Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny Bydgoszcz-Fordon dawniej był cieżkim więzieniem dla kobiet. Oto unikalne zdjęcia z 20-lecia międzywojennego

Joanna Gólczyńska
Joanna Gólczyńska
Pracowały, uczyły się, opiekowały dziećmi. Tak żyły osadzone w Zakładzie Karnym Bydgoszcz-Fordon w dwudziestoleciu międzywojennym. Szczegóły w galerii.
Pracowały, uczyły się, opiekowały dziećmi. Tak żyły osadzone w Zakładzie Karnym Bydgoszcz-Fordon w dwudziestoleciu międzywojennym. Szczegóły w galerii. NAC
Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie ma bardzo ciekawą historię. Obiekt powstał pod koniec XVIII wieku i pełnił różne funkcje. W dwudziestoleciu międzywojennym był ciężkim więzieniem dla kobiet z wyrokami co najmniej 3-letnimi. Dzięki unikalnym zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy przenieść się do tamtych czasów. Oto jak wyglądał i jak żyło się w ZK w Fordonie przed stu laty.

Historia Zakładu Karnego Bydgoszcz-Fordon
Obiekt został wybudowany pod koniec XVIII wieku. Początkowo pełnił funkcję magazynu, a następnie komory celnej. W połowie XIX wieku, a dokładnie w 1853 roku, przekształcono go w więzienie dla kobiet. Była to filia zakładu karnego w Koronowie. W dwudziestoleciu międzywojennym, gdy obiektem znów zarządzała administracja polska, było to ciężkie więzienie dla kobiet z wyrokami co najmniej 3-letnimi. W więzieniu prowadzone były działania wychowcze, funkcjonowała kaplica, a przez jakiś czaś nawet szkoła.

Po wybuchu drugiej wojny światowej więzienie nadal pełniło swoją funkcję. Osadzano w nim Polki i Żydowki za przestępstwa pospolite, zwłasza działalność przeciw okupantowi. Wśród nich były działaczki podziemia konspiracyjnego. Więźniarki po odbyciu wyroków często trafiały do obozów koncentracyjnych. Szacuje się, że do 1945 roku przez więzienie przewinęło się ponad 6 tys. osadzonych.

W czasach stalinowskich w Zakładzie Karnym Bydgoszcz-Fordon przebywały kobiety skazane za działalność opozycyjną. W 1984 zakład przekształcono w więzenie dla mężczyzn.

Zakład Karny Bydgoszcz-Fordon na zdjęciach z 20-lecia międzywojennego. Dawniej było tu ciężkie więzienie dla kobiet!

Szare mury, skromne prycze, kraty w oknach. Tak żyły więźniarki osadzone w Zakładzie Karnym Bydgoszcz-Fordon w dwudziestoleciu międzywojennym. Oto unikalne zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto