Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Największe ćwiczenie dowódcze NATO w 2020 roku. Brało w nim udział 21 państw

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Trident Jupiter – Loyal Leda to największy i najbardziej złożony cykl ćwiczeń dowódczo-sztabowych w najnowszej historii NATO
Trident Jupiter – Loyal Leda to największy i najbardziej złożony cykl ćwiczeń dowódczo-sztabowych w najnowszej historii NATO JFTC
W Bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) mieściło się centrum kierowania szkolenia, a udział w nim brali dowódcy z 21 państw Europy i Ameryki Północnej. Ćwiczyli scenariusze reagowania w obszarach: lądowym, powietrznym, cybernetycznym, a nawet kosmicznym. Działania były częścią cyklu ćwiczeń Trident Jupiter – Loyal Leda.

Siły z 21 państw, dowództwa i sztaby wspierane przez liczne instytucje NATO ćwiczyły obronę kolektywną w największym w tym roku ćwiczeniu dowódczo-sztabowym prowadzonym zdalnie i wspieranym komputerowo. Wzięły w nim udział siły zlokalizowane w Europie i Ameryce Północnej.

Centrum kierowania i monitorowania ćwiczenia zlokalizowane było w Polsce, w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, a jego dowódca generał dywizji Adam Joks był jednocześnie kierownikiem ćwiczenia. Ćwiczenie trwało 10 dni (10-19 listopada).

- Przy wsparciu wdrożonych i przetestowanym rozwiązań w zakresie prowadzenia zdalnych szkoleń, a także infrastrukturze oraz posiadanym systemom informatycznym, JFTC w pełni kontrolowało przebieg ćwiczenia, będąc niejako „HUB-em” łączącym wszystkie siły - informuje por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy JFTC w Bydgoszczy.

- To właśnie z JFTC wychodziły informacje, pozwalające ćwiczącym na zmierzenie się z zadaniami bojowymi jak najbardziej zbliżonymi do warunków rzeczywistych.

Następnie, jak podkreśla rzecznik, to specjaliści centrum monitorowali i kontrolowali wykonanie tych zadań. Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie, po raz pierwszy kierownictwo ćwiczenia rozlokowane było w kilku krajach: w Holandii, Niemczech, Polsce, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Aby zrealizować założone cele wymagana była precyzyjna koordynacja wszystkich poczynań. Centrum było rdzeniem łączącym ćwiczące siły, z głównym zadaniem czuwania nad jego właściwym przebiegiem i kontroli. Zadaniem kierownictwa Loyal Leda 20 było stworzenie idealnego środowiska operacyjnego dla ćwiczącego i certyfikowanego Sojuszniczego Korpusu Szybkiego Reagowania (ARRC) z Gloucester w Wielkiej Brytanii, który podczas ćwiczenia dowodził 4 dywizjami, wspieranymi przez liczne siły z dowództw, sztabów i instytucji NATO. Pozwoliło to na szczegółowe sprawdzenie zdolności ARRC do dowodzenia międzynarodowymi siłami podczas prowadzenia połączonych operacji we wszystkich obszarach – lądowym, powietrznym, morskim, cybernetycznym i kosmicznym.

Dodatkowym wyzwaniem podczas przygotowywania ćwiczenia Loyal Leda 20 było dostosowanie go do aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Rozwiązania wdrożone i przetestowane przez JFTC podczas wielu tegorocznych ćwiczeń i szkoleń, które
w odpowiedzi na zagrożenia związane z COVID-19 zostały częściowo lub w całości przeniesione do sieci, umożliwiły sprawne i efektywne zaplanowanie w pełni profesjonalnego ćwiczenia z uwzględnieniem bezpiecznego środowiska pracy.

Największe takie ćwiczenia NATO

"W ćwiczeniu uczestniczyli także polscy oficerowie ze wszystkich dowództw rodzajów sił zbrojnych, wspierając żołnierzy NATO w różnych obszarach prowadzenia działań, od operacji lądowych do operacji powietrznych. Dzięki nim możliwe było sprawne i kompleksowe zarządzanie ćwiczącymi. Biorąc pod uwagę szeroki zakres ćwiczenia oraz liczbę jednostek i żołnierzy w nim zaangażowanych, polskie wsparcie miało istotne znaczenie dla jego płynnego przebiegu. Jest to jednocześnie kolejny przykład znakomitej współpracy pomiędzy jednostkami polskimi a strukturami NATO" - czytamy w informacji prasowej JFTC.

- Ćwiczenie Loyal Leda 20 było ostatnią i podsumowującą częścią serii trzech ćwiczeń pod kryptonimem Trident Jupiter – Loyal Leda - wyjaśnia por. Adamczak. - To największy i najbardziej złożony cykl ćwiczeń dowódczo-sztabowych w najnowszej historii NATO. Ćwiczenie demonstrowało zaangażowanie Sojuszu w zbiorową obronę i bezpieczeństwo w złożonym środowisku zagrożenia. Loyal Leda 20 było prowadzone w oparciu o scenariusz bazujący na kolektywnej obronie zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, podczas której połączone siły państw Sojuszu broniły terytoriów swoich członków. Biorąc pod uwagę obecną oraz przewidywaną sytuację geopolityczną, państwa Sojuszu muszą być zawczasu przygotowane do kolektywnej obrony swojego terytorium, zakładając przy tym różnorodne scenariusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto