Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur w 2024 - oto nowe wyliczenia. Tak może urosnąć twoja emerytura

Michał Sierek
Michał Sierek
Wideo
od 16 lat
Kolejna waloryzacja emerytur zostanie przeprowadzona dopiero w marcu 2024 roku, ale już teraz możemy pokusić się o wyliczenie podwyżek dla przykładowych kwot. Tzw. inflacja emerycka wyniesie - według prognoz - 12,3 proc. Oznacza to, że waloryzacja emerytur wyniesie co najmniej tyle. O ile może urosnąć Twoja emerytura od marca 2024? Zobacz wyliczenia w galerii. W artykule wyjaśniamy, skąd wziął się prognozowany wskaźnik.

Emerytury w tym roku zostały zwaloryzowane o rekordowy wskaźnik 14,8 proc. Tak wysoka waloryzacja wynika z bardzo dużej inflacji, z którą (nie tylko Polska) zmaga się od dłuższego czasu. Choć inflacja obecnie maleje, to nadal jest na wysokim poziomie i wpłynie również na to, że waloryzacja w 2024 roku będzie dość wysoka.

Emerytury w 2024. Jaka może być podwyżka?

Renty i emerytury są waloryzowane w marcu. Zgodnie z ostatnią nowelizacją budżetu zmieniono wskaźnik inflacji - w ujęciu średniorocznym ma ona w Polsce wynieść 12 proc. (wobec 9,8 proc. prognozowanego w pierwotnej ustawie budżetowej).

Dla emerytów ważna jest jeszcze jedna wartość - chodzi o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów za rok 2023. To głównie na jego podstawie wyliczana będzie waloryzacja emerytur w 2024 roku (drugą wartością braną pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika waloryzacji jest realny wzrost przeciętnych płac). Tzw. inflacja emerycka wyniesie - według prognoz - 12,3 proc. Oznacza to, że waloryzacja emerytur wyniesie co najmniej tyle.

Waloryzacja emerytur w 2024 - oto wyliczenia [prognoza]

Wyliczenia, które przedstawiamy są prognozą waloryzacji emerytur w 2024 roku. Ostateczne dane makroekonomiczne potrzebne do jej wyliczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych poda za kilka miesięcy - wówczas dowiemy się, czy wskaźnik 12,3 proc. zostanie utrzymany. Prognoza inflacji przyjęta w ustawie budżetowej pokrywa się jednak w dużej mierze z innymi analizami.

W galerii przygotowaliśmy wyliczenia podwyżek dla wskaźnika waloryzacji 12,3 proc. Zobacz o ile (brutto) może urosnąć twoja emerytura od marca tego roku.

Najniższa emerytura w 2024 roku

Jeśli założymy, że waloryzacja wyniesie 12,3 proc. minimalna emerytura wzrosłaby z 1588,44 zł brutto do 1783,84 zł. Trzeba jednak wspomnieć, że w ubiegłych latach rząd zastosował kwotowo-procentową podwyżkę emerytur, która była korzystna dla osób pobierające minimalne świadczenie. W 2023 minimalna kwota podwyżki wynosiła 250 złotych brutto.

  • Warto wiedzieć: Emerytom w tym roku wypłacona została już trzynasta emerytura (wyniosła tyle co minimalne świadczenie, czyli 1588,44 zł brutto). Przed nami jeszcze wypłata czternastek. Podobnie jak w ubiegłych latach, czternasta emerytura będzie wypłacana w oparciu o kryterium dochodowe. Emeryci, którym przysługuje "zwykła" emerytura do 2900 złotych brutto dostaną czternastkę w całości. U seniorów, których emerytura jest wyższa, będzie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". To oznacza, że przykładowo: emeryt otrzymujący 3000 zł brutto podstawowego świadczenia emerytalnego otrzyma już czternastkę w wysokości 1488,44 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto