Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważny moment dla Starego Fordonu. Areszt Śledczy czeka kompletna przemiana fasad

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
W poniedziałek, 31 lipca, rozpoczął się remont elewacji fordońskiego Aresztu Śledczego
W poniedziałek, 31 lipca, rozpoczął się remont elewacji fordońskiego Aresztu Śledczego Fot. Tomasz Czachorowski
- Ostatnie chwile, kiedy widzicie elewację Aresztu Śledczego w Fordonie w takim stanie - tak poniedziałkowy początek prac przy kompletnej przemianie fasad charakterystycznej budowli przy Rynku w Fordonie zapowiedział szef SMSF, Rafael Prętki.

Zdecydowanie, to historyczny moment dla Starego Fordonu. Prace renowacyjne, które firma ARStec rozpoczęła w poniedziałek, 31 lipca 2023 roku, sprawią, że ta część Bydgoszczy zyska kompletnie nowy wygląd. Prowadzona przez miasto z pozytywnym skutkiem rewitalizacja Starego Fordonu miała dotąd jeden bardzo słaby punkt: nieprzystającą do koncepcji zmian bryłę zakładu karnego (formalnie jest to Areszt Śledczy Oddział Zewnętrzny w Bydgoszczy-Fordonie). Z oczywistych względów, tej instytucji nie można było stąd ruszyć, powstał zatem pomysł, by ją estetycznie... "opakować".

To też może Cię zainteresować

- Od lat zabiegamy, by odnowić mury naszego fordońskiego więzienia. Kilka lat temu udało nam się zrealizować jeden mural ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy, a w roku 2022 wygraliśmy projekt ministerialny, w rezultacie którego udało nam się zorganizować ogólnopolski konkurs i pozyskać wykonawców, którzy wykonają murale na następnych ścianach budynku. W tym roku wykonamy dwa, od strony Rynku - tłumaczą społecznicy ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. - Budynek administracji nie wpasowuje się w klimat architektoniczny Starego Fordonu, dlatego wykonana na nim będzie nowa fasada ze sztukateriami. Drugi mural obejmie ścianę muru od budynku administracji do willi komendanta na ul. Sikorskiego, na którym przedstawimy historia więziennictwa oraz historia Fordonu. Murale będą wykonane do końca 2023 roku, postęp przy ich realizacji będzie można obejrzeć 24 września, w dzień wydarzenia "Jedno Miasto, Trzy Kultury".

- Mural, który powstaje na budynku administracji przy Rynku i murze wzdłuż ul. Sikorskiego, będzie przedstawiał kilkanaście historii, jakie działy się w Fordonie na przestrzeni wieków. Od założenia miasta, przez trójkulturowość, nieistniejące zabytki, kościoły, synagogę, po ludzi ważnych dla miasta - uzupełnia Damian Rączka ze SMSF. - Istotnym elementem tej narracji będą dzieje więzienia, a przede wszystkim upamiętnienie "celi dla małolat" - nastoletnich harcerek w wieku 15-18 lat więzionych za działania niepodległościowe. Nie zabraknie odniesień do więźniarek politycznych z lat 1945-56 i lat 80. Pojawią się tablice, będące integralną częścią muralu. Projekt realizowany jest bowiem z zadania publicznego pt. "Nie poddać się, a zwyciężyć" - upamiętnienie więźniarek politycznych okresu 1945-1956 w ZK w Fordonie, współfinansowanego ze środków otrzymanych z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz wideo: Gry terenowo-historyczne w Exploseum

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto