Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie w wojskowym klimacie

Artur Sobiecki
Artur Sobiecki
Pogoda w sobotę nie należała do najlepszych, a jednak Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy ściągnęło niemałą grupę sympatyków, którzy napływali falami przez cały dzień i wieczór.

Pracownicy Muzeum przygotowali ekspozycję odzwierciedlającą warunki na polach walk podczas II Wojny Światowej. Dzięki pomocy i uprzejmości kolekcjonerów i miłośników militariów został udostępniony bogaty zbiór broni, mundurów, pojazdów i innych akcesoriów wojskowych używanych przez polskich żołnierzy walczących na zachodzie Europy.

Efekty dźwiękowe pomogły widzom przenieść się i wczuć w atmosferę dawno przebrzmiałych bitew. Polacy mają pewne zaległości, jeżeli chodzi o historię walk polskich żołnierzy na froncie zachodnim. Wszyscy wprawdzie słyszeliśmy o bitwie pod Monte Cassino, która nie była niczym innym, jak chrztem bojowym dla wojsk gen. Andersa, porównywalnym do bitwy pod Lenino. Jednak dzieje wielu innych bitew toczonych przez polskie formacje bojowe, pozostają dla nas tajemnicą.

Dzięki serialowi „Czterej Pancerni i pies” dość dokładnie poznaliśmy kampanię wojsk radzieckich i polskich wyzwalających ziemie polskie. Oczywiście przedstawioną dość jednostronnie i subiektywnie, bo to „wyzwalanie” nie zawsze wyglądało tak jak opisywał je pan S. Przymanowski, autor „Czterech Pancernych i psa”. Wszyscy wiemy czym się ono dla nas skończyło. W opisywanej w tej książce bitwie pod Studzienkami brała udział polska formacja pancerna. Na ile dobrowolnie i na ile samodzielnie – można by dyskutować, ale Polacy ginęli tam na pewno bezdyskusyjnie. Bitwa pod Studzienkami nie była wielką bitwą. Można ją nazwać epizodem rozdmuchanym przez radziecką propagandę. Niewielu Polaków wie, że mniej więcej w tym samym czasie setki kilometrów na zachód od Studzienek pod Falaise miała miejsce wielka bitwa pancerna, z udziałem samodzielnej polskiej dywizji gen. Maczka, w której zginęło więcej niż 2 000 Polaków. O tej właśnie bitwie zamierza nam dzisiaj przypomnieć Pomorskie Muzeum Wojska Polskiego w Bydgoszczy, urządzając jej inscenizację w Myślęcinku.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto