Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwentki UTP mają pomysł na modernizację toru regatowego

Marek Chełminiak
Tak wygląda wejście, Jeden z elementów kompleksowej przebudowy toru regatowego, według projektu z UTP
Tak wygląda wejście, Jeden z elementów kompleksowej przebudowy toru regatowego, według projektu z UTP nadesłane
Forma obiektu zaproponowana przez młode projektantki, nie burzy krajobrazu. Tor ma stać się jego wizytówką, podkreślając wartość rzeki.

Makieta projektu modernizacji bydgoskiego toru regatowego stoi w rektoracie Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego i budzi ogromne zainteresowanie gości odwiedzających to miejsce. Jest to efekt pracy magisterskiej „Modernizacja toru regatowego w Bydgoszczy jako element realizacji programu przywracania rzeki miastu”, zrealizowanej przez Monikę Tomyślak i Barbarę Walczak, absolwentki kierunku Architektura i Urbanistyka na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska fordońskiej uczelni. - Tor regatowy w Brdyujściu jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Jest również głęboko zakorzeniony w historii i tradycji miasta. Rzadkie modernizacje i coraz gorszy stan toru sprawiają, że omijają go ważne imprezy sportowe. Teren jest też mało dostępny dla rekreacji. To skłoniło nas do poruszenia tego tematu w swojej pracy dyplomowej oraz wypracowania własnej koncepcji modernizacji - twierdzi Barbara Walczak.

Ideą projektu było stworzenie nowoczesnego obiektu sportowo - rekreacyjnego, którego forma wkomponuje się w krajobraz nabrzeża. Mógłby on stać się wizytówką miasta. Analiza współczesnych przykładów z Polski i świata pozwoliła na wypracowanie projektu spełniającego najnowsze przepisy i wymagania potencjalnych użytkowników. Zdaniem autorek, konieczność wydłużenia toru i przesunięcia linii startu i mety, wymuszają wymianę wszystkich budynków zaplecza, a także zaprojektowanie nowych, niezbędnych obiektów mających wpływ na unowocześnienie kompleksu.
W związku z tym, w ich pracy najbardziej zmienia się strefa mety, składająca się z: wieży sędziowskiej, części dla zawodników z hangarami i szatniami, strefy obsługi kibiców oraz części klubowej i bazy noclegowej. Wykorzystując naturalną skarpę, ponad budynkami hangarów, autorki zaprojektowały zadaszone trybuny dla 2800 widzów. Za linią mety znajdują się rezerwy terenu przeznaczone do rozstawienia (w razie potrzeby, przy organizacji większych imprez), trybun mobilnych. Powyżej skarpy, w części terenu na poziomie ulicy Witebskiej, zlokalizowana została reprezentacyjna część kompleksu. Między dwoma głównymi budynkami - hotelu oraz administracji , wykreowany byłby reprezentacyjny plac wejściowy. Oba obiekty, z możliwością wejścia na dach, połączone zostałyby przeszklonym zadaszeniem, nad którym rozpostarte zostaną specjalne pomosty widokowe, umożliwiające obserwowanie regat.

Przebudowa toru regatowego została umieszczona w wykazie inwestycji kluczowych Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego do realizacji w okresie 2015-2020. Może podczas przygotowywania tego zadania do realizacji, warto skorzystać z pracy absolwentek UTP.

Przeczytaj także: http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/

Pogoda na dzień (18.07.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto