Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyspa czy półwysep?

Redakcja
Trwa modernizacja przeprawy i budowa nowej ulicy. Niewielu mieszkańców wie, że jadąc samochodem po ulicy Spornej, jedzie się po dawnej wyspie, która powstała sztucznie.

Najpierw w tym miejscu był półwysep zwrócony w kierunku północnym, następnie wyspa i ponownie półwysep, tym razem w kierunku południowym.

Wyspa czy półwysep?
Skąd wyspa, skoro mamy jeden most na ul. Spornej? Na przestrzeni wieków rzeka Brda płynęła przez tereny, na których leży miasto, w sposób nieuregulowany. Nieuregulowana rzeka o zmiennym nurcie tworzyła meandry - zakola rzeki. Owe zakola do dnia dzisiejszego zachowały się i doskonale widoczne są z lotu ptaka w dolnym jej odcinku. Taki układ rzeki w XIX w dostarczał wielu problemów żeglującym po niej. Aby ułatwić żeglowanie, postanowiono uregulować jej dolny odcinek, budując śluzy, jaz i prostując jej bieg. Takim sposobem powstały wyspy obok Kartodromu i wyspa przez którą biegnie ul. Sporna.
Rzeka w jej pierwotnym nurcie w okolicy wspomnianej ulicy biegła takim właśnie zakolem odchylonym w kierunku północnym, dokładnie przez obecną stocznię remontową i dalej przez obecny port rzeczny przy którym stoją żurawie.

Prostowanie rzeki i dwa mosty
Na początku XX wieku, aby skrócić i ułatwić pływanie po rzece, wykonano przekop prostujący jej koryto. W ten sposób nowy szlak Brdy i jej stare koryto utworzyły wyspę.
Nie pozostało nic innego jak w ciągu ul. Spornej pobudować dwa mosty, które połączyły lewobrzeżną Bydgoszcz z Czerskiem Polskim. Wybudowano więc dwa żelazne mosty na ceglanych filarach. Pierwszy długości 24 metrów znajdował się nad tzw. martwym ramieniem od strony ul. Fordońskiej, a drugi długości 58 metrów nad skorygowanym nurtem rzeki od strony ul. Toruńskiej. Pod krótszym mostem został przepust, który umożliwiał wymianę wody, zapobiegając zamulaniu koryta.

Gdzie jest północny most?
Obydwa mosty są wyraźnie zaznaczone na niemieckim planie z 10 lipca 1941. Natomiast na planie z 1956 roku brakuje jednego mostu. Co się działo z mostami po miedzy 1941 a 1956 rokiem?

Dłuższa przeprawa od ul. Toruńskiej ucierpiała podczas działań wojennych w 1939 roku, prawdopodobnie wycofujący się Polacy wysadzili przeprawę w powietrze, jak większość mostów w mieście. Dłuższy (obecna przeprawa) most został odbudowany i ponownie uszkodzony 1945 roku. Po remoncie w 1949 roku był eksploatowany do 1956 roku. Wtedy wymieniono konstrukcję na nową, opierając go na starych ceglanych przyczółkach, jednocześnie podnosząc go do góry. Miała to być przeprawa tymczasowa, która okazała się mostem na stałe. W 1992 roku wskutek znacznego wyeksploatowania, most zagrożony zawaleniem zamknięto. Po gruntownym remoncie i dołączeniu chodników o szerokości 80 centymetrów przywrócono go do ruchu w czerwca 1994 roku. Pod koniec październiku 2009 roku konstrukcja stalowa została ostatecznie rozebrana. Jeszcze udało się wykonać jedno z ostatnich zdjęć demontowanego mostu.

Co stało się z północnym mostem od strony ul. Fordońskiej?
Prawdopodobnie w połowie lat 50. ubiegłego wieku został rozebrany, a filary razem z przepustem zasypane. W czasie trwającej modernizacji zasypane filary zostały rozebrane. W miejscu nieistniejącego mostu, nieistniejąca już droga na ul. Spornej (nasyp został usunięty) zapadała się w kierunku wschodnim, co widoczne było wyraźnie w poziomie drogi i chodniku.

W czasie obecnie prowadzonej modernizacji ul. Spornej miejsce po moście od ul. Fordońskiej i pierwotnym biegi rzeki jest doskonale widocznie.
W 2010 roku po zakończeniu modernizacji pojedziemy kolejnym mostem i ponownie po półwyspie.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto