18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

XIV zmiana PKW Afganistan kończy swoją służbę [ZDJĘCIA]

kpt. Justyna Balik/PKW Afganistan
XIV zmiana PKW Afganistan kończy swoją służbę [ZDJĘCIA] archiwum XIV zmiany PKW Afganistan
XIV zmiana PKW Afganistan kończy swoją służbę [ZDJĘCIA]. Po ponad 7 miesiącach kończą swoją służbę w Afganistanie. Dla żołnierzy XIV zmiany dowodzonych przez generała brygady Cezarego Podlasińskiego był to czas wielu wyzwań, przypadających na szczególny okres polskiej obecności u podnóża Hindukuszu.

XIV zmiana PKW Afganistan kończy swoją służbę [ZDJĘCIA]

Głównym zadaniem jakie stanęło przed żołnierzami XIV zmiany PKW Afganistan była kontynuacja doradzania i wspieranie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (ASB) oraz wsparcie władz lokalnych w prowincji Ghazni. Ponadto żołnierzom tej zmiany przypadło zadanie zakończenia działalności operacyjnej w Ghazni oraz przetransportowanie do Bagram całości sił i sprzętu, który znajdował się na terenie ostatniej polskiej bazy, jaką był FOB Ghazni.

Aby zrealizować wszystkie zadania operacyjne i logistyczne polscy żołnierze uczestniczyli w ponad 170 operacjach patrolowych oraz ponad 600 patrolach i eskortach w ramach realizacji działań bojowych. Oprócz patroli naziemnych, Samodzielna Grupa Powietrzna Polskiego Kontyngentu Wojskowego przy wykorzystaniu śmigłowców Mi-17 zrealizowała prawie 600 zadań. Polegały one na zabezpieczeniu potrzeb wsparcia lotniczego podczas realizacji zadań operacyjnych przez Taktyczny Zespół Bojowy i Wojska Specjalne oraz loty transportowe. W ramach przemieszczenia przetransportowano ponad 46 ton cargo w konwojach naziemnych i powietrznych.

Wsparcie dla ASB

Zadanie wspierania i doradzania Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa realizowały głównie zespoły doradcze tzw. MAT (Military Advisory Team) i PAT (Police Advisory Team). Zespół Doradczy MAT - zajmujący się mentorowaniem dla dowództwa i sztabu 3. Brygady ANA był m.in. odpowiedzialny za sprawny przepływ informacji między stroną polską i afgańską. Żołnierze 3. Brygady ANA uczestniczyli w 49 kursach i szkoleniach organizowanych w afgańskich ośrodkach szkolenia. Przeszkolono w sumie ponad 500 żołnierzy brygady. Szczególny nacisk położono na szkolenie CLS (Combat Life Saver), gdzie polscy żołnierze koordynowali i szkolili przyszłych afgańskich instruktorów w tym zakresie. Ponadto 65 żołnierzy zostało przeszkolonych metodą Train The Trainer (3T). Ten typ szkolenia 3. Brygada rozpoczęła jako pierwsza jednostka wchodząca w skład 203. Korpusu ANA. Pozwoliło jej to uzyskać pozycję lidera w zakresie szkolenia CLS.

Aktywny w działalności szkoleniowej i doradczej był także zespół PAT, skupiający swoją działalność na wsparciu dla kompanii odwodowej i dowództwa policji w Ghazni. Polscy żandarmi tworzący PAT przeprowadzili kursy instruktorskie dla policjantów afgańskich z zakresu strzelectwa, C-IED, taktyki i technik interwencji, CLS oraz topografii. Przeszkoleni przez nich instruktorzy zostali przygotowani do samodzielnego prowadzenia szkoleń specjalistycznych z pozostałymi policjantami służącymi w prowincji Ghazni.

Podobnie jak w przypadku działań doradców wojskowych współpracujących z ANA, wojskowi z zespołu PAT nadzorowali przebieg informacji pomiędzy dowództwem komendy policji w Ghazni, a Prowincjonalnym Centrum Koordynacji Sił Bezpieczeństwa (OCCP) w Ghazni. Wysoki poziom wyszkolenia i samodzielnego działania, jaki osiągnęli przedstawiciele ASB przy znacznym udziale polskich zespołów doradczych w ciągu ostatnich lat przyczynił się do zdecydowanej i sprawnej reakcji Afgańskich Sił Bezpieczeństwa podczas kluczowych wydarzeń kulturalnych i politycznych odbywających się w prowincji Ghazni. Żołnierze i policjanci afgańscy z Ghazni zdali wzorowo egzamin, zarówno ze sprawnego planowania i realizacji zadań podczas zabezpieczania obchodów festiwalu „Ghazni stolica islamu 2013” oraz wyborów prezydenckich w kwietniu 2014 roku

Pomoc humanitarna i medyczna

Obecność żołnierzy XIV zmiany w prowincji Ghazni nie ograniczała się tylko do działalności operacyjnej. Współdziałając z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, Polacy wspierali ludność okolicznych wiosek na inne sposoby. Do mieszkańców wiosek z okolic polskiej bazy Ghazni regularnie trafiała pomoc humanitarna oraz pomoc medyczna. Przysłowiowym krokiem milowym w poprawie funkcjonowania miejskiego szpitala w Ghazni było przekazanie na rzecz placówki ponad 200 sztuk sprzętu szpitalnego (m.in. dwa kompletne zestawy ultrasonograficzne z wyposażeniem, respirator stacjonarny, monitory EKG, pompy infuzyjne, lampy bakteriologiczne) ofiarowanego przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

W ramach wsparcia środowiska cywilnego przekazano także ponad 14 ton żywności oraz 36 zestawów komputerów, drukarki, które swoje przeznaczenie znalazły w szpitalu, na uniwersytecie oraz w urzędach. Zgodnie z decyzją MON nr 46 i 88 organizacjom humanitarnym oraz instytucjom lokalnej administracji przekazano mienie PKW, które znalazło zastosowanie i ułatwiło codzienne życie wielu mieszkańcom prowincji Ghazni.

Dużym zaangażowaniem na rzecz pomocy afgańskim pacjentom wykazał się personel medyczny polskiego szpitala polowego w Ghazni. W ramach operacji pk. „Doctor Hussar”, udzielono pomocy medycznej ponad 600 Afgańczykom, głównie kobietom i dzieciom z okolicznych wsi i miasta Ghazni. Lekarze i pielęgniarki szpitala polowego byli zaangażowani w cykl szkoleń dla afgańskiego personelu medycznego 3. Brygady ANA.

Pomagało doświadczenie

Skuteczność realizowanych zadań w Afganistanie wynikała bez wątpienia z ogromnego zaangażowania i doświadczenia polskich żołnierzy. Trzon XIV zmiany PKW Afganistan tworzyli żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej – weterani misji w Kosowie, Iraku, Czadzie i Afganistanie. Także wzajemna współpraca Polskich Sił Zadaniowych z polskimi służbami specjalnymi: wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, przyczyniła się do efektywnego przeciwdziałania próbom ataku na ludność afgańską i siły koalicji, realizujące zadania w Afganistanie.

Podczas wielomiesięcznej działalności w prowincji Ghazni a następnie w bazie Bagram żołnierzom XIV zmiany PKW Afganistan dowodzonym przez gen. bryg. Cezarego Podlasińskiego udało się zrealizować wszystkie główne cele i zadania, jakie zostały postawione Polskiemu Kontyngentowi Wojskowemu na początku zmiany.

Największym sukcesem całego kontyngentu, w zgodnej opinii wszystkich żołnierzy, jest to, że bez strat własnych wykonali zadanie i w komplecie powracają do domu i bliskich.


XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczyła ok. 1000 żołnierzy. Trzon zmiany, która jako ostatnia stacjonowała w polskiej bazie w Ghazni, a następnie przemieściła się do amerykańskiej bazy Bagram stanowili żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Pozostałe komponenty wystawiły: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego,10. Brygada Logistyczna z Opola, 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, 9. pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, 4. pułk chemiczny z Brodnicy, Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy oraz żandarmi z Mińska Mazowieckiego.

Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego XIV zmiany, a zarazem Polskich Sił Zadaniowych w Islamskiej Republice Afganistanu był dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. bryg. Cezary Podlasiński. Dowódcą Taktycznego Zespołu Bojowego był ppłk Michał Rohde, dowódcą Samodzielnej Grupy Powietrznej był ppłk Ryszard Kowalczyk a Narodowym Elementem Wsparcia dowodził ppłk Zdzisław Nowak.

Więcej informacji o działalności XIV zmiany na www.isaf.wp.mil.pl a o 10BKPanc na www.10bkpanc.wp.mil.pl

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie