Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w całej gminie Świecie. Jak zrobi Bydgoszcz?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Bydgoszcz na razie nie zamierza wprowadzać nocnej sprzedaży alkoholu w całym mieście.
Bydgoszcz na razie nie zamierza wprowadzać nocnej sprzedaży alkoholu w całym mieście. Zdjęcie ilustracyjne
Świecie jest kolejnym miastem, które wprowadziło zakaz sprzedaży alkoholu na wynos w nocy - od godz. 22 do 6. Zacznie obowiązywać od najbliższej soboty. Powód to notoryczne burdy pijackie w nocy. Samorząd Bydgoszczy na razie nie ma zamiaru niczego zmieniać.

Coraz więcej polskich miast korzysta z prawa wprowadzania ograniczeń w sprzedaży alkoholu w sklepach po godzinie 22. W Szczecinie w ub. roku radni pod koniec września złożyli projekt uchwały zakazujący sprzedaży trunków od godz. 22 do 6. W ten sposób szczecińscy radni chcieli walczyć z problemem wzrostu spożycia wśród młodych ludzi i... libacjami na ul. Krzywoustego i bulwarach.

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wyraźnie wskazuje, że zmniejszanie dostępności do alkoholu jest jedną z najbardziej efektywnych strategii ograniczania problemów z pijaństwem. Na wprowadzanie ograniczeń gminą dają przepisy uchwalone przez Sejm w 2018 roku. Ograniczenia sprzedaży po godz. 22 mogą dotyczyć całej gminy albo jej części.

Zakaz na terenie całej gminy Świecie

Najnowszy przypadek ograniczania dostępności alkoholu po godz. 22 to Świecie. Zakaz ma dotyczyć sklepów i stacji benzynowych w całej gminie, czyli placówek, z których alkohol jest na wynos. Zakaz wchodzi w życie w najbliższą sobotę, 21.10.

W Świeciu Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pochyliła się nad petycją mieszkańców bloku przy ul. Żwirki i Wigury, którzy skarżyli się na zakłócenia ciszy nocnej, awantury oraz kłótnie mające miejsce przy sklepie monopolowym. Komisja jednogłośnie zasugerowała wprowadzenie ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu. Radni nie byli jednogłośni. Jeden z nich wskazywał, że zakaz na terenie całej gminy spowoduje powstawanie melin z wódką nieznanego pochodzenia.

Według nowych przepisów, przedsiębiorca przyłapany na łamaniu uchwały, może mieć cofnięte zezwolenie, a z wnioskiem o ponowne jego wydanie może wystąpić dopiero po trzech latach.

Bydgoszcz nie chce zakazu w całym mieście

Mimo że coraz więcej gmin w kraju wprowadza takie ograniczenia, Bydgoszcz na nie się nie decyduje.

- Nie planujemy takich działań, ale ponieważ to kompetencja Rady Miasta, z RM musiałaby być przede wszystkim uzgodniona - stwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

W planach pracy komisji zdrowia bydgoskiej Rady Miasta w ubiegłym i tym roku taki temat się nie pojawił. Kilka lat wcześniej ówczesny wiceprzewodniczący RM Jan Szopiński skierował do prezydenta miasta pismo w sprawie zwołania referendum i wysłuchania się w bydgoszczan, co sądzą o wprowadzenia ograniczeń. Finalnie prezydent wskazał, że jest to kompetencja radnych, ale ci pomysłu referendum nie podjęli.

Częściowe ograniczenia - tylko w bydgoskim Śródmieściu

Nie można jednak powiedzieć, że w Bydgoszczy nic nie zrobiono. Obecnie na terenie miasta obowiązuje uchwała z 29 września 2021r. tworząca Park Kulturowy Stare Miasto. Podjęto ją na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Na jej podstawie radni wprowadzili m.in. ograniczenie dotyczące sprzedaży alkoholu w sklepach położonych na terenie Parku Kulturowego w godzinach od 22 do 6.

Jak wygląda przestrzeganie zakazu? - W tym roku nie było żadnych zgłoszeń i żadnych interwencji na terenie Parku Kulturowego, pod koniec ub. roku był jeden przypadek sprzedawania alkoholu na wynos w zabronionych godzinach - informuje Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej.

Jak to działa w innych miastach?

Bydgoskie rozwiązanie ograniczające sprzedaż wódki tylko do centrum działa już w innych miastach w kraju. Na wprowadzenie takich regulacji zdecydował się Kraków, działa ono już częściowo w Trójmieście. Rada Miasta na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu też wprowadziła prohibicję na terenie tylko Starego Miasta. Zakaz obejmuje sklepy spożywcze, monopolowe i dyskonty. Tak samo jest we Wrocławiu. Decyzję w Łodzi tamtejsi radni podjęli po konsultacjach społecznych - co prawda tylko dwanaście procent łodzian było za zakazem, ale... i tak go wprowadzono. Plaga pijanych turystów spowodowała, że władze Zakopanego też wprowadziły zakaz - ale od godz. 23. Władze Krakowa i Zakopanego twierdzą, że ograniczenia przynoszą efekty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto