Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania mammograficzne i cytologiczne w Bydgoszczy. Przyjdź i zrób sobie prezent na 8 marca!

Hanka Sowińska
Dzień Kobiet można świętować na wiele sposobów. Nie ma jednak lepszego od zrobienia badań, dzięki którym zyskamy pewność, że we własnej piersi nie hodujemy raka.
Dzień Kobiet można świętować na wiele sposobów. Nie ma jednak lepszego od zrobienia badań, dzięki którym zyskamy pewność, że we własnej piersi nie hodujemy raka. Jacek Smarz
Dzień Kobiet można świętować na wiele sposobów. Nie ma jednak lepszego od zrobienia badań, dzięki którym zyskamy pewność, że we własnej piersi nie hodujemy raka.

- Tylko w 2015 roku, w ramach badań przesiewowych, udało się wykryć 65 przedinwazyjnych nowotworów piersi u mieszkanek naszego województwa - informuje dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Co znaczy rak przedinwazyjny? To postać, która jest praktycznie całkowicie wyleczalna. Dlatego tak cenna jest profilaktyczna mammografia (radiologiczna metoda badania gruczołu piersiowego), którą za darmo i bez skierowania mogą robić kobiety między 50. a 69. rokiem życia. Zaraz pojawi się zapewne pytanie, dlaczego wprowadza się „widełki wiekowe”, skoro rak piersi atakuje np. 30-lat-ki. Prawda, tyle że tzw. pik zachorowań przypada właśnie na wymienione dwie dekady życia. Młodsze i starsze panie też mogą robić mammografię, muszą mieć jednak skierowanie np. od ginekologa.

W kraju średnio 47 kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Rocznie ten nowotwór zabija ok. 6 tysięcy Polek.
Profilaktyczną mammografię robi wiele ośrodków w regionie. Najwięcej placówka w bydgoskim Fordonie. W 2015 r. w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia CO z przesiewowych badań piersi skorzystało 10,5 tysiąca pacjentek.

Z najnowszej publikacji, przygotowanej przez Kujawsko-Pomorski Rejestr Nowotworów, wynika, że przed trzema laty, w regionie, na raka piersi zachorowało 988 kobiet (pierwsza pozycja w nowotworowej statystyce), natomiast zmarło 346 (drugie miejsce na śmiertelnej liście, pierwsze zajmuje rak płuca). W trakcie badań profilaktycznych wykryto 239 przypadków raka piersi.
Dlatego warto skorzystać z zaproszenia na badania, które z okazji Dnia Kobiet organizują wspólnie Centrum Onkologii oraz Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy.

W środę i w czwartek (7 i 8 marca) przed budynkiem KMP (ulica Wojska Polskiego 4F), w godz. 9-16.30, będzie można skontrolować piersi w mammobusie. Organizatorzy zapraszają panie w wieku 50-69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały mammografii. Warto się zarejestrować, dzwoniąc w godz. 7.30-15 pod numer: 52 374 34 01.

Drugi z kobiecych raków, z którym można wygrać, to nowotwór szyjki macicy. Między rokiem 2000 a 2015 spadł z 2. na miejsce 8. w statystyce zachorowań. Znakomitym narzędziem jest cytologia (w badaniach przesiewowych dostępna dla kobiet 25-59 lat, dla pozostałych ze skierowaniem).

- W 2015 roku w naszym ośrodku zrobiliśmy prawie dwa tysiące cytologii - informuje dr Mierzwa. - W tym czasie w całym województwie wykryto 31 nowotworów inwazyjnych i 105 przedinwazyjnych, w ramach badań przesiewowych.

Wideo: Info z Polski - 1.03.2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto