Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wandalizm. Zniszczono makietę bydgoskiego zamku przy ul. Grodzkiej, a po tablicy została tylko rama [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Makieta bydgoskiego zamku, znajdująca się przy głównym wejściu do BREBanku od ul. Grodzkiej, została uszkodzona. Zniszczony jest dach jednej z wieżyczek, powybijane są szybki. Po tablicy informacyjnej, na której była rycina zamku i nazwiska darczyńców, została tylko rama.

Więcej zdjęć makiety ►►►
Makieta bydgoskiego zamku, znajdująca się przy głównym wejściu do BREBanku od ul. Grodzkiej, została uszkodzona. Zniszczony jest dach jednej z wieżyczek, powybijane są szybki. Po tablicy informacyjnej, na której była rycina zamku i nazwiska darczyńców, została tylko rama. Więcej zdjęć makiety ►►► Tomasz Czachorowski
- Ktoś zniszczył makietę średniowiecznego zamku przy ulicy Grodzkiej oraz tablicę znajdującą się obok - zaalarmował nas Czytelnik. Jak się dowiedzieliśmy, do aktu wandalizmu doszło najprawdopodobniej 28 stycznia br. Policja przeprowadziła już oględziny miejsca, będzie też analizować monitoring. TMMB zamierza starać się o dodatkowe zabezpieczenie makiety, która została uszkodzona nie po raz pierwszy.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

od 16 lat

Informację o uszkodzeniu makiety zamku bydgoskiego potwierdzono nam w Bydgoskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie usłyszeliśmy, że akt wandalizmu zaobserwowany przez osobę obsługującą monitoring został 28 stycznia br. Sprawa została przekazana do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zniszczone jest zadaszenie jednej z wieżyczek zamku, powybijane są także szybki miniwitraży. Nie ma też śladu po tablicy informacyjnej (pozostał tylko stelaż), na której widniały: rycina zamku, opis historyczny, a także nazwiska fundatorów makiety.

Policja była na miejscu, by wykonać m.in. zdjęcia zniszczonych detali makiety i tablicy.

- Zabezpieczymy także monitoring, aby przeanalizować jego zapis. Wstępnie prowadzimy czynności w kierunku uszkodzenia mienia. W tego typu sprawach pokrzywdzony, czyli właściciel makiety powinien jednak złożyć do nas oficjalne zawiadomienie - mówi nam kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Makieta bydgoskiego zamku jest regularnie niszczona przez wandali

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, z inicjatywy którego makieta zamku powstała, o akcie wandalizmu wie i zapewnia, że przekaże policji wszelkie informacje oraz dokumentację. Zwłaszcza, że nie po raz pierwszy makieta ucierpiała.

- Odkąd makieta zamku została postawiona, parokrotnie trzeba było ją naprawiać. Wyrywane elementy baszty, muru, szkiełek czy zwodzony most - wszystko to już przerabialiśmy. Przykre, że tak się dzieje - przyznaje ze smutkiem prezes TMMB Jerzy Derenda, przypominając, że makieta była tworzona przy ogromnym wsparciu społecznym.

To jedna z wizytówek Bydgoszczy

Makieta bydgoskiego zamku przy ul. Grodzkiej jest bez wątpienia jedną z atrakcji turystycznych, przypomina także o historii naszego miasta.

- To wręcz obowiązkowy punkt wycieczek, odwiedzających nas turystów, jak i szkół. Nie ma dnia, zwłaszcza latem, żeby ktoś przy makiecie z zaciekawieniem nie zatrzymywał się. W Polsce nie ma aż tak dużo miast, które mogą się poszczycić historyczną budowlą, jaką jest zamek. Szkoda, że osoby niszczące co jakiś czas makietę, nie rozumieją, że w ten sposób szkodzą przede wszystkim wizerunkowi Bydgoszczy - mówi nam prezes Jerzy Derenda.

Towarzystwo Miłośników Bydgoszczy będzie starać się o lepsze zabezpieczenie miniatury zamku

- Może zatem miniaturę bydgoskiego zamku należałoby zabezpieczyć? - pytamy.
- Jeden z bydgoskich przedsiębiorców wykonał płot, którym ogrodziliśmy makietę, ale jak się okazuje, ogrodzenie nie przeszkadza temu, kto, chce niszczyć - zauważa prezes Jerzy Derenda i dodaje: - Będziemy się starać o dodatkowe zabezpieczenie tego miejsca. Mam nadzieję, że Miasto Bydgoszcz, które pielęgnuje swoje tradycje i historię, będzie mogło nam pomóc.

Pamiątka po zamku, jaki w Bydgoszczy wybudował król Kazimierz Wielki

Przypomnijmy, replika zamku bydgoskiego, jaka znajduje się przy głównym wejściu do BREBanku od ul. Grodzkiej, została odsłonięta w 2010 roku z inicjatywy TMMB na pamiątkę zamku, jaki wybudował w Bydgoszczy król Kazimierza Wielki. Zamek funkcjonował w latach 1346-1656 (ruiny do 1895). Makieta bydgoskiej warowni powstała w pracowni „Bud Art” Bernadetty i Zenona Firynów w Świeciu. Jest wykonana z barwionego betonu i przedstawia stan zamku z XV w.

Zachowane relikty zamku to pojedyncze eksponaty, znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Są to m.in.: gotyckie cegły, kule armatnie, kielnia murarska, gotyckie kafle piecowe oraz późnośredniowieczne naczynia, pozyskane w XIX w. przez historyków amatorów oraz w latach 90. XX w. podczas prac archeologicznych Zespołu do Badań Dziejów Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto