Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po dawnej Bydgoszczy - tak kiedyś wyglądała ulica Gdańska - archiwalne zdjęcia, pocztówki i ryciny

OPRAC.: Mikołaj Romanowski, Krzysztof Błażejewski
Więcej zdęć ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy - zobacz, jak wyglądała w przeszłości!

Zobacz więcej zdjęć >>>
Więcej zdęć ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy - zobacz, jak wyglądała w przeszłości! Zobacz więcej zdjęć >>>Arkadiusz Wojtasiewicz, wikipedia, FB/Stara Bydgoszcz
Ulica Gdańska, która nazywana była niegdyś "salonem Bydgoszczy", pełniła przez lata rolę głównej arterii komunikacyjnej w mieście. W drugiej połowie XIX wieku przekształciła się w reprezentacyjny trakt miejski, stając się centrum handlu, rozrywki i życia towarzyskiego. Ulica ta, o długości łącznie 3,19 km w okresie międzywojennym, wytyczona została w latach dwudziestych XIX wieku równolegle do dawnego traktu wiodącego do Gdańska. W artykule więcej informacji o ulicy Gdańskiej, a w galerii artykułu dawne zdjęcia i historyczne ryciny.

Przez wieki ulica Gdańska w Bydgoszczy nosiła różne nazwy, od Danzigerstraße po Aleje 1 Maja, odzwierciedlając zmieniające się realia historyczne. Obecnie nosi swoją pierwotną nazwę - Gdańska - tą ulicą właśnie od 20 lat XIX wieku wjeżdżano od strony Gdańska do Bydgoszczy. Co ciekawe, wcześniej z Pomorza do Bydgoszczy wjeżdżano ul. Pomorską.

Zabytkowa zabudowa ulicy Gdańskiej

Historia zabudowy ulicy sięga już XV wieku, kiedy to powstał zespół zabudowań szpitala Św. Ducha. Kolejne wieki przyniosły rozwój architektoniczny, w tym późnogotycko-renesansowe kościoły i klasztory. W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto intensywną zabudowę pierzejową, a ulicę zaczęto oświetlać latarniami gazowymi.

Transport i komunikacja

Ulica Gdańska była ważnym szlakiem komunikacyjnym. W 1888 roku uruchomiono na niej tramwaj konny, który wkrótce zastąpiono tramwajami elektrycznymi. W 1937 roku wprowadzono także połączenie autobusowe.

Zmiany i rozwój

Po 1900 roku ulica zaczęła zyskiwać nowe obiekty, takie jak budynki administracyjne czy kompleksy sportowe. Współcześnie, mimo zmian, nadal jest ważnym historycznym i handlowym centrum miasta.

Zdjęcia i ryciny ulicy Gdańskiej
Przeglądając naszą galerię, możesz zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami ulicy Gdańskiej, ukazującymi jej reprezentacyjny charakter i zróżnicowane życie toczące się na przestrzeni lat.

Dawne nazwy ulicy Gdańskiej - znasz je?

Nazwy ulicy Gdańskiej w przekroju historycznym:

  • 1820–1920 – Danzigerstraße/Danziger Chaussee
  • 1920–1939 – Gdańska
  • 1939–1945 – Adolf-Hitler-Straße
  • 1945–1990 – Aleje 1 Maja
  • od 1990 – Gdańska
Gwara bydgoska to gwara języka polskiego używana przez niektórych mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Najlepiej udokumentowanym świadectwem gwary bydgoskiej jest powieść Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. "Most Królowej Jadwigi". W trzecim kwartale 2012 roku w internecie zapoczątkowano akcję „Ratowania Gwary Bydgoskiej”, w której wzięło udział ponad 1200 osób. Owocem tej inicjatywy był opublikowany w 2013 roku "Słowniczek Gwary Bydgoskiej". W galerii artykułu wybraliśmy 20 słów z gwary bydgoskiej, o których dziś już raczej nikt nie pamięta...

Przypominamy słowa, które kiedyś powszechnie były używane przez bydgoszczan, a dziś nikt o nich już raczej nie pamięta. Zobacz, co znaczyły... >>>

Tak się kiedyś mówiło w Bydgoszczy - przypominamy słowa, któ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto