Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znana restauracja "Leśna" w bydgoskiej Smukale już wyburzona. Kiedyś bawili się tu bydgoszczanie, teraz będzie tu osiedle

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Restauracji "Leśna" w Smukale w Bydgoszczy już nie ma. Nie była w ewidencji zabytków żadnego z konserwatorów zabytków.
Restauracji "Leśna" w Smukale w Bydgoszczy już nie ma. Nie była w ewidencji zabytków żadnego z konserwatorów zabytków. Dariusz Bloch
Nie ma już budynku restauracji "Leśna " w bydgoskiej Smukale. Liczył ponad sto lat, ale dziwnym trafem nie znalazł się w ewidencji zabytków. Niszczejący od lat relikt bydgoskiej kolejki wąskotorowej został rozebrany. Ma tam powstać osiedle mieszkaniowe.

O wątpliwej przyszłości obiektu restauracji "Leśna" mówiło się od dawna. Powstał ponad sto lat temu, początkowo jako budynek stacji kolejki wąskotorowej z poczekalnią.

Niejaki Oskar Otto, bydgoski przedsiębiorca, poczuł, że można na tym zarobić, dlatego zawarł umowę „Bromberger Kreisbahnen" na otwarcie restauracji. Dobudował do obiektu drewniany letni ogródek, masowo odwiedzany przez bydgoszczan.

Ze stacji - restauracja

Co do samej kolejki - w tym miejscu istniało rozwidlenie torów Bydgoskiej Kolei Powiatowej, jeden rozjazd prowadził do Koronowa, drugi do Maksymilianowa. W 1939 roku polscy saperzy wysadzili most na Brdzie odcinając Maksymilianowo. Wówczas budynek stał się jednym z wielu zabudowań stojących przy trasie kolejki, więc zaadaptowano go całkowicie na restaurację. Działała tu do połowy lat 90. XX wieku.

Obiekt dawnej restauracji zniknął właśnie z powierzchni. Jak to możliwe? O status obiektu pytał niedawno pytał władze Bydgoszczy Jarosław Wenderlich, przewodniczący klubu radnych PiS. Wenderlich pytał m.in. o to, czy budynek znajduje się pod opieką konserwatorską, czy miasto wie, kiedy nastąpi remont budynku i czy dawnej restauracji planuje się poprowadzenie ścieżki rowerowej wpiętej w drogę rowerowa do Koronowa.

Poza ochroną konserwatorów

Jak informował Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, budynek nie był wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków ani do gminnej ewidencji zabytków.

"Objęcia ochroną konserwatorską budynku w formie wpisu do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego może dokonać wojewódzki konserwator zabytków na wniosek właściciela, użytkownika obiektu lub stowarzyszenia mającego w zakresie działania ochronę zabytków" - zauważa prezydent miasta.

To była własność prywatna

Budynek dawnej restauracji nie był ani własnością gminy, ani Skarbu Państwa - należał do prywatnej osoby. Przypomnijmy, że bydgoski ratusz już w 2014 roku wydał pozwolenie na budowę w tym miejscu pięciu budynków mieszkalnych, na przebudowę i rozbudowę obiektu hotelowo-restauracyjnego na obiekt pensjonatowo-mieszkalny z pomieszczeniami odnowy biologicznej oraz częścią biurowo-kawiarnianą.

Na ścieżkę rowerową do miejsca, w którym stała "Leśna", nie ma co liczyć. Takiej potrzeby nie zgłaszał drogowcom i ratuszowi zespół ds. polityki rowerowej. Bruski podkreśla, że istnieje już połączenie ścieżką rowerową od drogi utwardzonej przy ROD Polana Bydgoszcz przez las do drogi wojewódzkiej nr 238, gdzie znajduje się wiata przy drodze rowerowej Bydgoszcz-Koronowo.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto