Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W centrum Bydgoszczy ma być Park Kulturowy, ale bez kamienic przy ul. Focha. Radny dopatruje się drugiego dna

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Według mapy, na którą naniesiono zmianę, z obszaru Parku Kulturowego ma zostać wyłączony fragment ulicy Focha z kamienicami, których fasady są widoczne, m.in. z ulicy Mostowej
Według mapy, na którą naniesiono zmianę, z obszaru Parku Kulturowego ma zostać wyłączony fragment ulicy Focha z kamienicami, których fasady są widoczne, m.in. z ulicy Mostowej Arkadiusz Wojtasiewicz
Chodzi o uchwałę zakładającą utworzenie na terenie Starego Miasta i części bydgoskiego Śródmieścia Parku Kulturowego. Do uchwały został najpierw załączony szkic ukazujący obręb Bydgoszczy, który miałby zyskać dodatkową ochronę (m.in. w zakresie umieszczania na tym terenie reklam). Ten załącznik został zmieniony.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Na nowej wersji uchwały, zakładającej utworzenie na terenie Starego Miasta i części bydgoskiego Śródmieścia Parku Kulturowego, widać, że wyłączono z pierwotnego terenu plac Teatralny i część ulicy Focha na zachód od skrzyżowania z Gdańską.

Park Kulturowy w centrum Bydgoszczy, ale bez kamienic przy ul. Focha. Radny dopatruje się drugiego dna
Park Kulturowy w centrum Bydgoszczy, ale bez kamienic przy ul. Focha. Radny dopatruje się drugiego dna

- Podczas kampanii wyborczych na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Focha wisiały wielkie banery polityków Platformy Obywatelskiej - twierdzi Jarosław Wenderlich, radny miasta, pełniący też funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Czy wyłączenie tego obszaru spod uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy będzie oznaczało, iż będą prezentowane tam materiały wyborcze lub inne reklamy - docieka Wenderlich w interpelacji, którą skierował do prezydenta Bydgoszczy.

Co ze sprzedażą alkoholu przy Focha?

[wytloczenie]Radny pyta również o powody zmiany planu dotyczącego tej części Bydgoszczy[/wytloczenie]. "Czy miasto uważa, że zabytkowe kamienice przy ulicy Focha mają mniejszą wartość historyczną w stosunku do pozostałych, włączonych w obszar tak zwanego Parku Kulturowego?" - czytamy w jego interpelacji. Dalej padają pytania, czy prezydent zadeklaruje, "iż miasto na ulicy Focha, w obszarze wyłączonym spod uchwały, nie będzie wyrażać zgody na utworzenia sklepów sprzedających alkohol".

O powody zmiany mapy, wyznaczającej obszar "parku", pytaliśmy w bydgoskim ratuszu. Czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że [wytloczenie]główne cele utworzenia parku to ochrona historycznych budynków, podwyższone standardy estetyki przestrzeni publicznej i dbałość o dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy[/wytloczenie]. W praktyce uchwała to w większości spis zakazów, ograniczeń i nakazów, którym będą podlegać mieszkańcy tej strefy, właściciele lokali gastronomicznych, reklamodawcy i inwestorzy, chcący m.in. remontować kamienice. Niektóre obostrzenia idą daleko. To np. zakaz wymiany zabytkowej stolarki okiennej. Kolory elewacji też mają być jak najbliższe historycznemu wyglądowi.

[wytloczenie]Nie wolno będzie, m.in., prowadzić prac budowlanych, których skutkiem może być zmiana bryły budynku albo wyglądu elewacji, ciężko będzie zmienić funkcję poddaszy, bo ich przeznaczenie musi nawiązywać do uwarunkowań historycznych[/wytloczenie].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto