Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Zobacz bardzo rzadkie okazy zwierząt i roślin w Myślęcinku [zdjęcia]

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Krakus, irbis, czyli pantera śnieżna.
Krakus, irbis, czyli pantera śnieżna. Hanna Walenczykowska
Myślęcinek jest miejscem, w którym można znaleźć nie tylko urokliwe pod względem widokowym siedliska, ale także bardzo rzadkie okazy zwierząt i roślin.

Nie wszyscy wiedzą, jak bogaty pod względem flory i fauny jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Dlatego też postanowiliśmy zaprezentować przedstawicieli najrzadszych, najcenniejszy i nierzadko zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin.

Ogród Zoologiczny

W skład LPKiW wchodzi Ogród Zoologiczny, zajmujący teren ok. 14 ha. W myślęcinkim zoo mieszka obecnie ponad 1000 zwierząt, w większości reprezentujących gatunki rodzime, w tym 47 gatunków ssaków, 37 gatunków gadów, 57 gatunków ptaków oraz 14 gatunków płazów.

Z gatunków rodzimych na uwagę zasługują m.in. wydry. Gatunek ten został uznany za zagrożony wyginięciem i umieszczony w tzw. Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej zasobów. Marlenka i Czaruś od lat zajmują ten sam wybieg, zlokalizowany w centrum ogrodu. Często baraszkują w wodzie specjalnie dla nich zbudowanego basenu.

Zoo ma bardzo bogatą kolekcję rodzimych ssaków kopytnych, w tym m.in. saren, jeleni, łosi, muflonów oraz żubrów. W ogrodzie znajduję się również zwierzęta reprezentujące egzotyczne gatunki, np. lamy, zebry i antylopy.

W Myślęcinku mieszkają wielkie i średnie koty, w tym para (Ania i Jardan-Altaj) jednych z największych drapieżników lądowych na świecie, czyli tygrysów. Ponadto na wybiegach można spotkać innych przedstawicieli kotowatych: rysie, pumy, irbisa, żbiki, serwala.

W budynku zimowiska, położonym na zapleczu ogrodu mieszkają niezwykle rzadkie żenety. Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia, unikają obecności ludzi i dlatego trzeba mieć wiele cierpliwości, by je zobaczyć.

W budynku akwarium i terrarium myślęcińskiego zoo podziwiać można przedstawicieli 37 gatunków gadów, w tym węży (boa, pyton, wąż zbożowy i Eskulapa), jaszczurek (legwan zielony, agamy) oraz krokodyli. W pawilonie są również akwaria, w których pływają ryby (karpie, jesiotry, pstrągi) lub mieszkają płazy (np. drzewołazy i salamandry). Na uwagę zasługują także ptaki drapieżne, w tym np. orły (przedni i bielik), kania, pawie, bażanty, kaczki ozdobne oraz kurki (czubatki polskie). W zoo mieszkają też ptaki egzotyczne, np. strusie.

Ulubieńcami dzieci bezapelacyjnie są lemury. Jedno z myślęcińskich rodzinnych stad (lemury Katta) ma wybieg przy alejce głównej.

Ogród botaniczny

„Botanik” LPKiW jest jednym z największych miejskich ogrodów. Zajmuje ponad 60 ha. Na tym terenie rosną rośliny reprezentujące 820 gatunków, w tym 460 gatunków roślin dziko rosnących. Głównymi działami są: zbiorowiska roślinne Polski, arboretum, ogród roślin iglastych, alpinarium, kolekcje rodzajowe, ekspozycje tematyczne, ogród agrobotaniczny oraz ścieżka botaniczna dla niewidomych i niedowidzących.

Niewątpliwie najbardziej widowiskową częścią ogrodu jest alpinarium. Wysokości względne dochodzące do 20 metrów oraz interesująca rzeźba tego miejsca umożliwia budowę charakterystycznych form górskich: ścian, grani, żlebów, piargów, wąwozów. W centralnym miejscu zaprojektowano górskie jeziorko z potokiem i wodospadem. Nasadzenia alpinarium wiążą się ściśle z budowanymi siedliskami i materiałem skalnym użytym do ich budowy. W części granitowej dominują kosodrzewiny i sosna limba. Między wapiennymi głazami zobaczyć można szarotkę alpejską, dębik ośmiopłatkowy, goździk alpejski i wiele innych.

W okresie wiosenno-letnio-jesiennym największa atrakcją „botanika” są rośliny kwitnące, zwłaszcza te, które bajecznie pachnąc przyciągają barwne motyle.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoszcz. Zobacz bardzo rzadkie okazy zwierząt i roślin w Myślęcinku [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto