Akcjonariat Obywatelski - teraz i Ty możesz inwestować!

TOM
Zdjęcie ilustracyjne/ Archiwum Polskapresse
Dotychczas inwestorzy indywidualni często byli skazani na porażkę, ponieważ konkurowali o akcje z dużymi inwestorami instytucjonalnymi. „Akcjonariat Obywatelski” to zmienił. Jeśli stawiasz pierwsze kroki na giełdzie, ten program jest dla Ciebie!

Aby kupić akcje, wiele osób musiało na ten cel wziąć specjalny kredyt, bez gwarancji, że zostanie on wykorzystany tak, jakby tego chcieli. „Akcjonariat Obywatelski” zmienia tę sytuację, To program, zapoczątkowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie podczas debiutów giełdowych spółek: PZU, Tauron Polska Energia i GPW.
Dzięki programowi, inwestorzy indywidualni w każdej emisji mają zarezerwowaną pewną pulę akcji spółek Skarbu Państwa. Ustalony zostaje również górny pułap akcji, na które może zapisać się jeden inwestor. „Akcjonariat Obywatelski” sprawił, że w 2010 roku odnotowano ogromny wzrost zapisów na akcje spółek Skarbu Państwa.

Chcesz zacząć inwestować? Oto pojęcia, które musisz znać!

Jednak „Akcjonariat Obywatelski” to nie tylko zarezerwowana liczba akcji i limit zakupu dla każdego nabywcy dla inwestorów indywidualnych, ale również działania edukacyjne. Program ma przede wszystkim oswoić z tematyką inwestowania osoby, które na giełdzie stawiają pierwsze kroki. Organizowane są spotkania z ekspertami, szkolenia i warsztaty, które pozwalają poznać zainteresowanym całą gamę możliwości, którą daje rynek kapitałowy. Program „Akcjonariat Obywatelski” pozwala zdobyć praktyczną wiedzę o inwestowaniu na giełdzie i jest idealną pomocą dla początkujących inwestorów. Ale zacznijmy od początku – czym tak właściwie jest giełda?

Giełda – z czym to się je?

Giełda to miejsce gdzie spotykają się ludzie, którzy chcą „coś” sprzedać oraz Ci, którzy planują „coś” kupić. Mogą być to różnego rodzaju przedmioty, ale nas interesuje przede wszystkim „wymiana” papierów wartościowych.

Giełdą Papierów Wartościowych rządzą trzy zasady: przejrzystości, równości i bezpieczeństwa. Pierwsza z nich oznacza, że wszyscy mają dostęp do informacji o transakcjach, druga mówi o równych zasadach nabywania i zbywania instrumentów, a trzecia – bezpieczeństwo – oznacza nowoczesny system handlu i nadzór.

Co jest przedmiotem obrotu Giełdy Papierów Wartościowych? Przede wszystkim papiery wartościowe o charakterze własnościowym (akcje) i dłużnym (obligacje). Są również inne możliwości: certyfikaty inwestycyjne, produkty strukturyzowane i instrumenty pochodne (kontrakty terminowe i opcje).

Najważniejszy na giełdzie jest sprawny przepływ kapitału pomiędzy sprzedającym a kupującym. Jest to jej pierwotna, podstawowa funkcja. Drugą, równie ważną, jest rynkowa wycena instrumentów finansowych na niej notowanych (rynek wtórny). W ten sposób można ocenić realną wartość danej spółki, ponieważ handlujący cały czas śledzą jej sytuację, chcąc jak najwięcej zyskać. Giełda pokazuje również różnego rodzaju trendy w gospodarce, niekiedy jest nazywana „barometrem gospodarki”, ponieważ pokazuje np. zagrożenia dla rozwoju danej branży.

Jak wygląda dzień na giełdzie?

Na Giełdzie Papierów Wartościowych spotkamy się z dwoma rodzajami notowań: jednolitymi oraz ciągłymi. Notowania ciągłe umożliwiają śledzenie na bieżąco ceny instrumentów, przez co są bardziej przyjazne dla inwestorów. To tutaj notuje się największą liczbę instrumentów finansowych.

Sesje giełdowe trwają od poniedziałku do piątaku, w święta handel się nie odbywa. Harmonogram sesji w systemie ciągłym wygląda następująco: Godz. 8-9 to faza przed otwarciem, kiedy przyjmowane są zlecenia na otwarcie, o 9 następuje otwarcie i określenie na nie kursu (fixing), 9 – 17.20 to faza notowań ciągłych, 17.20-17.30 to faza przed zamknięciem, kiedy przyjmuje się zlecenia na zamknięcie, które następuje o godz. 17.30 (kolejny fixing). Od 17.30 do 17.35 trwa dogrywka. Fixing czyli ustalanie kursu na otwarcie i zamknięcie opiera się na dosyć skomplikowanym mechanizmie, ale służy on przede wszystkim maksymalizacji obrotu zawartymi akcjami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o giełdzie i inwestowaniu?

Koniecznie zapisz się na jedno z bezpłatnych spotkań „Inwestuj świadomie 2012/2013”, organizowanych w 34 miastach w Polsce. Spotkasz tam ekspertów, weźmiesz udział w warsztatach i zdobędziesz niezbędną wiedzę o inwestowaniu. Zapisy przez formularz na stronie http://www.sii.org.pl/formularz.php?ank_id=4874 lub pod nr tel. (71) 332 95 65.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie