Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Moniki Szpener: sztuka z odzysku

Ewa Piątek
Ewa Piątek
REMONDIS we współpracy z Hotelem Słoneczny Młyn zaprezentuje w Bydgoszczy szczecińskie niekonwencjonalne ławeczki z surowców wtórnych.

Ławeczki te, wykonała szczecińska rzeźbiarka Monika Szpener wraz z pracownikami i przy wsparciu finansowym spółki Remondis. Obiekty od 4 września przez trzy tygodnie będzie można oglądać pomieszczeniach i ogrodzie Hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Dziś, 4 września, o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż z udziałem artystki.

Artystyczne ławki pochłonęły m.in. pół tony tektury, 1500 umytych butelek plastikowych, 100 kg ścinek papierowych oraz 200 zużytych klawiatur komputerowych i 15 starych komputerów. Poza tym do ich tworzenia wykorzystano materiały dodatkowe, czyli plastik, żywicę, klej i metal. Ławki dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów są trwałe i estetyczne. Prace oprócz ciekawej formy plastycznej, nietypowego użycia materiałów, mają również charakter użytkowy, jakim jest funkcja siedzenia.

Idea projektu to nadanie odpadom wtórnym nowej formy i zmiana ich symboliki, postrzegania. Kolorowe śmieci i otaczające nas reklamy to symbol konsumpcjonizmu naszych czasów. Zbiórka surowców wtórnych jest jedynym pozytywnym aspektem tego procesu. Akcja artystyczna, jaką jest wykonanie ławeczek z odpadów ma zmienić funkcję użytego materiału i prezentować całość w zupełnie innym kontekście i otoczeniu. Wykonane ławeczki będą niepowtarzalne i mają charakter jednostkowy. Akcja artystycznych ławeczek wpisuje się w promocję postaw ekologicznych.

Monika Szpener jest absolwentką kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inspiracją jej twórczości jest codzienna rzeczywistość, ulubionym materiałem – rozmaite opakowania, odpady, pozostałości. Wybrany przez nią artystyczny surowiec determinuje samą tematykę, krytycznie odnosząc się do powszechnie panującego konsumpcyjnego stylu życia i kultu przedmiotu. Kompozycje i obiekty wykonane z materiału, który dla większości ludzi jest zawadzającym śmieciem, nobilitują go jako tworzywo i nadają zupełnie nowe, zaskakujące znaczenia - stare klawiatury komputerowe, wklejone w organiczny stelaż, stają się praktyczną ławką, a zużyta tektura tworzy wygodny szezlong. Artystka nadaje odpadom nową funkcję, a ich intrygująca forma prowokuje do interakcji.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto