Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60 lat "Ekonomika"

Daniel Kaszubowski
Daniel Kaszubowski
Mija właśnie 60 lat od chwili, gdy świadectwa maturalne otrzymali pierwsi absolwenci Technikum Statystycznego i Państwowego Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjnego – bydgoskich szkół średnich, które stworzyły zręby obecnego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych.

Na przykładzie tej szkoły można odtworzyć historię państwowej administracji i finansów od pierwszych lat po wojnie do chwili obecnej, a także potwierdzić potrzebę istnienia szkolnictwa zawodowego, bez którego żadna dziedzina administracji i gospodarki nie może istnieć. Właśnie z tej przyczyny obecnie trwa proces odtwarzania sieci szkół zawodowych, jeszcze niedawno - na skutek nie do końca przemyślanej reformy - lekkomyślnie likwidowanych lub mocno ograniczających swą działalność.

Uczelnie wyższe prześcigają się w ofertach kształcenia podyplomowego nauczycieli zawodu. Powstał też finansowany przez UE projekt kształcenia nauczycieli zawodu w zakładach pracy. Odtworzenie zasobów kadry nauczycieli zawodu pozwoli na ponowny rozwój szkolnictwa zawodowego, którego brak odczuwają coraz liczniejsze dziedziny gospodarki.


Zobacz też: Matura 2011 - pytania, odpowiedzi, wyniki, arkusze, informacje, rozwiązania

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych należy do tych nielicznych placówek, w których zawsze analizowano potrzeby rynku pracy i dostosowywano kierunki kształcenia do aktualnych potrzeb. Przedmiotów zawodowych uczyli specjaliści zatrudnieni w zakładach pracy, którzy ukończyli studium pedagogiczne, uprawniające do wykonywanie zawodu nauczyciela.

Na przestrzeni lat szkoła przygotowywała solidnie do wykonywania zawodu pracowników poczty, telekomunikacji, księgowości, bankowości, maszynistki, sekretarki – absolwenci tej ostatniej specjalności, jako jedyni w Bydgoszczy, znali sztukę stenotypii, która w szkołach powojennych prawie zupełnie nie była nauczana.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych zawsze miał szczęście do dyrektorów, którzy dużą wagę przykładali do unowocześnienia warunków kształcenia młodzieży. Tutaj powstało pierwsze nowoczesne laboratorium do nauki języków obcych, tu była pierwsza w Bydgoszczy skomputeryzowana biblioteka.

Szkoła od lat należy do najbardziej popularnych i najwyżej cenionych przez młodzież dokonującą wyboru kierunku dalszej nauki. Powszechnie wiadomo, że wśród absolwentów Ekonomika nie ma właściwie osób bezrobotnych, bo utrwalona od lat opinia o szkole otwiera drzwi zakładów przed poszukującymi jej, legitymującymi się świadectwem ukończenia ZSEA.

Uczniowie tej szkoły stanowią od lat największą grupę laureatów i zwycięzców olimpiad i konkursów ekonomicznych. To tutaj, po reformie ustrojowej w Polsce, najwcześniej pomyślano o potrzebie rozwijania u młodzieży umiejętności zarządzania prywatnymi zasobami finansowymi. W ZSEA opracowano zasady „Gry giełdowej”, w której mogli uczestniczyć uczniowie wszystkich bydgoskich szkół średnich. Dla potrzeb tej grupy stworzono w szkole Młodzieżowe Biuro Maklerskie, które było odpowiednikiem prawdziwej Giełdy Papierów Wartościowych. Młodzież inwestowała umowne wartości i po roku uczestniczenia w grze mogła przekonać się czy potrafi zarabiać na giełdzie. Inwestowane pieniądze były jedynie umowne, a całość przedsięwzięcia miała na celu nauczenie, jak w przyszłości obracać prawdziwą gotówką, by ryzyko jej utraty było jak najmniejsze.

W ostatnim okresie szkoła otworzyła nowe możliwości kształcenia w klasach o profilu ekonomiczno-matematycznym, ekonomiczno-prawnym, ekonomiczno-geograficznym oraz klasie z rozszerzonym programem nauki języka francuskiego. Absolwenci tych kierunków uzyskają jeszcze większe możliwości zatrudnienia bezpośrednio po ukończeniu szkoły, a także podejmowania studiów na kierunkach technicznych, które są obecnie najbardziej preferowane zarówno w kraju, jak i całej UE.

4 czerwca na jubileuszowym zjeździe spotka się wielu z 13600 absolwentów Ekonomika. Wśród nich będą ludzie różnych profesji – ekonomiści, prawnicy, biznesmeni, historycy, psychologowie, nauczyciele, pracownicy naukowi, artyści. Ta różnorodność karier potwierdza opinię, że szkoła zawodowa na wysokim poziomie otwiera szerokie możliwości wyboru dalszego kierunku kształcenia i przyszłego zawodu. Niekoniecznie trzeba kończyć liceum, by zostać dyrektorem placówki kulturalnej, analitykiem finansowym zatrudnionym przez TV Biznes czy adiunktem na Wydziale Humanistycznym UAM.

Uczestnikom Jubileuszowego Zjazdu należy jedynie życzyć pięknej pogody na cały dzień w czerwcową sobotę, by mogli nacieszyć się szkołą, spotkaniami z dawnymi nauczycielami i koleżankami oraz kolegami ze szkolnej ławy.

A jeśli jeszcze ktoś nie zgłosił swego udziału w Jubileuszu, niech zajrzy na stronę www.zsea.bydgoszcz.pl lub zadzwoni do sekretariatu szkoły: (52) 342-42-91.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto