohaterów uczczono składając wieńce i zapalając znicze. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Bydgoszczy - Mirosław Kozłowicz.

W Bydgoszczy uczczono 102. rocznicę Powstania WielkopolskiegoUM Bydgoszcz

Organizatorami obchodów było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Miasto Bydgoszcz.

Powstanie Wielkopolskie - trochę historii

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Swoim zasięgiem szybko objęło całą Wielkopolskę. Polacy czynem zbrojnym domagali się powrotu ziem spod zaboru pruskiego do Macierzy. Po kilku miesiącach walki wojska powstańcze zbliżały się w okolice Bydgoszczy. Trwały bitwy pod Brzozą, Rynarzewem, Ślesinem i Mroczą. W nocy z 15 na 16 czerwca 1919 r. w Murowańcu stoczono zaciętą bitwę. Poległo 15 powstańców. Rannych powstańców Niemcy zabrali do niewoli, a następnie do szpitala wojskowego w Bydgoszczy. Wśród nich był nieznany z imienia i nazwiska powstaniec, który po kilku dniach zmarł, nie odzyskując przytomności. Mimo prób identyfikacji, nie udało się ustalić jego tożsamości. Społeczeństwo Bydgoszczy sprawiło poległemu za wolność ojczyzny powstańcowi godny pochówek. Pogrzeb odbył się 26 czerwca 1919 r. na cmentarzu Nowofarnym.

Pod koniec czerwca 1925 r. powstała murowana krypta, w części nadziemnej obłożona granitem. W Święto Żołnierza trumnę ze szczątkami Nieznanego Powstańca złożono w nowym grobie, który przykryto płytą z białego marmuru, z płaskorzeźbą anioła trzymającego wiązankę kwiatów i wieniec laurowy, opatrzoną napisem „Nieznanemu Powstańcowi Wlkp. Rodacy”.

Bydgoski Grób Nieznanego Powstańca jest jedynym w kraju grobem upamiętniającym nieznanego z nazwiska powstańca, a jednocześnie symbolizuje pamięć o powstańczym zrywie przodków.

Podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, na mocy którego do Polski powróciła niemal cała Wielkopolska, sprawił, że powstanie wielkopolskie jest jednym z dwóch (obok powstania wielkopolskiego z 1806 r.) zwycięskich zrywów narodu polskiego. Zapisy traktatu wersalskiego weszły w życie 10 stycznia 1920 r. W Bydgoszczy oficjalne przejęcie władzy nastąpiło 19 stycznia 1920 r., a dzień później do miasta wkroczyły oddziały Wojska Polskiego.

Najlepsze szpitale w Kujawsko-Pomorskiem są w Bydgoszczy - wynika z XVII edycji rankingu „Bezpieczny szpital 2020" opublikowanego w "Rzeczpospolitej". Placówki z regionu zajęły wysokie pozycje w ogólnopolskim zestawieniu - aż dwa szpitale znalazły się wśród 10 najlepszych w Polsce. Jak w skali kraju wypadły inne szpitale z Kujaw i Pomorza? Zobacz szczegóły rankingu w dalszej części galerii - przesuń zdjęcia gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Najlepsze szpitale w Kujawsko-Pomorskiem. Bydgoszcz w krajow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Bydgoszczy uczczono 102. rocznicę Powstania Wielkopolskiego - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto