Bydgoszcz. Elewacja zabytkowego, ponadstuletniego budynku VI LO, zostanie odnowiona

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Najpierw w VI LO w Bydgoszczy została odrestaurowana zabytkowa aula, teraz ma być odnowiona elewacja budynku szkoły. Właśnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy.
Najpierw w VI LO w Bydgoszczy została odrestaurowana zabytkowa aula, teraz ma być odnowiona elewacja budynku szkoły. Właśnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
Liczący ponad 100 lat zabytkowy budynek VI LO przy ul. Staszica 4 ma zyskać nową elewację. Bydgoski ratusz poinformował właśnie o rozpoczęciu przygotowań do kolejnego etapu prac konserwatorskich. Wcześniej odrestaurowana została szkolna aula, ale nie tylko ona.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

To bez wątpienia jeden z najokazalszych gmachów edukacyjnych w Bydgoszczy. Budynek, co jakiś czas przechodzi metamorfozę. W poprzednich latach przeprowadzono tu już kapitalny remont dachu. Odrestaurowana została też zabytkowa aula mieszcząca się na II piętrze. Jej remont był konieczny, bo we wrześniu 2017 r. w stropie pojawiły się dwie duże dziury. Z uwagi na bezpieczeństwo uczniów, aulę wyłączono z użytku. To był spory problem dla szkoły, bo w auli odbywało się wiele imprez, np. Dni Nauki, ślubowania klas I, imprezy teatralne czy matury pisemne. Aula jest zabytkowa, więc remont był konserwatorski.

Rozpoczęcie prac nastąpiło w 2019 r., bo wcześniej musiał zostać wykonany projekt.

- Od ubiegłego roku już z niej korzystamy. Po remoncie prezentuje się naprawdę pięknie, o ile dobrze pamiętam to już w ubiegłym roku uczniowie pisali w niej maturę - mówi Adrian Sajna, wicedyrektor VI LO. - Wcześniej odnowione zostało też trzecie piętro i mieszczące się tam sale do nauki języków obcych: angielskiego, niemieckiego i francuskiego. W budynku wymienione zostały też okna.

Teraz przyszedł czas na elewację zabytkowego gmachu.

- Czekamy na ten moment, bo od dawna elewacja nie była odnawiana - mówi Adrian Sajna. - Jest on potrzebny, bo były miejsca, które trzeba było już doraźnie zabezpieczać.

Ratusz właśnie poinformował, że rozpoczęły się już przygotowania do remontu.

- W pierwszej kolejności przygotowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy. W ciągu 10 miesięcy od chwili podpisania umowy będzie on zobowiązany przygotować dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac konserwatorskich.

Budynek liceum przy ul. Staszica 4 ma ponad 100 lat. Zbudowano go na planie litery L. Gmach jest rozczłonkowany na kilka części. Najbardziej zwartą i reprezentacyjną część obiektu zlokalizowano od skrzyżowania ulic Staszica i Reymonta. Narożna część zdobiona jest charakterystyczną wieżyczką ze spłaszczonym hełmem. Wieżyczki wkomponowano również jako zwieńczenie ryzalitu z wejściem głównym oraz w dach nad częścią od strony ul. Reymonta. Fasadę zdobią płaskorzeźby, gzymsy, pilastry i boniowanie. W konstrukcję dachu od strony ul. Staszica wkomponowano tradycyjne lukarny, a od ul. Reymonta przybrały one formę tak zwanego wolego oka.

Trwa głosowanie...

Jakie seriale lubisz najbardziej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie