Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Źle się dzieje w bydgoskiej ADM? Pracownicy zadają prezesowi trudne pytania

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Pracownicy bydgoskiej Administracji Domów miejskich kierują pod adresem prezesa spółki długą listę zarzutów i pytań. Wynika z nich, że wewnątrz firmy, której w całości właścicielem jest Bydgoszcz, nie dzieje się zbyt dobrze.
Pracownicy bydgoskiej Administracji Domów miejskich kierują pod adresem prezesa spółki długą listę zarzutów i pytań. Wynika z nich, że wewnątrz firmy, której w całości właścicielem jest Bydgoszcz, nie dzieje się zbyt dobrze. Tomasz Czachorowski
Pracownicy bydgoskiej Administracji Domów miejskich kierują pod adresem prezesa spółki długą listę zarzutów i pytań. Wynika z nich, że wewnątrz firmy, której w całości właścicielem jest Bydgoszcz, nie dzieje się zbyt dobrze.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Do redakcji "Expressu Bydgoskiego" trafił list urzędników z Administracji Domów Miejskich z listą pytań do zarządu bydgoskiej spółki. ADM gospodaruje kamienicami i komunalnymi budynkami w mieście.

Pracownicy pytają o to, kiedy prezes Cezary Domachowski przeprowadził ostatnio wizytację na wszystkich podległych rejonach Spółki i kiedy ostatnio rozmawiał z pracownikiem rejonu innym niż spoza siedziby Śniadeckich.

Urzędnicy pytają, dlaczego nie mają prywatnej opieki medycznej która jest w wielu firmach, sugerują też, że "nawet badania okresowe zostały ograniczone w bardzo znacznym stopniu".

Brak szkoleń, niska kilometrówka

"Czy uważa Pan za sprawiedliwe, że wynagrodzenie nowego pracownika firmy jest praktycznie na tym samym poziomie jak pracownika firmy z wieloletnim stażem? Firma nie jest postępowa - brak szkoleń, brak pracy zdalnej np. dla osób księgowych, brak możliwości awansu i brak możliwości rozwoju zawodowego. Kwota kilometrówki dla pracownika terenowego wynosi mniej więcej 100,00zł brutto - jak ta kwota ma się do obecnych stawek na stacjach benzynowych mając podległe budynki między innymi w Fordonie, Łęgnowie i poza Bydgoszczą?" - dopytują pracownicy ADM w liście do prezesa spółki.

Urzędnicy chcą wiedzieć też, ilu pracowników odeszło z ADM w ostatnich latach i jakie są przyczyny tych odejść. Pada także pytanie o zadłużenie spółki ADM - jakie jest teraz, a jakie było, kiedy Cezary Domachowski obejmował stanowisko prezesa.

Zwróciliśmy się do zarządu ADM o odpowiedzi na pytania pracowników.

- Zaprzeczam zarzutom, jakoby pracownicy Spółki nie mogli uczestniczyć w szkoleniach i pozbawieni było szans na rozwój zawodowy - w imieniu zarządu ADM odpowiada Magdalena marszałek, rzecznik spółki. - Każdego roku pracownicy Spółki są kierowani na szkolenia o tematyce związanej z przedmiotem działalności Spółki tj. m.in. w zakresie: obsługi wspólnot mieszkaniowych, obsługi technicznej administrowanych nieruchomości, podatku dochodowego, prowadzenia procedur prawa zamówień publicznych itp. W latach 2019 - 2021 łącznie w szkoleniach wzięło udział 168 pracowników. W latach wcześniejszych liczba szkoleń była wyższa, np. w roku 2018 przeszkolono 118 pracowników tj. ok. 39 procent ogółu zatrudnionych, na co miał znaczący wpływ ogłoszony w 2020 roku stan epidemii i początkowy brak dostępności szkoleń oraz nowej formuły szkoleń on-line, z której nie wszyscy pracownicy chcą korzystać. Choć naturalnym jest, iż rozwój i awans zawodowy ma charakter indywidualny, to jednak fakty przeczą, iżby pracownicy Spółki byli w tym zakresie ograniczani. Dość będzie wspomnieć, że w latach 2019-2021 awansowano na wyższe stanowisko pracy - 45 pracowników, równorzędne stanowisko pracy w innym dziale powierzono 14 pracownikom. Średnio każdego roku awansowanych było 15 osób, a profil zawodowy zmieniało średnio 5 pracowników.

Marszałek zapewnia, że obowiązek przeprowadzania badan okresowych zgodnie z obowiązującymi przepisami jest w spółce "ściśle przestrzegany".

84 urzędników przestało pracować

W latach 2019 - 2021 umowę o pracę rozwiązano łącznie z 84 pracownikami w przypadku 57 procent z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, zgonu lub nabycia uprawnień do renty; 11 procent umów zakończono z inicjatywy pracodawcy - pracodawca wypowiedział umowę lub nie przedłużył zatrudnienia; 27 pracowników rozwiązało umowę z własnej inicjatywy.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik składający wypowiedzenie umowy o pracy nie podaje przyczyny wypowiedzenia, a pracodawca nie ma prawa zobowiązywać do jej podawania. Przyczyna jest znana w przypadku rozwiązywania umowy o pracę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego i jest to jednocześnie najczęstszy powód wypowiedzeń składanych przez pracowników spółki - mówi "Expressowi" Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskiej w Bydgoszczy.

Problem niskich kilometrówek dla urzędników wynika, zdaje się, z drożejących paliw.

Kilometrówka dzielona, jak trzeba

- Spółka sposób dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych rozlicza zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 23 października 2007 r. Wewnętrzne przepisy związane z organizacją pracy spółki określają ilość przyznanych kilometrów na daną jednostkę organizacyjną w ten sposób, aby zapewniły właściwą realizację zadań z zakresu zarządzania powierzonym mieniem na terenie miasta Bydgoszczy przy uwzględnieniu oczywiście odległego położenia niektórych zarządzanych obiektów - wskazuje rzecznik ADM. - Sytuacja związana z tak szybkim wzrostem cen paliw niestety nie jest tylko problemem, który dotyka ADM, to zjawisko ogólnopolskie. Rozwiązaniem mogłoby być rozważenie zmiany przepisów nadrzędnych regulujących tę kwestię.

ADM bez kredytów

Na dzień bilansowy 31.12.2010 roku zadłużenie Spółki z tytułu zaciągniętego kredytu inwestycyjnego wynosiło 47 967 106,75 zł. Zobowiązanie spłacone zostało w całości do dnia 10 września 2021 roku przy partycypacji Miasta Bydgoszczy w kwocie 27 600 000 zł. Obecnie ADM nie ma zadłużenia kredytowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Źle się dzieje w bydgoskiej ADM? Pracownicy zadają prezesowi trudne pytania - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto