Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

45 metrów nad miastem

Redakcja
Czy w Bydgoszczy mamy latarnię? Powracam do tematu prezentowanego kilka miesięcy temu na MM-ce.

Na wieży najwyżej
Zapraszam do spaceru po wnętrzu Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego. Zapraszam do podziwiania widoków miasta z jej szczytu.  Jeśli ktoś ma lęk wysokości, to niech nie ogląda kolejnych zdjęć, ponieważ  szerokość pomostu obserwacyjnego wynosi zaledwie około metra. To najwyższy punkt w naszym mieście i jednocześnie najwyższy bydgoski punkt widokowy!

Trochę historii
Wieża została wybudowana w 1900 roku łącznie z ujęciem wody (20 odwiertów) i pompowni w Lesie Gdańskim. Wieża pełniła funkcję zbiornika nadwyżek wody nie odebranej przez mieszkańców, która była tłoczona przez stację pomp. Na wieży zainstalowany był pływak (podobne urządzenie działało na wieży ciśnień na dworcu PKP Bydgoszcz Główna) na łańcuszku z przeciwwagą, który poruszał koło zębate nadajnika wysyłającego impulsy drogą telefoniczną i informującą o poziomie wody w zbiorniku. Po napełnieniu zbiornika stacja wyłączała pompy, a woda pod własnym ciśnieniem powracała do obiegu.

Wysokość wieży to 45 m. Jest to budynek neogotycki w kształcie murowanej bryły cylindrycznej z bogato zdobionymi gzymsami i wykuszem. Zbudowany został z cegły klinkierowej czerwonej i zielonej. Wieża przykryta jest stożkowym dachem, na którego szczycie jest latarnia (!) z pomostem obserwacyjnym zakończona wieżyczką z iglicą. Budynek posiada ozdobne witraże i dekoracje z profilowanej cegły.

Pojemność zbiornika to 1200 m3. Czas eksploatacji wieży zakończył się w 1975 roku.
Do 2000 roku wieża była częściowo wykorzystywana jako stacja filtrów ciśnieniowych. Obecnie nic się w niej nie dzieje.

Co dalej?
Czy będziemy mieli czynną atrakcję turystyczną i będziemy oglądać najpiękniejszą panoramę miasta?
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja chcą pozyskać środki z Unii Europejskiej. Szacują koszt remontu i modernizacji na 1,6 miliona złotych. Niestety wniosek nie został jeszcze złożony. Wydaje się, że nie ma jasnej koncepcji, co dalej z zabytkiem. Miejskie wodociągi radzą sobie świetnie z pozyskiwaniem środków unijnych na modernizację i rozbudowę nowej, istniejącej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Zakładam więc, że podobnie będzie z Wieżą Ciśnień. Nie samą jednak wodą człowiek żyje.


Taras widokowy

Na taras prowadzą spiralne schody biegnące przez środek zbiornika! Pomost z metalową podstawą i metalowymi barierkami ma kształt okręgu. Niestety jego metalowa balustrada jest mocno zniszczona, przez co spacerowanie po tarasie jest niebezpieczne. Z pomostu obserwacyjnego rozpościera się wspaniała panorama na całą Bydgoszcz. Na południu widać Szwederowo, lotnisko z wojskowymi hangarami pod lasem, a na północy widok aż po Las Gdański. Cała Bydgoszcz jak na dłoni o 7 rano przy porannej kawie.

Zobacz też:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto