Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoska uczelnia chce kształcić specjalistów cyberprzestrzeni

Redakcja
Od października na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego będzie ...
Od października na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego będzie ... sxc.hu
Od października na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego będzie można studiować m.in. projektowanie gier komputerowych i wiedzę z zakresu obsługi mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Kto będzie tego uczył? Kadra naukowa, ale i pasjonaci.


Porozumienie miasta z UKW


Humanistyka drugiej generacji - tak będzie się nazywał kierunek, który uczelnia uruchomi w roku akademickim 2013/2014.

Trzyletnie licencjackie studia będzie można skończyć robiąc następujące specjalizacje: pisarstwo i edytorstwo komputerowe, dziennikarstwo internetowe i social media, społeczeństwo informacji i cyfryzacji oraz badanie i projektowanie gier komputerowych.

Skąd potrzeba stworzenia takiego kierunku?

- Branża internetowa bardzo dynamicznie się rozwija, a w moim przekonaniu powinna być podparta wykształceniem akademickim - wyjaśnia dr Mariusz Zawodniak z UKW, który koordynuje tworzenie nowego kierunku. - Jeżeli spojrzymy na zasoby internetu, to często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Potrzeba nam specjalistów, którzy podejdą do sprawy profesjonalnie. Dziennikarzy internetowych, copywriterów, researcherów, specjalistów od marketingu społecznościowego. Proszę zauważyć, że to pierwszy taki kierunek w województwie - dodaje.

Branża internetowa jest bardzo zmienna, ale już poważnie rozwinięta. Czy nie jest zbyt późno, aby szkolić młodych ludzi dopiero teraz? - Nigdy nie jest za późno - mówi. - To duża szansa dla przyszłych absolwentów tego kierunku, którzy będą dobrze i kierunkowo przygotowani do wejścia na rynek pracy.

Czy pracodawcy to docenią? Większość z nich wciąż woli zatrudniać studentów, którzy za niewielkie pieniądze będą im tworzyć treści do internetu. Zawodniak uważa jednak, że absolwenci humanistyki nie powinni mieć w przyszłości problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

- Teraz każdemu wydaje się, że może pisać - uważa. - Jednak myślę, że ostatecznie właściciele portali postawią na jakość. Do tego to zmierza, a wówczas popyt na profesjonalistów będzie ogromny. Specjalistów z tej branży wciąż jest niewielu, a ci, którzy są niechętnie dzielą się posiadaną wiedzą.

Kto więc będzie kształcić internetowych humanistów? W większości będą to nauczyciele akademiccy z UKW, ponieważ, jak zaznacza Zawodniak studenci muszą mieć podstawową wiedzę filologiczną i socjologiczną.

- Ale do współpracy zaprosiliśmy już osoby związane z branżą, właścicieli portali, specjalistów social media, marketingowców, a także, jeśli chodzi o specjalizację z projektowania gier komputerowych również pasjonatów i graczy - dodaje.

Kierunek zostanie otwarty w październiku tego roku. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie na nim miejsc.

Zobacz też:


21. WOŚP w Bydgoszczy

Mlekomaty opanowały miasto

Ferie zimowe - informator MM

Premiery kinowe 2013
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
ť dodaj artykuł
ť dodaj zdjęcia
ť dodaj wydarzenie
ť dodaj wpis do bloga
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto